به نقل از همت خبر، توکن غیرمثلی (Non-fungible token) که به اصطلاح به آن NFT هم گفته می‌شود، یک دارایی دیجیتال منحصربه‌فرد است. در واقع این نوع ارز دیجیتال، برخلاف بیت کوین، اتریوم و ارزهای دیجیتال دیگر که اصطلاحاً مثلی (به عبارتی قابل معاوضه) هستند و واحدهای تعویض‌پذیر دارند یعنی می‌توان در ازای یک واحد از آنها، یک واحد دیگر از همان را دریافت کرد (همه واحدها ارزش یکسان دارند).

توکن‌های غیرمثلی تنها در بازار ارزهای دیجیتال و یا در حوزه دارایی‌های دیجیتال کاربرد ندارند. این دارایی‌ها به نحوی ایجاد شده‌اند که بتوان آنها را حتی در بازار سنتی اقتصاد نیز مورد استفاده قرار داد. با فناوری بلاک چین و استفاده از نوآوری‌های ان‌اف‌تی‌ها می‌توانید به راحتی خانه و زمین و یا هر کدام از دارایی‌های خود در دنیای واقعی و بازار سنتی را به توکن تبدیل کنید و به این ترتیب تنها با ارسال یک پیامک، معاملات این دارایی‌ها را می‌توان انجام داد.

حالا اوکراین قصد دارد از درآمد حاصل از فروشNFT‌های خود برای بازسازی اماکن فرهنگی و هنری که در جنگ با روسیه ویران شدند استفاده کند. بلومبرگ نیوز با استناد به ایمیلی از وزارت تحول دیجیتال اوکراین گزارش داد که اوکراین ۱۲۸۲ توکن غیرمثلی را در اولین روز فروش به مبلغ ۱۹۰ اتر (ETH) معادل ۶۵۵۰۰۰ دلار برای بازسازی مکان‌های فرهنگی و میراثی مانند موزه‌ها و تئاترهایی که در بحبوحه جنگ با روسیه ویران شده‌اند فروخته است. موزه توکن غیرمثلی MetaHistory اوکراین پیشرفت فروش را در طول روز توئیت کرد و آخرین آمار عمومی اعلام شد که ۱۱۵۳ NFT به قیمت بیش از ۵۰۰۰۰۰ دلار فروخته شده است. این کشور همچنین اعلام کرد که یکی ازNFT‌های منحصر به فرد را به صورت رایگان به مناسبت رسیدن به مرز نیم میلیون اهدا می‌کند.