به گزارش اکونا پرس،

تورم سرسام آور و افسار گسیخته در اقتصاد و تحمیل هزینه‌های آن به صنعت سیمان در مقابل افزایش دستوری 20 درصدی برای نرخ سیمان بسیار ناچیز بود.  افزایش بی‌رویه نرخ دلار باعث بدعهدی تامین کنندگان کالا و خدمات این صنعت شد که به نوعی تحریم داخلی را به تحریم‌ها و مشکلات ناشی از تحریم‌های خارجی گره زد. بسیاری از شرکت‌های سیمانی برای تامین قطعات یدکی و تامین نسوز با مشکلات بسیاری روبرو شدند. در ایران به باور عام 70 درصد هزینه‌های تولیدات صنعتی ارزی است ولیکن این مقدار برای صنعت سیمان 20 درصد است. به هر حال ماحصل اتفاقات ارزی افزایش دوبرابری و در مواقعی چند برابری هزینه‌ها در این صنعت بود. به  عنوان مثال افزایش نرخ پاکت سیمان از 1400 تومان به 4 هزار تومان و تعلیق قراردادهای خرید کیسه سیمان توسط تامین کنندگان عملا پروسه تولید سیمان پاکتی را در شرایط بحرانی قرارداد که متعاقبا پس از یکماه چالش با پیگیری‌هایی که از سازمان حمایت انجام شد مقرر شد مابه التفاوت قیمت پاکت تا سقف 4هزار تومان از مشتریان اخذ شود. اتفاق کم سابقه دیگری نیز در 23 آذر 99 به وقوع پیوست و شرکت ملی گاز بدون هیچ آمادگی از قبل اقدام به قطع سوخت خطوط تولید سیمان کرد و سوخت جایگزین را مازوت اعلام کرد؛ در حالیکه شرکت‌های سیمانی برای تامین مازوت مشکلاتی همچون ضمانتنامه بانکی و حمل‌ونقل داشتند که با پیگیری‌های انجام شد، قرار شد که بجای ضمانتنامه، تعهد محضری برای خرید مازوت داده شود.

برای تولید سیمان، جریان برق باید بطور مستمر برقرار باشد چرا که هرگونه  نوسان جریان برق بر تجهیزات تولید سیمان مضرات هنگفتی دارد.  ضربه سنگین دیگر بر پیکر صنعت سیمان  قطعی جریان برق بود که در دی ماه مزید بر قطعی جریان گاز  باعث به محاق رفتن صنایع سیمان نیمه شمالی کشور شد و ادامه این روند تا بیستم بهمن ماه کمبود این کالای استراتژیک در بازار مصرف را رقم زد و تبعات آن با ایجاد بازار سیاه، ماه‌ها بعد نیز ملاحظه شد.

سید عباس حسینی؛ مدیرعامل شرکت سیمان تهران در همین رساتا اظهار کرد: شرکت سیمان تهران با وجود تمام این معضلات و بمنظور مقابله با تهدیدها تمام تلاش خود را کرد و با گام های مهمی که در راستای پیشبرد اهداف متعالی این شرکت برداشت، توانست در بیشتر عرصه ها برآیند قابل قبول و متعالی‌تری در مقایسه با سال قبل داشته باشد.

در گام اول شفاف‌سازی صورتهای مالی شرکت سیمان تهران و تمام شرکت‌های تابعه در دستور کار قرار گرفت که توفیق حصول گزارش مقبول سازمان حسابرسی متاثر از این تلاش‌ها بوده و خود گواه رویکرد شفاف این مجموعه است.

در گام دوم، راه‌اندازی خط 6 سیمان تهران بعد از توقف یکساله توفیق دیگری بود که به دلیل نبود قطعات یدکی و امتناع از ارائه دانش فنی توسط خارجی‌ها، با بهانه تحریم‌های ظالمانه، به کمک و تکیه بر دانش و توان داخلی انجام و از 15 مهرماه 99 این خط تولید ارزشمند وارد مدار تولید شده و منجر به افزایش راندمان کلیه خطوط نسبت به سال مالی 98  شد.

"سیمان تهران در تولید کلینکر و سیمان رکورد زد"

وی در تشریح گام سوم و عملکرد موفق سیمان تهران در سال گذشته به شکستن رکورد تولید 5 ساله کلینکر با تولید دو میلیون و 350 هزار تن کلینکر در سال 99 اشاره داشتند پیش‌تر کسری کلینکر مورد نیاز شرکت سیمان تهران از شرکت‌های تابعه تامین می‌شد که با تولید اخیر کلینکر مورد نیاز در خود شرکت سیمان تهران تامین و با حذف هزینه حمل و نقل، صرفه جویی قابل ملاحظه‌ای به عمل آمد.

حسینی به ارتقای رکورد تحویل سیمان اشاره کرد و افزود: در گام چهارم سیمان تهران با ارتقای رکورد 5 ساله تولید و تحویل سیمان توانست 2.786.095 تن سیمان به مشتریان تحویل دهد که این امر  در سوددهی شرکت نقشی اساسی داشته است. اما این شرکت به‌رغم همه مشکلاتی که داشت از جمله تعطیلی دی و بهمن ماه 99 به دلیل مشکلات برق و گاز و افزایش تنها 20 درصدی نرخ فروش سیمان؛ درآمد شرکت نسبت به سال قبل معادل 40 درصد افزایش یافت. درآمد سال 98 در حدود 460 میلیارد تومان بود که این رقم تا پایان سال 99 به 650 میلیارد تومان رسید.

"هلدینگ سیمان تهران وام‌های ارزی را تسویه کرد"               

وی با اشاره به اینکه شرکت سیمان تهران در مجموع 110 میلیون یورو وام ارزی داشت که توانست با استفاده از قانون 20 رفع موانع تولید این وام‌ها را تسویه کند و موفقیت بزرگی برای شرکت سیمان تهران و زیرمجموعه‌های آن به ارمغان آورد، گفت: شرکت‌های سیمان هگمتان، سیمان گیلان سبز، سیمان نهاوند و سیمان ایلام به عنوان زیرمجموعه‌های سیمان تهران از رشد قابل توجهی برخوردار بودند و نوید بخش این موضوع خواهند بود که سود خوبی برای سهامداران به ارمغان خواهند آورد. تمام تلاش شرکت سیمان تهران این بود که شرکت‌های زیرمجموعه به شکلی مدیریت شوند که بهبود عملکرد را برای شرکت‌ها به ارمغان بیاورد. امروز هیچ یک از شرکت‌های زیرمجموعه این هلدینگ سیمانی بدهی بابت وام ارزی ندارد. شرکت سیمان هگمتان در سال 99 صادرات، درآمد و سود خوبی داشت که این برای سهامداران جذاب است. همچنین در شرکت سیمان نهاوند با افزایش صادرات کلینکر سود مناسبی را حاصل نماییم. شرکت گیلان سبز نیز با افزایش سرمایه‌ای که از محل تجدید ارزیابی انجام داد از ماده 141 قانون تجارت و زیان‌ده بودن خارج شد و می‌تواند در سال 1400 گام بلندتری برای بهبود عملکرد خود بردارد و به نتایج بهتری دست پیدا کند. همچنین شرکت پیوند گلستان نیز وام ارزی خود را تسویه کرده است.

مدیرعامل سیمان تهران به برنامه‌های شرکت در سال 1400 اشاره کرد و افزود: در نظر داریم که در سال جاری شرکت‌های سیمانی را به ظرفیت اسمی‌شان نزدیک کنیم و به سود مورد نظر دست پیدا کنیم همچنین به هدف شرکت که تولید دو میلیون و 350 هزار تن سیمان بود دست پیدا کردیم. همچنین در نظر داریم که در سال جاری این عدد را به سه میلیون و 100 هزار تن برسانیم که این امر می‌تواند سود مناسبی را برای شرکت به ارمغان بیاورد و سال خوبی را برای سهامداران سیمان تهران رقم بزند.

حسینی به مسائل زیست محیطی شرکت نیز اشاره کرد و گفت: مباحث زیست محیطی در شرکت سیمان تهران اولویت مسئولیت اجتماعی این شرکت است که در همین راستا و در حال حاضر تمام خطوط تولید سیمان تهران از جمله خط 6 دارای استانداردهای محیط زیستی است. گواه این مدعا کنترل و ارزیابی پیوسته کلیه خطوط توسط سامانه آنلاین سازمان حفاظت از محیط زیست می باشد. بطوریکه شاخص استاندارد آلایندگی اعلام شده توسط سازمان حفاظت از محیط زیست100 واحد می‌باشد، اما میزان آلایندگی در سیمان تهران زیر 30 است.

"تایید افزایش سرمایه جذاب سیمان تهران"

وی بیان کرد: یکی از خواسته‌های سهاداران سیمان تهران افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی زمین بود که از تیرماه سال گذشته در دستور کار قرار گرفت. تجدید ارزیابی این زمین‌ها با توجه به قدمت وسعت و پراکندگی زمین‌های متعلق به سیمان تهران بسیار سخت بود. در اواخر تیرماه این موضوع مصوبه هیئت مدیره شد و به کانون کارشناسان دادگستری اعلام کردیم، دو هیات مجزا برای این امر تعریف و جلسات متعدد بسیاری با این کمیته برگزار شد. در بررسی‌هایی که انجام شد قیمتی برای زمین‌ها در آبان‌ماه اعلام شد که قیمت اعلامی با توقعات هیات مدیره و سهامداران تفاوت چشمگیری داشت. در همان زمان اعتراض شرکت به کانون دادگستری ابلاغ شد و دوباره کارشناسان مدارک را بررسی کردند که در اواخر اسفندماه سال 99 قیمت جدید اعلام شد. البته باز هم قیمت اعلامی با توقعات شرکت فاصله زیادی داشت، اما با توجه به آنکه زمان تجدید ارزیابی طولانی و سهامداران منتظر نتیجه تجدید ارزیابی بودند، برای مدیریت این موضوع در دو مسیر در نظر گرفته شد، اول آنکه اعتراض به قیمت اعلامی به کانون مجدد اعلام شد و دوم گزارش توجیهی تهیه و به بازرس ارسال شد تا به شکل همزمان اجرایی شود.

مدیرعامل سیمان تهران گفت: شرکت سیمان تهران موقعیت‌های خاص و منحصر به فردی دارد که از جمله آن می توان موقعیت جغرافیایی و نزدیک بودن محل تولید و بازار مصرف و پایین بودن هزینه حمل و نقل که سودآوری را به همراه دارد، اشاره کرد. داشتن نیروی انسانی متخصص از دیگر نقاط قوت این هلدینگ بزرگ سیمانی است. همچنین وجود سهامداری به نام بنیاد مستضعفان از دیگر مزیت‌های این شرکت است. بنیاد مستضعفان همیشه نقش حامی را برای شرکت‌های زیرمجموعه خود و شرکت سیمان تهران داشته است. گفتنی است بنیاد مستضعفان به تمامی شرکت‌های زیرمجموعه خود اعلام کرده که تمامی سیمان مصرفی خود را از مجموعه هلدینگ سیمان تهران تهیه کنند که این امر باعث سودآوری و تولید بیشتر این مجموعه شده است.

مدیرعامل شرکت سیمان تهران در پایان تاکید کرد: مجموعه سیمان تهران خود را در مقابل سهامداران مسئول و متعهد می داند و برای کسب درآمد و سوددهی بیشتر سهامداران از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.