به گزارش اکونا پرس،

اواخر شهریور سال ۱۳۹۹  عرضه روغن جامد در فروشگاه های کشور کم وهمین امر موجب افزایش قیمت روغن شد.دو ماه بعد یعنی در مهر و آبان سال جاری به واسطه مشکلات ایجاد شده در توزیع روغن در شهر تهران برخی از کلانشهرها روغن نایاب و یا با قیمت گزافی به فروش رسید.

 این نکته عجیب در سیستم توزیع کالای کشور وجود دارد که به محض کمیاب شدن کالایی، قیمت ها بلافاصله  از برچسب کارخانه ها افزایش پیدا میکند.اگرچه که در روزهای پایانی ماه آبان عرضه روغن مایع در فروشگاه ها متعادل شد اما گزارش ها نشان می دهد که  تا کنون برخی از شهرستان ها با مشکل کمبود توزیع روغن  مصرف خانوار مواجه هستیم.

 از طرفی وقتی در پاییز سال ۹۹ با کمبود روغن مصرفی خانوار مواجه شدیم تمهیداتی مانند عرضه مناسب از سوی وزارت صمت و سازمان تنظیم بازار، فروش این کالا را متعادل کرد. این موضوع نشان می‌دهد که گره های موجود در گرانی کالاهای اساسی کشور با مدیریت صحیح و توزیع مناسب  حل شدنی است.

 اما با توجه به افزایش تقاضای مصرف کننده در برخی از  ماه های سال جای این سوال باقی است که چرا سیاست های موفق توزیع بازار ادامه پیدا نکرد تا امروز شاهد کمبود روغن مصرفی خانوار در برخی از شهرستان ها نباشیم.گزارش ها حاکی از آن است که کشور در تولید روغن مایع و جامد مشکلی  ندارد و اصلی ترین چالش در سیستم توزیع کالا است.

گفتنی است  افزایش قیمت روغن خام و دانه های روغنی در بازار جهانی، تقاضای خرید کشورهایی مثل چین و هند در بازار، مشکلات توزیع کالا به استان ها و نبود تصمیمات به موقع، بالا رفتن قیمت مواد بسته‌بندی و ملزومات صنعت روغن‌نباتی از مهمترین دلایل، گرانی قیمت روغن در پاییز سال ۹۹ است.

 اما در آذرماه امسال ۱۸۰ هزار تن روغن خام ماهانه به کارخانه‌ها تحویل داده شده و آنها نیز سه شیفته در حال فعالیت هستند. همچنین اولویت واردات بر دانه‌های روغنی گذاشته شد البته جای این سوال وجود دارد که طبق اسناد بالادستی مقرر است تا سال ۱۴۰۰ ایران در واردات دانه‌های روغنی خودکفا شود اما این وابستگی تنها از ۹۶ درصد به ۸۶ درصد کاهش پیدا کرده است و واردات بی رویه ایران را همچنان وابسته می کند.

از اول اسفند ماه سال جاری وزارت صمت با توجه به مصرف ماهانه ۱۵۰ هزار تن روغن در کشور ۱۷۰ هزارتن روغن به کارخانه‌ها تحویل داده شده و  مقرر است تا در ایام نوروز ۲۵ هزار تن مازاد به اصناف تحویل داده شود. اما جای این سوال وجود دارد که چرا به علت نبود سیستم توزیع مناسب با کمبود و افزایش قیمت روغن در برخی از شهرهای کشور مواجه  هستیم.