به گزارش اکونا پرس،

سیدحسین افضلی عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از رویکرد هیأت دولت در حذف موضوع مالیات بر عایدی سرمایه مسکن، گفت: به نظر می رسد که دولت موافق اخذ مالیات بر عایدی سرمایه در بخش مسکن نبوده و در این راستا، در لایحه مالیات بر فعالیت های اختلال زا، موضوع مالیات بر عایدی مسکن را حذف کرده است.

نماینده مردم اقلید در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مالیات در اکثر کشورها به عنوان یک ابزار قوی برای مدیریت و ساماندهی اقتصاد استفاده می شود، به طوری که بسیاری از کشورهای موفق برای تنظیم بازار و حمایت از مردم، سیاست های مالیاتی را در امور مختلف خود از جمله بخش های پزشکی، کشاورزی، صادرات و واردات و مسکن اعمال کرده اند.

وی گفت: حذف موضوع مالیات بر عایدی سرمایه مسکن لایحه مالیات بر فعالیت های اختلال زا نتیجه ای جزء تداوم تلاطم در بازار مسکن ندارد، بنابراین دولت به جای حذف صورت مسئله باید راه های اصلاحی و جایگزینی را ارائه کند.

افضلی ادامه داد: در شرایط کنونی عده ای از طریق معاملات مسکن و خرید و فروش ملک به سودهای هنگفت دست پیدا کرده اند، حال مردم تنها قربانیان این گونه فعالیت های سوداگرایانه خواهند بود.

وی گفت: تصویب موضوع مالیات بر عایدی سرمایه در بخش مسکن و اجرای قانون مربوطه تأثیر مستقیم و چشمگیری در کاهش قیمت مسکن خواهد داشت، زیرا با کاهش معاملات، مساکن موجود به متقاضیان واقعی می رسد.

عضو کمیسیون عمران مجلس افزود: نمایندگان مجلس معتقد به اجرای مالیات بر عایدی سرمایه در بخش مسکن هستند و قطعا در صورت حذف این موضوع از لایحه مالیات بر فعالیت های اختلال زا، مجلس خود وارد عمل شده و لایحه را اصلاح خواهد کرد.