به گزارش اکونا پرس،

جعفر سرقینی در حاشیه جلسه هیئت دولت گفت: تصمیم گرفته شد سیستم ثبت نام خودرو در شرکت‌های خودروسازی بیشتر شود.

وی گفت: عرضه خودرو همچنان ادامه دارد و دپوی خودرو برای افزایش قیمت صحیح نیست.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: اینکه می‌گویند خودرو گران شده، بحث‌های روانی است و همیشه مردم دوست دارند پولشان را تبدیل به کالا کنند.

وی اضافه کرد: امسال در مقایسه با سال قبل, ۲۵ درصد در تولید خودرو رشد داشتیم و دو خودروساز سایپا و ایران خودرو، توانسته روزانه سه هزار و ۶۰۰ خودرو تولید کنند.

سرقینی گفت: در خصوص تحویل خودرو هم باید گفت که در همین بازه زمانی، نسبت به سال گذشته سه درصد رشد داشته ایم.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: از ابتدای امسال، توانسته ایم حدود ۳۴۲ هزار خودرو را تحویل متقاضیان دهیم و این خود نشان از کم شدن تعهدات شرکت‌های خودرو ساز نسبت به مشتریان است.

 

وی ادامه داد: با این روند تولید، همه تقاضا‌ها را پاسخ خواهیم داد و برای اینکه مردم به خودرو مورد نظر خود برسند دستور داده شده که از این به بعد، ثبت نام خودروسازان به جای ماهی دو بار، ماهی سه بار برگزار شود.

سرقینی گفت: نخستین باری که ثبت نام خودرو شروع شد برای ۴۰ هزار خودرو در ایران خودرو, ۴ میلیون متقاضی داشتیم، اما امروز برای همان ۴۰ هزار خودرو فقط ۲۰۰ هزار نفر ثبت نام می‌کنند این نشان دهنده این است که عطش مردم برای خرید خودرو کم شده است.

وی در خصوص قیمت‌ها هم افزود: مطمئن باشید قیمت‌ها درست نیست و اختلاف قیمت بین کارخانه و بازار نباید اینقدر زیاد باشد.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: روزی خودروسازان ما ۳۰۰ هزار تعهد جاری داشتند، اما حال نرم تعهدات عادی است و جای نگرانی نیست.

وی در خصوص دپوی خودرو‌ها هم افزود: این مسئله را قبول نداریم چرا که خودروسازان یک تولید تجاری دارند و یک تولید میکانیکی، در تولید میکانیکی وقتی قطعه‌ای از خودرو کم است خودرو باید به پارکینگ برود تا قطعه مورد نظر تامین شود و وقتی تامین شد دوباره خودرو برمی گرده به تولید تجاری و تحویل مردم می‌شود.

وی در پایان گفت: با ارائه بیشتر خودرو‌ها و افزایش تعداد ثبت نام ها، قطعا قیمت خودرو افت خواهد کرد و در این مورد هیچ تردیدی نداریم.