ابوالفضل کیانی‌بختیاری، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی، درباره تفاوت جامعه ۴ و ۵ اظهارکرد: در جامعه اطلاعات (جامعه ۴.۰)، توانایی افراد برای یافتن اطلاعات ضروری در انبوهی از اطلاعات محدود است و تحلیل اطلاعات نیز یک ‌بار اضافی بر دوش افراد به‌شمار می‌آید. از سویی دیگر، سن و سطح توانمندی افراد نیز یک عامل محدودکننده در استخراج و استفاده از اطلاعات است در حالی که در جامعه ۵ این محدودیت‌ها وجود ندارد. 

تفاوت‌های دو جامعه

به‌گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت صنعتی، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی افزود: جامعه ۵.۰ به حد بالایی از همگرایی بین فضای سایبر (فضای مجازی) و فضای فیزیکی (فضای واقعی) برخوردار است. در جامعه اطلاعات (جامعه ۴.۰)، افراد از طریق اینترنت به خدماتی ابری (پایگاه‌های داده) دسترسی پیدا کنند و اطلاعات یا داده‌ها را جست‌وجو، بازیابی و تحلیل کنند.

او ادامه داد: در جامعه ۵.۰، حجم انبوهی از اطلاعات از طریق حسگرهای فضای فیزیکی، در فضای سایبر در قالب کلان داده جمع‌آوری می‌شود. در فضای سایبر، کلان‌داده از طریق هوش مصنوعی تحلیل و نتایج این تحلیل در فضای فیزیکی و به اشکال گوناگون به‌طور مستقیم به انسان بازخورد داده می‌شود. وی تصریح کرد: در جامعه ۵.۰، افراد، اشیا و سیستم‌ها در فضای سایبر با هم مرتبط می‌شوند و نتایج بهینه‌ای که از طریق هوش مصنوعی به‌دست می‌آید، به انسان‌ها در فضای فیزیکی بازخورد داده می‌شود. این فرآیند، ارزش جدیدی را برای صنعت و جامعه به ارمغان می‌آورد که پیش از این ممکن نبود.

تغییرات انقلاب چهارم صنعتی

کیانی‌بختیاری در ادامه به سیر تحولات رویکردهای صنعتی و انقلاب صنعتی چهارم- ۲۰۱۱ (آلمان) پرداخت و فناوری‌ها در انقلاب چهارم صنعتی را برشمرد. وی درباره پیش‌بینی بازار برای اینترنت اشیای صنعتی براساس نتایج پیش‌بینی «مکنزی» اظهارکرد: بازار ۴ تا ۱۱ هزار میلیارد دلاری تا افق ۲۰۲۵ میلادی برای اینترنت اشیا پیش‌بینی‌شده و یک درصد این بازار سهم ایران است که بازار بالقوه ۴۰ تا ۱۱۰ میلیارد دلاری برای کشور به وجود می‌آورد. مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی، در بازار کلان‌داده‌ها نیز برای یک درصد بازار سهم ایران بالقوه ۲ میلیارد دلار درآمد پیش‌بینی کرد. وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع علوم داده و بازیابی دقیق اطلاعات و توسعه کسب‌وکار در شرکت‌ها پرداخت. کیانی‌بختیاری در تشریح این مسئله که چگونه فناوری‌های جدید رفتار مصرف‌کننده را تغییر می‌دهند، گفت: داده‌های عظیم تولیدشده توسط دستگاه‌های مجهز به فناوری اینترنت اشیا و رصد تعاملات بین آنها ظرفیت فوق‌العاده‌ای است برای شناسایی رفتار، عادات، سبک زندگی و علایق مصرف‌کنندگان؛ در نتیجه اطلاعات استخراج‌شده از این منابع داده‌ای عظیم، شرکت‌ها را قادر به شناسایی رفتار، عادات، سبک زندگی و علایق مصرف‌کنندگان خواهد کرد. وی افزود: تجزیه‌وتحلیل اطلاعات، دانش ذی‌قیمت شناخت نیازهای مصرف‌کنندگان در گروه‌ها، جوامع، با فرهنگ‌ها و سبک زندگی متفاوت را فراهم کرده و در نهایت می‌توان از این دانش علاوه‌بر تامین دقیق و هدفمند نیازهای مشتریان، در جهت تغییر رفتار مصرف‌کنندگان و خلق نیازهای جدید، ایجاد بازارهای جدید حرکت کرد. ضمن اینکه، تکنولوژی هوش مصنوعی قادر به تجزیه‌وتحلیل و کشف این روابط پیچیده خواهد بود. 

کسب‌وکارهای پلتفرمی

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی درباره ساختار کسب‌وکار پلتفرمی اظهارکرد: پلتفرم‌ها با تسهیل تراکنش‌ها ارزش ایجاد می‌کنند، در حالی‌که کسب‌وکارهای خطی با تولید کالا یا خدمات، این کار را می‌کنند، به‌بیان‌دیگر، پلتفرم‌ها با ساختن رابطه و ایجاد تراکنش، ارزش خلق می‌کنند. وی با بیان این نکته که پلتفرم‌ها اقتصاد را تسخیر کرده‌اند، گفت: در سال ۲۰۲۱، برندهای بزرگ جهان شرکت‌های پلتفرمی بودند.

فناوری در ۲۰۴۰

کیانی‌بختیاری در بخش دیگری از سخنان خود با ذکر نمونه شرکت آمازون درباره بکارگیری کلان‌داده در پلتفرم‌های دیجیتال توضیحاتی ارائه کرد.

وی درباره آینده فناوری تا سال ۲۰۴۰ گفت: اینترنت با سرعت یک ترابایت بر ثانیه امکان‌پذیر می‌شود. همچنین تا سال ۲۰۳۰ تولید نسل پنجم تلفن‌های همراه محقق می‌شود. همچنین حجم تبادل‌داده از طریق پروتکل جهانی اینترنت (ترافیک)، به‌عنوان واسط انتقال داده‌ها از حدود ۱۰۰ گیگابایت در روز در سال ۱۹۹۲ به ۴۶ هزار گیگابایت در ثانیه در سال ۲۰۱۷ رسیده و پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال آینده به ۱۵۰ هزار گیگابایت در ثانیه برسد.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی درباره جامعه ۵.۰ ا، ۲۰۱۶ (ژاپن) گفت: فناوری‌های پیشرفته، در راستای منافع اقتصادی، اجتماعی و رفاه شهروندان است.

هوش مصنوعی و درآمدزایی

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در تاثیر هوش مصنوعی در تولید ناخالص داخلی جهان اظهارکرد: با توجه به مطالعات موسسه تحقیقاتی pwc تا سال ۲۰۳۰، تولید ناخالص داخلی جهان به‌واسطه هوش مصنوعی، بیش از ۱۵ هزار میلیارد دلار افزایش خواهد یافت. در حال‌حاضر تولید ناخالص داخلی جهان ۸۵ هزار میلیارد دلار است. کیانی‌بختیاری خاطرنشان کرد: نسل پنجم صنعت اهداف و گستره‌ای فراتر از تولید کالاها و خدمات و سودآوری دارد و بر ۳ عنصر انسان، پایداری و تاب‌آوری استوار است. کیانی‌بختیاری با توضیح ظهور پارادایم حکمرانی هوشمند در کسب‌وکار، به بیان تجارت الکترونیکی بر پایه موبایل پرداخت و گفت: میزان فروش تجارت الکترونیکی بر پایه موبایل در سال ۲۰۲۱ در جهان نسبت به سال قبل از آن ۲۲.۳ درصد رشد داشته است. همچنین این میزان نسبت به مقدار این شاخص در سال ۲۰۱۶ بیش از ۳.۵ برابر شده است. وی افزود: با توجه به آمار رو به رشد ۵.۲۲ میلیاردی تعداد کاربران موبایل در سال ۲۰۲۱ و همچنین افزایش میزان زمان استفاده از موبایل، احتمال میزان فروش تجارت الکترونیکی بر پایه موبایل در سال‌های آینده افزایشی خواهد بود. وی خاطرنشان کرد: سهم تجارت الکترونیکی بر پایه موبایل نسبت به کل تجارت الکترونیکی در جهان به نسبت سال ۲۰۱۶ حدود ۳۹.۱ درصد افزایش داشته است. 

این میزان در سال ۲۰۱۶ حدود ۵۲.۴ درصد بوده و در سال ۲۰۲۱ به ۷۲.۹ درصد رسیده است. کیانی‌بختیاری اضافه کرد: تقریبا از هر ۴ دلاری که امروز برای خریدهای آنلاین خرج می‌شود، سه دلار از طریق دستگاه تلفن همراه انجام می‌شود و ۷۹ درصد از کاربران گوشی‌های هوشمند در ۶ ماه گذشته با استفاده از دستگاه تلفن همراه خود خرید آنلاین انجام داده‌اند.

 خرید آنلاین از طریق موبایل از ۸ به ۱۵ درصد افزایش یافته است در حالی که در دسکتاپ از ۷۸ به ۶۳ درصد کاهش یافته است. وی تاکید کرد: از بین واحدهای تجارت الکترونیکی فعال در ایران، ۷۸ درصد علاوه‌بر وب‌سایت از شبکه‌های اجتماعی به‌منظور ارائه کالا یا خدمات خود استفاده می‌کنند. ۳۴ درصد از واحدهای تجارت الکترونیکی علاوه‌بر وب‌سایت از پیام‌رسان‌ها استفاده می‌کنند. همچنین ۲۸ درصد از واحدهای تجارت الکترونیکی علاوه‌بر وب‌سایت از اپلیکیشن موبایل به‌منظور ارائه کالا یا خدمات خود بهره می‌برند. 

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در جمع‌بندی سخنان خود گفت: حرکت اقتصاد جهانی به سوی توسعه تجارت الکترونیکی و کسب‌وکارهای پلتفرمی و برپایه موبایل است. 

همچنین، تجارت الکترونیک موجب کاهش چشمگیر هزینه‌ها، سهولت دسترسی و بهم‌رسانی کسب‌وکارهاست. علاوه‌بر این، توسعه تجارت الکترونیک موجب توسعه اشتغال وسیع برای نیروی کار جوان به‌واسطه بهره‌گیری گسترده از تکنولوژی ارتباطات و اطلاعات می‌شود. 

کیانی‌بختیاری در پایان با اعلام آمادگی سازمان مدیریت صنعتی برای همکاری در جایزه توسعه کسب‌وکارهای تلفن همراه با توجه به تجارب و سوابق این سازمان، اظهارکرد: آمادگی داریم از طریق آموزش‌های کوتاه‌مدت و دوره‌های تخصصی و عالی کسب‌وکار با شرایط ویژه برای برگزیدگان جایزه تجارت الکترونیک و کسب‌وکارهای بر پایه تلفن همراه به توسعه مهارت‌های مدیریتی کمک کنیم.