به گزارش اکونا پرس،

سیدحجت شفائی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی در این همایش گفت: خرید طلا و جواهر از دیرباز جزء کالاهای لوکس به شمار می‌روند و اشخاص تلاش خود را برای اینکه کمترین ضرر را متحمل شوند، به کار می‌گیرند. همچنین استفاده از سنگ‌های قیمتی از دیرباز مورد توجه بسیاری از تولیدکنندگان و طراحان این رسته شغلی بوده؛ به طوری که علاوه بر زیبایی طلا و جواهرات متناسب با فرهنگ آن جامعه از خاصیت آنها برای موارد گوناگون استفاده می‌شود.

وی بیان کرد: ایران به عنوان یکی از قدیمی‌ترین تولیدکنندگان سنگ‌های زینتی، سعی بر رفع موانع موجود برای عرضه این محصول ناب کرده و در این راه می‌توان گفت کشورمان جزو هفت کشور برتر تولیدکننده در بخش طلا و گوهرسنگ‌هاست.

شفائی به اهمیت آموزش و اشتغالزایی در صنف طلا و جواهر اشاره کرد و افزود:  آموزش، طراحی، تولید، تبلیغات و سایت‌نویسی باعث گسترده شدن این صنعت و همچنین استفاده از تجربیات پیشکسوتان این حرفه باعث پیوند بیشتر در جهت رشد و توسعه آن می‌‌شود که در همین راستا در این همایش وبیناری با حضور کارشناس ایتالیایی برگزار شد.

وی گفت: با توجه به اجرایی شدن برجام و نیز شرایط پسا تحریم، تجارت و توسعه روابط اقتصادی با کشورهای توسعه یافته و صنعتی ، تعامل و هم اندیشی با اقتصاددانان و فعالان اقتصادی بخش خصوصی کشور، بسیار حائز اهمیت بوده و می تواند به رشد، توسعه و ارتفاع جایگاه صنعت و تجارت کشور کمک بسزایی داشته باشد.

شفائی ضمن بیان اینکه دنیای طراحی گسترده‌ و بازار طلا و جواهر هر روز در حال توسعه است، ادامه داد: برگزاری این اجلاس و وبینارهای تخصصی با حضور کارشناسان از کشورهای فعال در این حوزه، به افراد این صنف در جهت توسعه و افزایش درآمد کمک قابل توجهی می‌کند.

وی در پایان تاکید کرد: دولتمردان باید به این صنف با دید صنعتی نگاه کنند و آیین‌نامه و بخش‌نامه‌هایی که صادر می‌کنند، در جهت تسهیل و کاربردی شدن امور این صنعت باشد.

جواهر غافلی مدیرعامل گروه باتاب اندیش در ادامه این همایش گفت: اولین اجلاس صنعت طلا، جواهر، نقره و سنگ های قیمتی با حضور پیشکسوت‌های این صنعت با رویکرد طرح تا تولید و بررسی چالش های آن در هفته پایانی شهریورماه 1400 برگزار شد.

وی افزود: در این همایش سعی بر آن شد که موضوع فروش مجازی که یکی از دغدغه‌های امروز تولیدکنندگان طلا و جواهر در شرایط کرونا و پساکرونا است، پرداخته شود. براین اساس از اساتید مطرح کشور ایتالیا که بهترین کشور دنیا در صنعت طلا و جواهر است دعوت به عمل آمد که به صورت حرفه‌ای به فعالان این حوزه آموزش دهند.

غافلی در پایان از از اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنعت طلا و جواهر و سنگ های قیمتی بابت حمایت معنوی شان از اجلاس طلا و جواهر تشکر کرد و گفت: رئیس اتحادیه طلا و جواهر با حمایت معنوی از این اجلاس نشان دادند که نگاه علمی برای تولید و فروش این صنف دارند و در نظر دارند که با ادامه این همایش‌ها، بستر فرهنگ سازی و علمی آن را بسط و گسترش دهند.