به گزارش اکونا پرس،
حمیدرضا زادبوم رئیس سازمان توسعه تجارت در حاشیه همایش آشنایی با فرصت‌های تجاری بخش کشاورزی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: حجم تجارت کشور‌های اتحادیه اوراسیا در سال ۲۰۱۸، حدود ۸۶۶ میلیون دلار بوده است که از مجموع این تجارت سهم ایران تنها ۲.۶ میلیارد دلار به کمتر از ۰.۳ درصد می‌رسد.

رئیس سازمان توسعه تجارت افزود: با توجه به آنکه ۳ کشور از مجموع ۵ کشور اتحادیه اوراسیا در همسایگی ما قرار دارند، از این رو این موافقت‌نامه فرصت مناسبی برای بهره‌مندی حداکثری است.

این مقام مسئول ادامه داد: باتوجه به موافقت‌های ترجیحی ظرف ۳ سال آینده وارد تجارت آزاد می‌شویم هرچند ممکن است تمامی اهداف در سال اول محقق نشوند، اما در سال دوم فضا مساعدتر خواهد شد.

زادبوم ادامه داد: پیش‌بینی بنده آن است که از سال دوم که موافقت ترجیحی به تجارت آزاد برسد، سهم تجارت آزاد ما با کشور‌های اوراسیا به ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار خواهد رسید و همواره باید از این فرصت استفاده کنیم.

او درباره اینکه آیا شرایط تحریم تأثیری در این موافقت‌نامه تجاری به سبب تبادلات مالی دارد؟ بیان کرد: در ۶ ماهه نخست امسال مجموع تبادلات تجاری ایران با کشور‌های دنیا، ۴۶ میلیارد دلار بوده است این این امر نشان می‌دهد امکان تبادلات مالی به طریقی با دیگر کشور‌ها وجود دارد و همواره ما در نظر داریم این موافقت‌نامه تجاری را با قدرت پیش بریم و مسائل مالی با کمک بانک مرکزی رفع خواهد شد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ادامه داد: بنابر آمار در بخش صادرات محصولات کشاورزی نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی ۲۲.۵ درصد افزایش و ۱۰ درصد کاهش ارزشی داشته‌ایم که این امر به ارزش‌گذاری کالا‌ها برمی‌گردد و در بُعد واردات از نظر وزنی تغییری نداشته‌ایم و از نظر ارزشی ۵.۵ درصد کاهش داشته‌ایم.

این مقام مسئول گفت: تجارت آزاد بدین معنا نیست که تعرفه‌ها صفر شود، اما کاهش تعرفه‌ها در ۵ سال آینده اجرا می‌شوند.