به گزارش اکونا پرس،

پایان هر سالی بحث داغ حقوق و دستمزد کارگران به عنوان زحمتکش ترین قشر جامعه در صدر خبرها قرار می گیرد این اتفاق در تمام کشورهای دنیا برای تعیین حداقل دستمزد کارگران برای سال آتی اتفاق می‌افتد اما در کشور ما  این مسئله قدری پیچیده‌تر است چرا که همواره با درصد تورم بالایی در اقتصاد مواجه هستیم و حداقل انتظاری که کارگردان برای دستمزد خود دارند این است که بتواند این تورم اقتصادی را متعادل کند اما از طرفی کارفرماها مشکلات خود را دارند و نمی توانند هزینه های پرداختی شان را افزایش دهند.

مهمترین دلایل نماینده کارگران برای افزایش حداقل دستمزد آنها نامناسب بودن رقم تورم با میزان حقوق کارگردان، پاسخگو نبودن نیاز خانوارها از سبد معیشت گروه کارگری، اخراج کارگران یا دستمزد واقعی کمتر از حقوق قانونی است. گفتنی است تورم دوازده ماهه کشور حدود ۳۴.۳  درصد است. این تورم در سبد معیشتی خانواده ها و مواد مصرفی و غذایی حدود ۶۴ درصد است.

اما در طرف مقابل کارفرمایان که مخالف افزایش بیش از حد دستمزد کارگران  درسال ۱۴۰۰ هستند  دلایلی همچون وضعیت نامناسب اقتصادی و کسب و کارها و اینکه کارفرمایان مسئول رسیدگی به وضعیت نامناسب معیشت کارگران نیستند و احتمال تعطیلی کسب و کارها و افزایش بیکاری  را مطرح می‌کنند.

اما طبق آمار و ارقام  به دست آمده میزان رشد تورم نسبت به حداقل دستمزد کارگران از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۹  دست خوش تغییراتی بوده است. بر این اساس طی سال  ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۴  تورم بین ۵ تا ۱۰ درصد بیشتر از حداقل دستمزد کارگردان بوده است.

اگرچه طی سال های ۹۴ تا  ۹۷ درصد تورم از حداقل دستمزد کارگران   ۵ درصد کاهش یافت و قدرت خرید کارگران قدری بیشتر شد  اما طی دو سال اخیر با شیب عجیبی درصد تورم به بیش از ۳۰ درصد صعود و حقوق کارگردان به نزدیک به ۲۰ درصد سقوط کرده است.

از طرفی نیز میانگین هزینه سالانه یک خانوار شهری در سال ۹۸ در شهرهای مختلف کشور متفاوت است از این رو باید حداقل دستمزد کارگران طبق این متوسط تعیین شود به عنوان مثال یک خانوار در شهر تهران در سال ۹۸ به طور میانگین ۷۲ میلیون تومان هزینه در سال دارد  همین آمار در شهر البرز به ۵۶ میلیون تومان در شهر سمنان ۳۰ میلیون تومان و در شهر کرمان ۲۶ میلیون تومان است. همچنین میانگین هزینه سالانه یک خانوار شهری در کل کشور طی سال گذشته ۴۷ میلیون و ۴۳۷ هزار و ۹۰۰ تومان تخمین زده شد.