ارز معیار بیت کوین (BTC) به دلیل تلاطم شدید در بازار‌های ارز‌های دیجیتال به شدت کاهش یافته است و امروز بیت کوین یک قیمت کف تاریخی را تجربه کرد که یک سقوط بزرگ به شمار میرود.

این در حالی است که این ارز دیجیتال معیار در روز‌های خوب خود یعنی در نوامبر ۲۰۲۱ (آذر ۱۴۰۰) بالاترین سطح تاریخی خود یعنی ۶۹ هزار دلار در ازای هر بیت کوین را تجربه کرده بود.

اما اکنون بر اساس داده‌های سایت مرجع laquo کوین مارکت کپ raquo ارزش کل بازار ارز‌های دیجیتال صبح امروز برای اولین بار از فوریه ۲۰۲۱ (بهمن) به زیر ۱ تریلیون دلار رسید. روند نزولی بیت کوین بیانگر وضعیت شدید بی ثبات آن است به گونه‌ای که تنها در یک دوره چهار روزه در اوایل ژوئن، بیت کوین از سی هزار و پانصد دلار به حدود بیست و سه هزار و پانصد دلار سقوط کرد که کاهشی نزدیک به ۲۳ درصد است. در همین زمان، اتریوم (دومین ارز معیار بعد از بیت کوین) نیز بیش از ۳۱ درصد سقوط کرد و در نتیجه کل بازار ارز‌های دیجیتال در سال جاری در حال سقوط بوده است.

یکی از دلایل این سقوط، رشد بی سابقه تورم در آمریکا است. تورم در ماه مه به هشت ممیز شش دهم درصد رسید که سریع‌ترین افزایش در چهل سال اخیراست و هیچ نشانه‌ای از کاهش آن به این زودی‌ها دیده نمی‌شود.

8124158_946

منبع: خبرگزاری صدا و سیما