به گزارش اکونا پرس،

محمود بازاری، مدیر کل دفتر هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی در این باره گفت: لغو تعرفه ورود محصولات آبزیان به ویژه میگو به کشور ها ی اتحادیه اروپا، رفع موانع و مشکلات صادرات آبزیان به کشورهای روسیه و چین توسط تجار و بازرگانان ایرانی از جمله موارد بود که در این نشست مطرح شد.

وی افزود: همچنین ارایه پیشنهاد پرداخت یارانه و مشوق صادراتی به صادرکنندگان میگو جهت جبران تعرفه 12 درصدی ورود به بازار کشورهای عضو اتحادیه اروپا از محل منابع درآمدی افزایش سود بازرگانی واردات آبزیان نیز از دیگر موضوعات مطرح شده بود.

بازاری در ادامه به ضرورت ایجاد یک تشکل فراگیر ملی در حوزه آبزیان در کشور با محوریت و همکاری اتاق‌های بازرگانی و تعاون ایران اشاره کرد و افزود: حذف ثبت واحدهای تولیدی آبزیان و سایر اقلام برای صادرات به روسیه و جایگزینی گواهی سازمان دامپزشکی از طریق مذاکره با طرف‌های روسی یک ضرورت مفید و لازم است.

گفتنی است که چندی پیش معاون وزیر و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران طی نامه‌ای به قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی خواستار بررسی ساز و کارهای حمایتی و تشویقی صادرات آبزیان با حضور دست اندرکاران در این حوزه شد.