در کشورهایی مانند ایران که تورم بالاست، همهٔ افراد درک ناخودآگاهی از تورم دارند و می‌دانند اگر با پول خود حرکتی انجام ندهند، ارزش آن پایین خواهدآمد و بالفرض ۱۰ میلیون تومان الآن، با ۱۰ میلیون تومان سال بعد متفاوت است و کم‌ارزش‌تر است.

از این‌روست که هر کسی می‌خواهد راهی بهینه برای حفظ ارزش پول خود، و هم‌چنین توسعه‌بخشیدن به آن پیدا کند. این عکس‌العمل، برای هر مقداری از سرمایه، صادق است و سؤال «کجا و چطور سرمایه‌گذاری کنم؟»، همواره سؤال اکثر افراد است.

شاید پیش خود بگویید، برای فردی که سرمایهٔ نسبتاً بالایی در اختیار دارد، گزینه‌های زیادی روی میز قرار دارد و می‌تواند در هر حوزه‌ای سرمایه‌گذاری کند؛ پس تکلیف سرمایه‌های کم چه می‌شود؟ ما قرار است در این مطلب، با هم کاوش کنیم که با ۱۰ میلیون تومان، کجاها می‌توان سرمایه‌گذاری کرد و کدام‌یک بهینه است. با ما همراه باشید.

راه‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد. از خرید ملک و ماشین بگیر تا راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی. همهٔ این روش‌ها، مزایا و معایبی دارند و باید متناسب با شرایط خود، سبک‌سنگین کنید و مناسب‌ترین راه برای خود انتخاب کنید. در این‌جا ابتدا راه‌های مختلف سرمایه‌گذاری را بیان می‌کنیم و در هر مورد راجع‌به این بحث می‌کنیم که آیا برای سرمایهٔ ۱۰ میلیون تومان مناسب است یا خیر.

خرید ملک و خانه

در سال‌های اخیر، قیمت ملک و خانه همواره رشد خوبی داشته و برای کسی که دارایی خود را در این زمینه می‌آورَد، سوددهی خوبی داشته‌است. نکته‌ای که در خرید و فروش زمین و مسکن وجود دارد، مقدار نسبتاً بالای سرمایهٔ اولیهٔ مورد نیاز است. البته لازم نیست در ابتدای امر به فکر زمین‌ها و خانه‌های بسیار گران‌قیمت باشید اما در هر صورت، مثلاً برای فردی که کم‌تر از ۱۰۰ میلیون تومان سرمایه دارد، احتمالاً روش مناسبی نباشد.

خرید ماشین

روند رو‌به‌رشد قیمت ماشین را حتماً بارها حس کرده‌اید. عوامل زیادی هم‌چون تورم و انحصاری‌بودن بازار خودرو سبب شده‌است شاهد این افزایش قیمت باشیم و برای سرمایه‌گذاری، گزینهٔ مناسبی است. منتها همان مشکل مورد قبلی برای سرمایه‌گذاری در بازار خودرو نیز صدق می‌کند و این گزینه را نیز برای سرمایه‌گذاری با سرمایهٔ کم، نامناسب می‌سازد.

راه‌اندازی کسب و کار

این مورد بسیار جسورانه‌تر و بلندپروازانه‌تر از موارد قبلی است؛ این‌که شما بخواهید خود در رأس قرار گیرید و طرحی نو در اندازید. البته بسته به کسب‌وکاری که مدّنظرتان باشد، ممکن است سرمایه‌های اولیهٔ متفاوتی لازم باشد. شاید راه‌انداختن یک کسب‌وکار اینترنتی کوچک را بتوان با سرمایهٔ اولیه‌ٔ کم آغاز کرد. هرچند راه‌اندازی کسب‌وکار، آن هم کسب‌وکار اینترنتی، نیازمند دانش و آگاهی است و توصیه این است ابتدا آموزش‌های لازم را ببینید و بعد دست به این کار بزنید. چراکه باید احتمال عدم موفقیت را نیز در نظر بگیرید.

سپرده‌گذاری در بانک

آسان‌ترین راه این است که پول خود را بانک بگذارید و ضمن امنیت خاطر، سودی را از بانک دریافت کنید. اما اولاً در نظر داشته‌باشید دیگر سود روزشمار در بانک‌ها وجود ندارد و ثانیاً سودی که بانک می‌دهد، اصلاً تطابقی با تورم کشور ندارد. یعنی اگر سود بانک ۱۸ درصد باشد، تورم شاید خیلی بیشتر از ۳۶ درصد باشد. یعنی با گذاشتن پول خود در بانک، بیش از ۲ برابرِ آن‌که سود کنید، ضرر خواهیدکرد. ضمناً پول‌تان در حساب می‌خوابد و برای نقدکردن آن (لیکوئیدکردن) قبل از موعد مقرر، متحمل هزینه خواهیدشد. به‌نظر عاقلانه‌تر می‌رسد کمی ریسک را به جان بخرید اما از حفظ‌شدن ارزش پول خود مطمئن شوید.

 

ناامید شدید؟ خبرهای خوب در راه است.

خرید طلا یا خرید دلار

از آن‌جا که بزرگ‌ترین دغدغهٔ افراد برای سرمایه‌گذاری، جلوگیری از کم‌شدن ارزش دارایی‌شان است، احتمالاً تبدیل‌کردن دارایی به طلا و دلار، گزینهٔ بسیار مناسبی باشد. چراکه طلا و دلار همواره ارزش خود را حفظ می‌کنند و شاید در میان نزدیکان خود نیز افرادی را بشناسید که دلار یا طلا را با قیمت کم خریده‌اند و چند صباحی بعد، با قیمتی گزاف فروخته‌اند. دشواری این روش اما آن است که شما باید به صرافی یا طلافروشی مراجعه کنید و برای طلا نیز شاید نتوانید دقیقاً مساوی با مقدار سرمایهٔ خود، طلا بیابید. هم‌چنین اگر طلای زینتی بخرید، در زمان فروش، مقداری از قیمت آن هدر می‌رود. در ادامه راه ساده‌ای برای خرید طلا و دلار به شما معرفی می‌کنیم. تا آخر مقاله، همراه ما بمانید.

سرمایه‌گذاری در بورس

بورس در حال حاضر شاید پربسامدترین واژه در ادبیات اقتصادی کشورمان باشد. مدت زیادی نگذشته از موج عظیمی از سرمایهٔ مردم که به‌سمت بورس تهران، روان شد و هیجان یک ملت را برانگیخت اما مانند هر موجی، پایین‌آمدن نیز در انتظار سرمایه‌های مردم بود. بورس تهران به‌طرز عجیبی ریزش پیدا کرد و بسیاری متحمل ضرر شدند. البته ضررکردن، بخشی طبیعی از سرمایه‌گذاری است، چراکه شما با سرمایه‌گذاری، از ریسک‌پذیربودن خود باید مطمئن باشید. منتها اتفاق ناخوشایندی که رخ داد، وعده‌های غیرواقعی از طرف دولت به مردم بود که مردم را تشویق به سرمایه‌گذاری در بورس می‌کردند و به مردم تضمین داده می‌شد که ضرری نخواهیدکرد؛ حال آن‌که این وعده اصلاً محقق نشد. البته دسته‌ای از افراد حرفه‌ای، به‌سمت بازار فارِکس، بزرگ‌ترین بازار سرمایهٔ جهان رفته‌اند اما به‌نظر اگر سرمایهٔ پایینی داشته‌باشید، این مورد برای‌تان مناسب نباشد.

سوای نکات منفی بورس مانند احراز هویت حضوری برای گرفتن کد بورسی، تعطیل‌بودن بورس در روزهای پنج‌شنبه و جمعه و عدم مشاهدهٔ افقی مثبت از وضعیت شرکت‌های ایرانی، بورس می‌تواند برای سرمایهٔ کم، نسبتاً مناسب باشد. چون خود شما تعیین می‌کنید دقیقاً چه مقداری سرمایه، وارد بورس کنید و می‌توانید خودتان مدیریت کنید که چه سهمی را بخرید و چه سهمی را بفروشید.

بازار ارزهای دیجیتال

شاید اسم بیت کوین به گوش‌تان خورده‌باشد. بیت کوین یک نوع ارز دیجیتال است که از سال ۲۰۱۱ به خرید و فروش درآمد. ارزهای دیجیتال، به‌عنوان جایگزینی برای ارزهای کاغذی ابراز وجود کردند. به‌طور مثال فرض کنید شما مالک مقداری اتریوم (یک رمزارز) هستید و به کافه‌ای در تهران می‌روید و هزینهٔ غذا را به‌جای دادن پول، با اتریوم می‌دهید. کارکرد ارزهای دیجیتال، مبتنی بر شبکهٔ بلاک‌چین است که سیستمی پیچیده است و کدگذاری‌های پیچیده‌ای دارد که امنیت فعالیت در حوزهٔ ارزهای دیجیتال را بسیار بالا می‌برد.

نگارنده معتقد است بهترین جایی که می‌توانید ۱۰ میلیون تومان سرمایهٔ خود را سرمایه‌گذاری کنید، همین حوزهٔ ارزهای دیجیتال است. حالا چرا؟

چون کارکرد ارزهای دیجیتال، مقدار زیادی شبیه به بورس است. شما می‌توانید دقیقاً هر مقدار سرمایه که بخواهید، وارد آن کنید و از هر نوع ارز دیجیتال که بخواهید، با هر قیمت معقولی که خودتان تعیین می‌کنید، بخرید و دارایی خود را کامل مدیریت کنید.

صرافی‌های ارز دیجیتال، کارکردی همانند کارگزاری‌های بورس دارند. این صرافی‌ها، انواع مختلفی دارند و هر کدام، در امکاناتی که به کاربران می‌دهند، متفاوت‌اند. معروف‌ترین صرافی خارجی بی‌شک بایننس (Binance) است که اخیراً دیگر حضور ایرانی‌ها در این صرافی، ممنوع شده‌است. یکی از بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال داخلی، صرافی ارز دیجیتال تبدیل است.

11

این صرافی، کارکردی مانند بایننس دارد و یک بستر (پلتفرم) معاملاتی است. یعنی شما وقتی به‌سادگی در آن ثبت‌نام می‌کنید و به‌صورت اینترنتی، احراز هویت می‌شوید، قادر خواهیدشد که از دیگر کاربران که می‌خواهند ارز دیجیتال x را بفروشند، بخرید و بعدها همان ارز دیجیتال را به افراد دیگری که می‌خواهند بخرند، بفروشید. هم‌چنین کیف پول اختصاصی خود را خواهیدداشت و دارایی خود را می‌توانید مدیریت کنید.

در زمینهٔ بورس و ارزهای دیجیتال، همواره توصیه می‌شود که سبد خود را متنوع کنید. یعنی مثلاً تمام ۱۰ میلیون سرمایهٔ خود را دوج کوین نخرید. بلکه سرمایهٔ خود را بین چند ارز دیجیتال پخش کنید. صرافی ارز دیجیتال تبدیل، با پشتیبانی از بیش از ۶۰ رمزارز (که در میان صرافی‌های داخلی، کم‌سابقه است)، شما را قادر می‌سازد انواع ارزهای دیجیتال را معامله کنید.

اطلاعاتی در زمینهٔ ارزهای دیجیتال ندارید و به همین دلیل، از واردشدن به این حوزه می‌ترسید؟ نگران نباشید، با کمی گشت‌وگذار و آموزش، کم‌کم می‌توانید به درک خوبی در این حوزه دست یابید. هم‌چنین آکادمی تبدیل و راهنمای گام‌به‌گام تبدیل نیز جایی برای شماست تا اطلاعات لازم برای نحوهٔ ثبت‌نام، احراز هویت، خرید و فروش ارزهای مختلف، آگاهی نسبت‌به ابزارهای معامله و موارد بسیاری از این دست را به‌دست آورید.

از حسن‌های دیگر ارزهای دیجیتال این است که شما می‌توانید دلار بخرید، بی‌آن‌که به صرافی بروید، می‌توانید طلا بخرید، بی‌آن‌که قرار باشد به طلافروشی بروید. گیج‌کننده است؟ توضیح می‌دهیم.

شاید اسم ارزهای دیجیتال تتر و پکس گلد را شنیده‌باشید. در یک کلام اگر بگوییم، فرض کنید تتر، دلار دیجیتال است و پکس گلد نیز طلای دیجیتال است. چرا که ارزش هر تتر همواره برابر یک دلار است (البته در بیشترین حالت، تفاوت اندک ۴ درصدی گاهی بین آن‌ها وجود دارد) و ارزش هر پکس‌گلد نیز برابر یک اونس طلاست. این توکن، پشتوانهٔ طلا نیز دارد.

22

صحبت این است که می‌توانید در ساده‌ترین حالت، پول خود را وارد کیف پول خود در صرافی کنید و بعد تتر بخرید. بدین طریق ارزش پول‌تان به‌راحتی حفظ می‌شود. حال به این فکر کنید در ادامه، با به‌دست‌آوردن کمی دانش بیشتر، با استفاده از راهنما، ارزهای دیجیتال دیگری را بخرید که روند صعودی دارند و در زمان مناسب بفروشید و به همین طریق، دارایی خود را بیشتر کنید.

در ادامه اگر حرفه‌ای‌تر شوید، از ابزارهای مدیریت ریسک مانند حد ضرر و OCO برای معامله استفاده می‌کنید یا خرده‌رمز‌ارزهای خود را به تتر تبدیل می‌کنید (داست) و قابلیت‌های دیگر تبدیل را کشف می‌کنید.

سخن آخر

حالا می‌توانیم به سؤال «۱۰ میلیون تومان خود را کجا سرمایه‌گذاری کنم؟»، به‌درستی پاسخ دهیم. شما می‌توانید با ثبت‌نام در یک صرافی مانند صرافی ارز دیجیتال تبدیل و احراز هویت در زمانی کوتاه، کیف پول اختصاصی خود را به‌دست آورید و به معامله بپردازید.

امیدواریم این مقاله، برای شما مفید بوده‌باشد.