به گزارش اکونا پرس،

بیت کوین در طول ۴ هفته از  اول دی ماه از ۲۴ هزار دلار تا ۴۰ هزار دلار( ۲۰ دی ماه) نیز صعود کرد و دوباره به کانال ۳۶ هزار دلار بازگشت. 

این موضوع در مقابل ریزش های پی در پی بورس مورد توجه سهامداران خرد بورسی قرار گرفت و در مقام مقایسه هر روز سر تاسف از میزان ضرر بورس تکان می دهند که اگر این پول را ارز دیجیتال سرمایه گذاری کرده بودند نه تنها ضرر نمی کردند که صاحب سود صد برابری شده بودند. در حاشیه اعتراضات ریزش های بورسی و مورد توجه قرار گرفتن بیت کوین، رسانه‌ها از نفرات کلیدی کشوری در ارتباط با این موضوع هر روز مصاحبه‌ هایی دارند.و از

محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور در مصاحبه که روز شنبه داشت واژه بیت کوین را به نام بیت کورن طی چند مرتبه تلفظ کرد که این تلفظ رئیس دفتر رئیس جمهور ایران از سوژه های مطرح شبکه های اجتماعی در دو روز گذشته بود. علی سعدوندی نیز مشاور سرمایه گذاری در صفحه خود با استفاده از هشتگ بیت کورن نوشت: کاری که بیت کورن با اعصاب ملت کرد، کرونا با اقتصاد جهانی نکرد. واعظی در مصاحبه منتشر شده به اشتباه واژه بیت کوین را «بیت کورن» تلفظ می‌کند.

محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور ایران ۴ سال وزیر فن آوری اطلاعات کشور بود و در زمان صدارت این وزارتخانه بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال از جمله ابتدایی ترین موضوعاتی بود که در سرفصل های اصلی است که یک مدیر ارشد می بایست به آن مسلط می بود.

این گاف آقای رئیس دفتر درحالی است که بسیاری از مدیران ارشد دولتی در کمبود برق متهم به داشتن مزرعه استخراج بیت کوین شده اند. کارشناسان در این ارتباط ۳ سناریو را مطرح می‌کنند در سناریو اول فرض بر این است که اطلاعات آقای رئیس دفتر بسیار محدود است به شکلی که حتی نام پر طرفدارترین ارز دیجیتال را اشتباه تلفظ کرده است، که در این صورت وای به حال مردمی که 4 سال یک مدیر با چنین دانش ضعیفی ،  مدیریت فناوری اطلاعات کشور را برعهده داشته است.

سناریو دوم بیشتر از طرف کسانی مطرح می‌شود که عامل کاهش برق را به بیت کوین ربط می هند. بر این اساس آقای رئیس دفتر خود از تمام زیر و بم بیت کوین با خبر است و وانمود می کند که از بیت کوین بی اطلاع است و برای رهایی از پرسش های بعدی این  گونه رفتار کرده است.

سناریو سوم از طرف مخالفان دولت مطرح می‌شود و تمام دولتی ها را صاحبان مزرعه های بزرگ بیت کوین می دانند و قطعی برق و مشکلات ناشی از آلودگی هوا ، اجبار بر استفاده از سوخت مازوت را مربوط به استخراج بیت کوینی دولتی‌ها می دانند و واعظی را سردمدار استخراج کننده ها می دانند.

با رد سناریو سوم در مجامع علمی،‌سناریو اول و دوم هریک که درست باشد باید نقطه مکثی برای آقای رئیس جمهور باشد تا از مدیران ارشد دولتی خواستار به روزرسانی اطلاعات و دانش باشد و در مرحله بعد صداقت در عین وفاداری به کیان نظام را به عنوان مطالبه اصلی خود از مدیران خود مطرح کند.

منبع: صدای بورس