بر این اساس، مهمترین وظیفه درب آسانسور اطمینان از ایمنی مسافران با جداسازی فضا و عدم دسترسی به محیط های خطرناک است. 

درهای آسانسور یکی از مهمترین قسمت های این تجهیزات است که نقش بسیار مهمی در نصب و استفاده از آسانسور دارد. در صورت بی احتیاطی یا سهل انگاری در هنگام نصب درب آسانسور، نتیجه نهایی به هیچ وجه خوب نخواهد بود ، حتی می‌تواند ضررهای جانی و مالی زیادی را برای شما به همراه داشته باشد. همانطور که گفته شد وظیفه اصلی در‌های آسانسور اطمینان از ایمنی مسافران و قطع دسترسی افراد داخل آسانسور به قسمت‌های خطرناک خارج از آسانسور می‌باشد. به طور کلی در همه ی آسانسور‌ها دو درب اصلی وجود دارد که یکی از آن‌ها درب کابین و دیگری درب طبقه است. همانطور که از نام درب طبقه پیداست، آن‌ها داخل هر طبقه و در هر ایستگاه آسانسور نصب میشوند. درب‌های کابین نیز بخشی از کابین به شمار می‌روند. در این مقاله، ما بیشتر در مورد درهای آسانسور صحبت می کنیم و اطلاعات مفیدی را در این زمینه به اشتراک می گذاریم.

در قسمت بالا  گفتیم که دو نوع درب آسانسور وجود دارد که در ادامه به معرفی آنها میپردازیم:

  • درب کابین

تعداد درهای کابین در هر آسانسور بستگی به تعداد ورودی و خروجی های کابین آسانسور دارد. در ساختمان های معمولی، کابین تنها یک در دارد و این در زمانی باز می شود که آسانسور به ایستگاه برسد و کاملا متوقف شود. علاوه بر این، هنگام حرکت این در به طور خودکار بسته می شود و فضای داخلی کابین را از فضای خارجی آسانسور جدا می کند که بسیار خطرناک است تا ایمنی مسافران تضمین شود. قسمت های مختلف درب کابین عبارتند از: کفشک ها، کنتاکت، قرقره، چارچوب و موتور.

  • درب طبقات

درب های طبقات بین چاه آسانسور و ایستگاه طبقات واقع شده است که عملکرد افراد حاضر در طبقات را به قسمت داخلی آسانسور محدود می کنند ، بنابراین از خطرات احتمالی مانند سقوط بر روی چاه و یا برخورد با کابین جلوگیری می کند. این درها تنها زمانی باز می شوند که کابین در طبقه مورد نظر قرار گرفته باشد و درب کابین بازشده باشد تا مسافران بتوانند تردد کنند.انواع مختلفی از این درب ها و تجهیزات آسانسور وجود دارد که بسته به شرایط مختلف و دلخواه شما از آن ها استفاده می شود. البته درهای آسانسور نیز با توجه به نوع عملکردشان طبقه بندی می شوند ، این دسته ها عبارتند از:

درب نیمه اتوماتیک آسانسور

این درها برای باز و بسته شدن نیاز به فشار دست سرنشینان دارند و در بیشتر موارد به عنوان درب طبقات استفاده می شوند. روش استفاده از آنها به این صورت است که درب طبقه  پس از ورود کابین و باز شدن درب، توسط مسافران باز می شود.

درب های اتوماتیک آسانسور

می توانید از درب های اتوماتیک به عنوان درب های کابین یا درب های طبقات استفاده کنید. محصولات تلسکوپی و یا سانترال از نظر باز و بسته شدن متفاوت هستند، به این صورت که درهای سانترال از وسط به طرفین و درهای تلسکوپی از یک طرف باز یا بسته می شوند.

انواع درب آسانسور از لحاظ نوع باز و بسته شدن

درب های آسانسور از نظر باز و بسته شدن، به چهار دسته کلی تقسیم می شوند که عبارتند از:

درب‌ های عمودی

این نوع درب عمدتا در آسانسورهای حمل بار استفاده می شود ، آنها به صورت عمودی حرکت می کنند تا باز یا بسته شوند. این درب ها دو نوع اتوماتیک و دستی دارند.

درب کپسولی آسانسور

درب های کپسولی فقط از یک طرف باز یا بسته می شوند. برای نصب این درها سه قاب در قسمت بالا در نظر گرفته شده است که هنگام باز و بسته شدن به صورت کشویی روبروی یکدیگر قرار می گیرند. این درب سرعت بهتری نسبت به مدل های دیگر دارد.

درب لولایی آسانسور

مدل های لولایی از قدیمی ترین انواع درها هستند که برای آسانسور استفاده می شوند. این محصولات عمدتا در آسانسورهایی استفاده می شوند که فضای کمی دارند و استفاده از آنها محدود است. این درها در عرض های بین 80 تا 90 سانتی متر تولید می شوند و به بازار می آیند. این درها دارای معایبی هستند که عبارتند از: استفاده از آنها برای افراد مسن، کودکان و معلولان دشوار است ، خسته کننده و زمانبر بودن عملیات باز یا بسته کردن درب و روند دشوار باز کردن درب.