کوپن یا یارانه؟ مسئله این است، نگرانی‌ها حول محور این موضوع می‌چرخد که به راه افتادن دوباره کوپن یعنی همان وضعیت جنگی و تکرار بحران شدید اقتصادی؟ با همه این نگرانی‌ها دولت همچنان مصمم است که با قطع یارانه معیشتی کوپن را جایگزین کند هرچند که اقتصاد دانان زیادی نسبت به این تصمیم هشدار داده‌اند و معتقد هستند در شرایط فعلی نه یارانه ۴۰۰ هزار تومانی قابل پرداخت است و نه توزیع کوپن میان مردم. با همه این تفاسیر هنوز مشخص نیست چه زمانی یارانه جدید رئیسی قطع و کالابرگ هوشمند دولت رونمایی می شود، در همین رابطه با دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین گفتگو کردیم که در ادامه می خوانید. با گسترش نیوز همراه باشید.

یارانه را فقط به توزیع کننده بدهید

باهنر در رابطه با لزوم توزیع کالابرگ میان مردم گفت: در موضوع کالابرگ عقیده دارم که مردم می‌توانند کالابرگ را به موقع دریافت کنند و یارانه‌ها پشت کالابرگ‌ها به توزیع کننده‌ها داده شود و به خود مصرف‌کننده تحویل داده نشود چون وقتی به مردم پول می‌دهیم گرفتاری‌های مردم آنقدر زیاد است که قبل از اینکه پول به کالاهای اساسی و مصرفی مردم برسد خرج مخارج و مصارف دیگری می‌شود.

وی افزود: متاسفانه ذائقه‌ها عوض شده است من کم سراغ ندارم که خانواده‌ای تحت پوشش امداد است و به سختی زندگی می‌گذراند ولی فرزند جوانش حتما باید یک گوشی سامسونگ در دست داشته باشد. درحالیکه نرخ یک گوشی سامسونگ شاید هزینه سه چهار ماه این خانوار باشد ولی ذائقه عوض شده است. اگر پول یارانه نقد باشد احتمال زیادی می‌رود که این پول صرف کالاهای دیگری شود از این رو کالابرگ حرکتی مفید است.

با یارانه رئیسی دلی از عزا دربیاورید

باهنر تاکید کرد: وقتی یک خانواده ۵ نفره دو میلیون تومان می‌گیرد یک تصویر این است که این دو میلیون به خرید ۱۵ کیلو گوشت اختصاص داده شود و یک ماهه دلی از عزا در بیاورند و یک شب درمیان گوشت بخورند و یا اینکه در یک فقره این دو میلیون تومان را بدهند یک شلوار لی برای بچه بخرند.

وی ادامه داد: مهمترین مسئله این است که تورم را کنترل کنیم وگرنه سال به سال زور یارانه و ارزش این پول کمتر می‌شود.

روحانی تورم را سرکوب کرد

وی خاطرنشان کرد: برای کنترل تورم باید کاری برنامه ریزی شده انجام بدهیم و باید حتما کارگروهی خردمند برای کنترل و مدیریت دراز مدت تورم بگذارند. من می‌دانم که می‌شود تورم را سرکوب کرد و این شیوه همان کاری بود که دولت آقای روحانی انجام داد. ولی این مفید نیست و تورم را باید در دراز مدت کاهش داد.

باهنر در رابطه با اینکه دولت رئیسی بیشتر تلاش دارد تا بلوک شرق را در سیاست خارجی فعال کند، گفت: بحث این بود که تمام تخم‌مرغ هایمان را در یک سبد نگذاریم یک دولت مدیر و خردمند باید بتواند از تمام فرصت هایش استفاده کند. ما جنگ اوکراین و روسیه را نمی‌پسندیم و می‌خواهیم این جنگ هر چه زودتر تمام شود. همین مردمی که کشته می‌شوند همه انسان هستند و ما ناراحت هستیم ولی در مورد فرصت‌های جنگ باید سعی کنیم تا از این فرصت‌ها استفاده کنیم. مرحوم مدرس بحثی با عنوان موازنه منفی داشت ما باید از درگیری‌های شرق و غرب حداکثر استفاده را داشته باشیم و نه به شرقی‌ها به به بگوییم و نه به غربی ها. متاسفانه برخی از سیاستمداران ما صفر و صدی هستند. در دیپلماسی هر کسی به دنبال منافع خود است. منافع ما با برخی کشور‌ها هم سو است و انجا است که باید تلاش کنیم و تیم درست کنیم و با هم گروه داشته باشیم. در جاهایی منمافع ما با منفعت کشور دیگری در تضاد است آن جا هم باید از حداکثر فرصت‌ها استفاده کنیم./گسترش نیوز