سوله ها انواع متعددی دارند که دراین مقاله منحصرا قصد داریم تا به موضوع ساخت سوله سبک پرداخته و در رابطه با آن اطلاعاتی را در اختیار شما خوانندگان گرامی قرار دهیم . سوله ها در حالت کلی دو دسته هستند . سازه های سبک و سازه ها سنگین . سازه های سنگین یعنی همان سوله های سنگین ، از قدیمی ترین و اولیه ترین نوع سوله ها هستند . تکنولوژی ساخت این نوع ازسوله ها به زمان های خیلی دوردر اروپا باز می گردد . در ایالت های آمریکا نیز از تکنولوژی و مهندسی سوله برای ساخت انبار هایی با سقف های هشتی شکل استفاده می شد که جنس آنها ازچوب بود . پس درکل شناخت انسان بر روی مهندسی و نحوه ساخت این روش ازسقف ها به زمان های خیلی دور باز می گردد .

در حال حاضر روش بهینه شده متد های قدیمی با نام سوله شناخته می شود . سازه های سنگین راعموما بانام سوله های تیرورقی می شناسند .سوله های تیرورقی حجم زیادی از فولاد را مصرف دارند و به همین خاطر هم وزن و هم هزینه آنها بسیاربالاتراست .

درحال حاضر سازه های کوچک تر را به کمک این نوع از سوله ها پیاده می کنند چرا که در مجموع هزینه انها تفاوت قابل توجهی بانوع سبک خود نداشته و هم استحکام سازه بالاتر است .

اما سازه های سنگین یا همان تیرورق برای ساخت ساختمان های بزرگ بهینه و نهایتا قابل اجرا نبودند . حجم و وزن زیاد قطعات فولادی در متراژ های بزرگ باعث میشد تا نتوان استحکام سازه را حفظ نمود و ازاین جهت مشکلات متعدد ، ستون زنی های فراوان و ... پیش آمد که نهایتا منجر می شد تاسازه مد نظر استحکام کافی را نداشته باشد .

به همین خاطرتصمیم گرفته شد تا سازه هایی متولد شوند که هم از نظر وزن ، هم از نظر هزینه ، هم از نظر سرعت ساخت و جابجایی و مهم تر از همه از نظر محدودیت های ساخت سازه های بزرگ مشکلی نداشته باشند .

به همین خاطر سوله سبک با ویژگی های گفته شده متولد شدند . این نسل از سوله ها علاوه بر داشتن وزن کمتر که مسلما هزینه های کمتری نیز خواهد داشت امکان نصب و جابجایی سریع را داشته و مهم تر از همه امکان ساخت سازه های بسیار بزرگ را نیز فراهم کردند .

این نسل از سوله ها توسط ترکیب فولاد و پروفیل ساخته می شوند و مهندسی ساخت انها به شکلی خاص پیاده سازی می شود . سوله سبک خود دارای چندین نوع مختلف می باشد که میتوان به سه نوع اصلی خرپا ، لوله و یو بی ام اشاره کرد . در این سه نوع ، سازه های خرپایی مختص ساخت ساختمان های بسیار بزرگ با دهانه و ارتفاع بالا هستند .

سازه های لوله و یو بی ام نیز برای ساخت انواع سازه های کوچک تا متوسط کارایی فوق العاده بالایی دارند . اینکه برای چه نوع ساختمان ازکدام سوله باید استفاده شود تماما در تخصص سوله ساز است . یعنی شما به عنوان کارفرما نمیتوانید انتخاب کنید که سوله شما با کدام نوع سازه ساخته شود لذا هر نوع اقلیم و هرنوع منطقه دارای شرایط خاصی برای ساخت وساز است و ضمن اینکه هر سوله اگر به شکلی استاندارد ساخته شود حتما باید دارای دفترچه محاسبات سوله باشد . دفترچه محاسبات سوله شامل یک کتابچه است که تمامی اطلاعات سوله داخل ان نوشته شده اعم از متراژ سوله ، نوع سازه به کار رفته ، اطلاعات فنداسیون ، تناژ سازه و ریز اطلاعات بسیار زیادی که برای تمام سازه ها وجود و تشکیل این دفترچه محاسبات و تایید آن توسط نظام مهندسی منطقه یا استان ضروری است .

گاها در برخی از سازه ها نظیر سوله های دست دوم که قبلا در محل دیگری بوده و اکنون بازشده و در محل دیگری قرار است تا نصب شود ، دفترچه محاسبات ارائه نشده و یا به درستی تکمیل نمی شود . از این نظر باید دقت لازمه را داشته باشید . همچنین متاسفانه مشاهده شده است که برخی سوله سازها تناژ روی باسکول و تناژ روی تریلی سوله را متفاوت محاسبه کردند و این مورد باعث تحمیل هزینه اضافی و غیر منصانه به کارفرما شده است . از این جهت باید دقت داشته باشید .

مراحل کلی ساخت سوله

بد نیست دراین قسمت اشاره کوتاهی به مراحل ساخت سوله نیز داشته باشیم . همانند تمامی کارهای دیگر ، سوله نیز از جمله ساختمان هایی است که جهت ساخت باید مراحل خاص خود را طی کند . از انجایی که این نوع از سازه توسط فولاد ساخته می شود از این جهت فنداسیونی که برای سازه ایجاد خواهد شد باید با توجه به تناژ کلی سازه اجرا شود . فنداسیون های سوله میتوانند در حالت های منفرد ، نواری و گسترده اجرا شوند .

اگر سوله ساز تخصص  کافی داشته باشد ، میتواند اجرای فنداسیون را همزمان با شروع ساخت قطعات سوله در کارخانه شروع کند که این امر باعث تسریع در روند ساخت سازه خواهد شد .

ساخت فنداسیون در محل نصب سوله آغاز خواهد شد . البته قبل از اینکار ، بررسی و اندازه گیری های لازم ، طراحی و نهایتا نقشه کشی سوله انجام شده است .

قطعات سوله با توجه به نوع سوله در مراحل بررسی منطقه و نوع کاربری سوله انتخاب شده است ، در کارخانه شروع به ساخته شدن خواهد کرد که خود این بخش شامل چندین مرحله همچون اندازه گیری ، برش ، جوش ، رنگ آمیزی و... است . پس از اتمام ساخت تمامی قطعات در کارگاه یا کارخانه ، تمامی قطعات توسط تریلی به محل انتقال داده می شوند ( البته در مورد سوله های یو بی ام ، ساخت قطعات در محل مورد نظر انجام میشود چرا که ورق های این نوع سوله در محل نصب توسط یک دستگاه مخصوص در قوس مدنظر سریعا تولید شده و روی سازه نصب می شود پس تنها ورق ها قولادی مورد نظر به شکل خام به محل ساخت سوله منتقل میشود ) .

نهایتا توسط جرثقیل قطعات منتقل شده برروی فنداسیون نصب میشود و پس ازاتمام اسکلت کلی سازه که شامل سقف و ستون است ، دیوار پوشی ، کف پوشی و عایق کاری های لازم انجام می شود تا سازه نهایی تکمیل و تحویل کارفرما شود .

 در کل اطلاعات در رابطه با سازه های مدرن و نسل جدید سوله بسیار زیاد است و میتوان ساعات ها بر روی ویژگی ها و انواع مختلف این مدل از سوله ها صحبت کرد . تنها نکات مهم که میتوان در رابطه با ساخت این نوع ازسازه ها گفت این است که قبل از حضور در دفتر سازنده سوله حتما کمی اطلاعات خود را افزایش دهید . لزومی ندارد تا حتما اطلاعات صدرصد دررابطه با سوله و روش های ساخت آن داشته باشید ، کافیست تا در مورد کلیات سازه ها فلزی سوله کمی اطلاعات داشته باشید تا پروژه شما با روندی بهتر کار خود را آغاز نماید چرا که متاسفانه در بازار فعلی نمیتوان در همان شروع کار اعتماد سازی های لازم را انجام داد .