به گزارش اکونا پرس،

روز گذشته مجلس شورای اسلامی با کلیات بودجه سال ۱۴۰۰ موافقت نکرد و این طرح با اختلاف رای قابل توجهی تصویب نشد. لایحه بودجه ۱۴۰۰ از ۱۵ آذر ماه سال ۹۹ به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد و پس از گذشت دو ماه و بررسی های متعدد کارشناسان و تغییرات اساسی در آن  روز گذشته مورد تایید  نمایندگان مردم  قرار نگرفت.

 با توجه به تصویر کلان بودجه سال ۱۴۰۰ حدود منفی ۳۱۹ هزار میلیارد تومان کسری تراز عملیاتی وجود دارد کسری تراز عملیاتی یعنی آنکه درآمدهای غیرنفتی را از  هزینه های جاری کم کنیم این رقم به نوعی وابستگی به بودجه نفت را نیز نشان خواهد داد.

 کسری تراز عملیاتی در سال‌های مختلف ارقام متعددی داشته است و بر این اساس  در سال ۱۳۹۰ ،۲۶% درصد در سال ۱۳۹۱ ،۲۴ % درصد در سال  ۱۳۹۲، ۵% درصد در سال ۱۳۹۳ ،۳۱% درصد در سال ۱۳۹۴ منفی شش درصد در سال ۱۳۹۵ ،۲۳% درصد در سال ۱۳۹۶ ،۴۱% درصد  در سال ۱۳۹۷، منفی ۲ درصد در سال ۱۳۹۸ ۴۶% درصد در سال ۱۳۹۹، ۳۰% و طبق بودجه پیشنهادی دولت در سال  ۱۴۰۰ این رقم به ۱۲۰% درصد  میرسد.

 یکی از مهمترین دلایل ایجاد کسری تراز عملیاتی واگرایی غیرمتعارف درآمدها و هزینه ها از سال ۱۳۹۰ تا امروز است اما جای سوال اینجاست که این کسری تراز عملیاتی چه بلایی بر سر اقتصاد کشور به وجود می آورد؟

 با مقایسه نمودار درآمد ها و هزینه ها در در یک دهه گذشته در برخی از سال ها مانند سال ۸۹،  نود، ۹۲ و حتی سال ۹۴ همگرایی وجود دارد. در واقع در اغلب سال ها به هر میزان که هزینه ها افزایش یافته است درآمدها نیز به همان میزان رشد یافته است.

 این در حالی است که در سال ۹۹ درآمدها به ۱۰ درصد نزول کرده اما هزینه ها حدود ۴۸ درصد رشد داشته است در واقع بین رشد هزینه و درآمدها ۳۶ درصد اختلاف به وجود آمده است.

 با بررسی مطالعات مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی به ازای هر ۱۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه شاهد افزایش بیش از دو و نیم درصد تورم در کشور خواهیم بود پیش بینی می شود طبق این فرمول با توجه به لایحه ارائه شده بودجه برای سال  آینده ۳۲۰ هزار میلیارد تومان کسری وجود داشته باشد و هم چنین اگر به این رقم  تراز عملیاتی ۱۲۰ درصد نیز اضافه شود در صورت اجرایی شدن لایحه بودجه ۱۴۰۰ حداقل حدود ۶۵ درصد تورم به اقتصاد کشور تحمیل می شود.

 در این رابطه کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی برای جلوگیری از افزایش تورم اقدامات مهمی همچون حفظ قدرت خرید مردم و حمایت از معیشت اقشار ضعیف مانند افزایش مقدار یارانه ها، رونق تولید و اشتغال با پیش‌بینی منابع درآمدی برای این حوزه، محرومیت‌زدایی حذف رانت و کاهش تبعیض توجه ویژه به سلامت مردم و اصلاحات ساختار بودجه انجام داد.اما به نظر می رسد علی رغم چکش کاری های بسیار بودجه سال ۱۴۰۰ نقاط ضعف عدیده ای همچون تراز عملیاتی بسیار بالا، برای تصویب آن وجود دارد.