سیستان و بلوچستان یکی از بزرگ‌ترین استان‌های کشور بوده و جاذبه‌های گردشگری زیادی در آن واقع شده است. بیشتر مناطق این استان بکر هستند و کم‌تر کسی به آن‌ها قدم می‌گذارد. ما در این مطلب قصد معرفی ساحل بریس، روستای درک و شهرسوخته زابل را داریم؛ پس با ما همراه باشید تا اطلاعات کافی درباره این مکان‌ها کسب کنید.

ساحل بریس          

قدمت این ساحل حدود 200 سال تخمین زده شده است. ماهیگیران زیادی در ساحل بریس فعالیت می‌کنند. در این بندر تعداد زیادی میگو، ماهی حلوا، شوریده و شیر ماهی یافت می‌شود و به همین دلیل بسیاری از بومیان، این منطقه را برای صید ماهی انتخاب می‌کنند. بریس جز بخش دشتیاری چابهار بوده و با شهر نگور حدود 44 کیلومتر فاصله دارد. ناگفته نماند که این ساحل از بکرترین ساحل‌های کشور محسوب می‌شود. با قدم زدن در ساحل و پیش از رسیدن به بندر چند خانه قدیمی را مشاهده می‌کنید که در گذشته محل زندگی بسیاری از صیادان بوده و اکنون سکنه‌ای ندارند. پس از چند قدم پیاده‌روی در همین مسیر می‌توانید محل‌هایی را ببینید که صیادان به تازگی برای استراحت ساخته‌اند. یکی از چشم‌نوازترین صحنه‌های این منطقه وجود کشتی و لنج‌های ماهیگیران است. تماشای چنین صحنه‌ای می‌تواند برای هرشخص بسیار جذاب و خاطره‌انگیز باشد.

تعداد زیادی مرغ دریایی روی ساحل بریس و دریای عمان پرواز می‌کنند که مشاهده و گوش سپردن  به صدای آن‌ها بسیار آرامش‌بخش است. اگر اهل طبیعت‌گردی هستید، به‌طورحتم این ساحل برای شما بسیار جذاب خواهد بود؛ زیرا در این منطقه می‌توانید ستاره‌ها را تماشا کرده یا به صدای موج دریا گوش دهید. استان سیستان و بلوچستان جز استان‌های گرمسیری کشور محسوب می‌شود. دمای هوای این استان در گرم‌ترین روز سال به 40 و سردترین روز به 16 درجه سانتی‌گراد خواهد رسید. اگر قصد تماشای ساحل بریس را دارید، بهتر است پاییز و زمستان را برای سفر به این منطقه انتخاب کنید. اواسط خرداد تا اواخر مرداد طوفان‌های استوایی شروع خواهند شد و همین موضوع می‌تواند قایق سواری در دریا را غیرممکن کند.

روستای درک

Untitled1

این روستا از جاذبه‌های دیدنی کنارک محسوب می‌شود و ابتدای دریای عمان واقع شده است. روستای مذکور با شهرستان چابهار حدود 180 کیلومتر فاصله دارد. اگر به این منطقه سفر کردید و قصد داشتید که در آن اقامت داشته باشید، می‌توانید به اقامتگاه‌هایی که توسط بومیان منطقه ساخته شده، بروید و در آن‌ها اقامت داشته باشید. با اسکان در این مکان‌ها تا حد زیادی به اقتصاد روستا کمک خواهید کرد و می‌توانید انواع غذاهای محلی این منطقه را میل کنید. اقامت‌گاه‌های بومگردی متناسب با سبک زندگی اهالی هر روستا ساخته می‌شود و گردشگران می‌توانند با سبک زندگی آن‌ها آشنایی پیدا کنند. برای اقامت در این مکان‌ها نیازی به پرداخت هزینه زیادی نیست.

توجه داشته باشید که این روستا فاصله زیادی با پمپ‌بنزین و فروشگاه دارد؛ پس قبل از رسیدن به آن موارد موردنیاز خود را تهیه کنید که در طول اقامت مشکلی برای شما به‌وجود نیاید. این منطقه برای علاقه‌مندان به نجوم و عکاسی منطقه‌ای ایده‌آل محسوب می‌شود؛ زیرا نزدیکی آن نوری وجود ندارد و شب‌ها می‌توان به سادگی ستاره‌ها را تماشا کرد و از این منظره شگفت‌انگیز لذت برد. روستای نام برده شده، محل اتصال ساحل و دریا است و همین موضوع توانسته این منطقه را به یکی از زیباترین مکان‌های کشور تبدیل کند. این ساحل بکر و دست‌نخورده است؛ پس سعی کنید هنگام اقامت در آن از ریختن زباله خودداری کنید. ناگفته نماند که ساحل این منطقه از تمیزترین ساحل‌های کشور محسوب می‌شود.

Untitled2

شهر سوخته

این منطقه بخشی از شهرستان زابل محسوب می‌شود. شهر سوخته در گذشته اصلی‌ترین مسیر برای ایجاد ارتباط بین هند و آسیای مرکزی به‌شمار می‌رفت. به نوعی می‌توان این شهر را مرکز شهرنشینی در دوران باستان دانست. این منطقه بخش زیادی از تمدن کهن ایران را در برمی‌گیرد و به همین دلیل از اهمیت زیادی برخوردار است. شهر سوخته از بزرگ‌ترین شهرهای ایران به‌حساب می‌آید و اطلاعات زیادی درباره اقتصاد، نوع زندگی و فرهنگ ایرانیان باستان را نشان می‌دهد. طبق بررسی‌های محققان در این شهر، مستندات فراوانی درباره رشد بازرگانی، تجارت، معماری، پزشکی، هنر، جانورشناسی، زیست‌شناسی و... قابل مشاهده است. تعداد زیادی از گردشگران از سراسر دنیا به سیستان و بلوچستان سفر می‌کنند تا بتوانند از شهر سوخته بازدید داشته باشند. آثار یافت شده از این منطقه نمایانگر سطح علمی بالای ایرانیان در گذشته است.

سیستان و بلوچستان یکی از استان‌های دورافتاده ایران محسوب می‌شود که افراد زیاد از آن یاد نمی‌کنند؛ اما در این روستا جاذبه‌های گردشگری مختلفی وجود دارد که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. ما در این مطلب به معرفی سه مورد از این جاذبه‌های گردشگری پرداختیم که باید حتما از آن دیدن کنید. اگر تجربه بازدید از ساحل بریس، شهر سوخته، روستای درک یا دیگر جاذبه‌های گردشگری این استان را داشتید، نظرات خود را درباره آن‌ها با ما به‌اشتراک بگذارید.