ما همیشه دوست داریم رمز موفقیت سرمایه گذاران بزرگ را بدانیم. این چیزی است که در کتاب‌ها، همایش‌های موفقیت یا شوهای تلویزیونی گفته نمی‌شود. اما بررسی رفتار معاملاتی این سرمایه گذاران نشان می‌دهد سرمایه گذاری با ریسک کم بیشترین تاثیر را در موفقیت آنها داشته است. در این مصاحبه که توسط پلتفرم دونگی تهیه شده است، به سراغ یکی از میلیاردرهای معروف رفتیم. از او درباره رازهای موفقیتش پرسیدیم و در پرسش و پاسخ از او موفق شدیم که کم ریسک ترین سرمایه گذاری را شناسایی کنیم. برای شروع مسیر سرمایه گذاری با ریسک پایین در ادامه با ما همراه باشید.

چطور سرمایه گذاری کنیم که هم به یک سرمایه گذار برتر تبدیل شویم و هم ریسک‌ها ما را تهدید نکنند؟ آیا با پول کم وارد بازار سرمایه شویم یا با پشتوانه یک دارایی بزرگ سرمایه گذاری را شروع کنیم؟ به سراغ فرصت‌های جدید برویم یا از کانال‌های سنتی استفاده کنیم؟ در نوسان‌ها و تغییرات ناگهانی چه عکس‌العملی نشان دهیم؟ تحلیل فاندامنتال یا تکنیکال منجر به سرمایه گذاری با ریسک کم می‌شود؟

ما با یکی از میلیاردرهای شناخته شده مصاحبه کردیم و این موضوعات را در قالب پرسش و پاسخ با او مطرح کردیم. در ادامه مصاحبه از او با عنوان م.ا یاد می‌کنیم. این فرد برای اولین بار با یک رسانه مصاحبه کرده و ما توانستیم اطلاعاتی را از او دریافت کنیم که معمولا میلیاردرها به شما نمی‌گویند. اگر می‌خواهید بدانید که سرمایه گذاری با کمترین ریسک چطور امکان‌پذیر می‌شود و انواع سرمایه گذاری کم ریسک کدام موارد هستند، این مصاحبه خواندنی را از دست ندهید.

همیشه در حال سرمایه گذاری با کمترین ریسک

دونگی: شما از چه زمانی وارد بازار سرمایه و سرمایه گذاری شدید؟

م.ا: من تقریبا همیشه در حال سرمایه گذاری بودم. می‌توانم بگویم از سال‌های دبیرستان تا بعد از مدرسه، در دوران سربازی و دانشگاه، بعدتر در سال‌های اشتغال و بیکاری. امروز هم هنوز در جستجوی بهترین طرح‌های سرمایه گذاری هستم. در همه این سال‌ها چیزی که می‌توانست به من انگیزه بدهد، رفتن به سراغ کم ریسک ترین سرمایه گذاری ها و در عین حال سودآورترین آنها بود. خدا را شکر می‌گویم که این اتفاق برای من افتاده است.

دونگی: پس می‌توانیم شما را مردی برای تمام فصول سرمایه گذاری بدانیم؟! در صحبت‌های شما نکته جالبی بود؛ اینکه چطور یک دانش‌آموز دبیرستانی می‌تواند وارد جهان سرمایه گذاری که بیشتر برای بزرگترها بود بشود؟

م.ا: پدرم همیشه به ما توصیه می‌کرد که به جای پس انداز پول، سرمایه گذاری کنیم. می‌گفت: «سرمایه گذاری کم ریسک با سود مطمئن» تنها کاری است که باید برای ساختن آینده انجام دهید. او که خودش فرزند یکی از مدیران بانکی در ایران بود، به این اعتقاد داشت که با استفاده از تحلیل‌های دقیق و پیگیری اخبار اقتصادی و البته مشورت با فعالان اقتصادی و بازار می‌‌‌توانیم، فرصت های سرمایه گذاری با ریسک کم را پیدا کنیم.

من هم در دبیرستان علاوه بر درس و مدرسه، همیشه خبرهای اقتصادی را پیگیری می‌کردم. اما با این حال اولین سرمایه گذاری کم ریسک من افتتاح یک حساب بانکی بود.

دونگی: آیا اصلا چیزی به اسم سرمایه گذاری کم ریسک وجود دارد؟

م.ا: با اینکه بازارهای مالی همیشه درگیر نوسان‌ها هستند اما جواب این پرسش شما مثبت است. درست است که وجود ریسک در سرمایه گذاری باعث جذابیت آن برای سرمایه گذاران می‌شود. اما مسئله‌ای که در اینجا وجود دارد، شناسایی بهترین فرصت‌ها است. گاهی اوقات ایجاد حساب بانکی می‌تواند کم ریسک ترین سرمایه گذاری باشد. در برخی شرایط خرید طلا یک سرمایه گذاری با ریسک پایین است.

این انتخاب‌ها البته همواره تغییر می‌کنند و پیش رفتن با تغییرات، وظیفه یک سرمایه گذار حرفه ای است. در نهایت می‌خواهم بگویم که منظورم از کم ریسک، فرصت های سرمایه گذاری هستند که ضمن حفظ ارزش سرمایه اولیه در گذر زمان، حتی باعث افزایش آن نیز می‌شوند.

22

انواع سرمایه گذاری با کمترین ریسک

دونگی: لطفا چند مورد از انواع روش های سرمایه گذاری با ریسک پایین را معرفی کنید؟

م.ا: همان‌طور که گفتم من خودم سرمایه گذاری کم ریسک را از بانک شروع کردم و با سپرده‌ای که داشتم، سود بانکی دریافت می‌کردم. اما این مربوط به گذشته است و اگر قرار باشد همیشه پول‌های‌مان را در بانک بگذاریم، نمی‌توانیم به یک سرمایه گذار میلیاردر تبدیل شویم.

دونگی: نظرتان در مورد سرمایه گذاری از طریق خرید سهام یا همان بازار بورس چیست؟

م.ا: یکی دیگر از روش‌های سرمایه گذاری با ریسک کم که البته تا حدودی ترسناک به نظر می‌رسد، بازار بورس است. مردم معمولا فکر می‌کنند که این سرمایه گذاری پرخطر و پر ریسک است. اما همان‌طوری که توضیح دادم رمز موفقیت در این بازارها، تحقیق، بررسی، مطالعه و مشاوره است. شما می‌توانید با بررسی بیلان مالی و عملکرد اعتباری شرکت‌ها، سهام بخرید و از سود آن برخوردار شوید.

دونگی: آیا صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت را هم می‌توانیم کم ریسک حساب کنیم؟

م.ا: این یک سرمایه گذاری جسورانه نیست اما برای آنهایی که می‌خواهند به قول معروف خیلی اتو کشیده در بازار سرمایه حضور داشته باشند، من استفاده از این صندوق‌ها را پیشنهاد می‌دهم. این صندوق‌ها یک سرمایه گذاری با ریسک پایین محسوب می‌شوند و تا 20 درصد و بیشتر هم به اعضای صندوق سود می‌دهند.

 

دونگی: سرمایه گذاری در بازار طلا چطور؟

م.ا: این یکی از روش‌های قدیمی سرمایه گذاری است که مردم کشور ما از گذشته‌های دور از آن استفاده کرده‌اند. خرید طلا به شکل سکه یا شمش راه‌حل مناسبی برای حفظ ارزش پول است که مخصوصا در زمان بحران‌های اقتصادی و سیاسی ارزش آن افت می‌کند. اگر بخواهیم ورود به بازار طلا را به عنوان یک روش سرمایه گذاری کم ریسک در نظر بگیریم؛ امکان نقدشوندگی و خرید طلا با مبالغ کم از مزایای این سرمایه گذاری هستند. با این حال وابستگی به نرخ ارز و تفاوت قیمت طلای ساخته شده و طلای آب شده هم از مشکلات این روش سرمایه گذاری هستند.

33

کرادفاندینگ و روش‌های مدرن سرمایه گذاری

دونگی: در مورد روش‌های مدرن سرمایه گذاری مثل بازار ارزهای دیجیتال نظر شما چیست؟

م.ا: ارزهای دیجیتال این روزها خیلی سر و صدا کرده‌اند و خیلی‌ها آنها را به چشم یک سرمایه گذاری با ریسک کم می‌بینند، اما این اصلا درست نیست. بیت‌کوین و برخی دیگر از همین ارزهای دیجیتال نوسانات قیمتی شدیدی دارند و حتی با تحلیل‌های تکنیکال هم نمی‌توان به دقت خطوط حمایت و مقاومت آنها را پیش‌بینی کرد. اما اگر دنبال سرمایه گذاری‌های مدرن با ریسک پایین هستید، پیشنهاد من روش «کرادفاندینگ» است که خودم هم از آن تجربه خوبی داشته‌ام.

 

دونگی: لطفا از تجربه خودتان در مورد کرادفاندینگ برای مخاطبان دونگی بگویید.

م.ا: حقیقتش این است که من بخشی از ثروتم را از طریق سرمایه گذاری در همین مدل کرادفاندینگ به دست آورده‌‌ام. من اولین بار با مفهوم کرادفاندینگ به عنوان یکی از انواع سرمایه گذاری کم ریسک از طریق دخترم که دانشجوی اقتصاد دانشگاه شریف بود آشنا شدم.

آن زمان سایت های سرمایه گذاری جمعی در ایران وجود نداشتند و من از طریق پلتفرم‌های خارجی بر روی چند فرصت مختلف که بیشتر آنها مربوط به توسعه کسب و کارها بود سرمایه گذاری کردم. چندسال بعد هم همین روند را در سایت های ایرانی کرادفاندینگ انجام دادم. به نظر من این روش ریسک خیلی کمتری دارد. چون در آن:

  • امکان بازگشت اصل سرمایه وجود دارد.
  • مدیریت ریسک حرفه‌ای است.
  • کمتر تحت تاثیر قیمت ارز و طلا قرار می‌گیرد.
  • اعتبار مالی و عملکرد اقتصادی افرادی که به سرمایه نیاز دارند به دقت بررسی می‌شود.

 

دونگی: آیا با پلتفرم ما کار کردید؟

م.ا: بله من وقتی برای اولین بار عبارت «کرادفاندینگ چیست» را در گوگل جستجو کردم، اولین نتیجه‌ای که در صفحه آمد را باز کردم که همین سایت شما بود. بعد از اینکه یک حساب کاربری ساختم، فرصت‌های سرمایه گذاری برای من پیامک می‌شد و تا امروز هم این اتفاق می‌افتد.

شرایط دونگی با توجه به مدلی که من از سرمایه گذاری با ریسک کم در ذهنم دارم کاملا همخوانی دارد. مثلا طرح‌های سرمایه گذاری دونگی تا 45 درصد سود علی‌الحساب و ماهیانه پرداخت می‌کنند. بازگشت اصل سرمایه را تضمین می‌کنند. ضمن اینکه نرخ بازده داخلی اغلب طرح‌ها نسبت به سایر روش‌های سرمایه گذاری بهتر است.

 

دونگی: حرف‌های پایانی شما در مورد انتخاب روش سرمایه گذاری با کمترین ریسک؟

م.ا: ممنون که من را برای این مصاحبه دعوت کردید. اگر بخواهم صحبت پایانی خودم را برای سرمایه گذاران جوان‌تر داشته باشم، به نظر من آنها باید قبل از هر گونه سرمایه گذاری، میزان مطالعه و آگاهی خود را افزایش دهند. چون بدون مطالعه کافی نمی‌توانند ریسک‌ها را تشخیص دهند.

در ضمن خیلی نگران شروع سرمایه گذاری نباشند، چون با استفاده از روش‌هایی مثل همین کرادفاندینگ، با ریسک پایین می‌توانند با موجودی در حدود 500 هزار تومان و بیشتر هم وارد بازار سرمایه شوند و سودهای کوچک اما بدون ریسک را جمع‌آوری کنند.

جمع‌بندی

در این مصاحبه که خواندید تلاش کردیم در سوال و جواب از یک میلیاردر معروف، درباره سرمایه گذاری با ریسک کم و اینکه چطور بتوانیم یک سرمایه گذاری با ریسک پایین را از میان انواع روش های سرمایه گذاری تشخیص دهیم، صحبت کنیم.

این سرمایه گذار کهنه‌کار معتقد است اگرچه هر کدام از بازارهای سرمایه گذاری از جمله ارز، طلا و بورس می‌توانند سودآوری مناسبی داشته باشند، اما بی گدار به آب زدن هیچ وقت درست نیست. در عین حال با توجه به اینکه در روش جدید سرمایه گذاری کرادفاندینگ، ریسک‌ها تا حد زیادی مدیریت شده‌ و کمتر شده‌اند. ورود به این نوع از سرمایه گذاری هم می‌تواند توجیه بیشتری داشته باشد. شما هم برای مشاهده طرح های سرمایه گذاری از طریق کرادفاندینگ همین حالا اقدام کنید.

پرسش‌های متداول

آیا سرمایه گذاری با ریسک کم بهتر است؟

همه سرمایه گذاران صرفنظر از اینکه در چه کلاسی از سرمایه گذاری باشند، ترجیح می‌دهند تعادل مناسبی بین میزان سود و میزان ریسک برقرار کنند. با این حال ریسک کمتر برای برخی از سرمایه گذاران جذاب‌تر است اما یافتن فرصت‌های سرمایه گذاری کم ریسک کار آسانی نیست. ما در این مصاحبه در مورد انواع روش‌های سرمایه گذاری کم ریسک توضیح دادیم و به روش کرادفاندینگ به عنوان یکی از شیوه‌های جدید سرمایه گذاری با ریسک کم به صورت ویژه اشاره کردیم.

کم ریسک ترین نوع سرمایه گذاری کدام است؟

بر اساس نظر این میلیاردر معروف که بخش عمده‌ای از ثروتش را از طریق تزریق سرمایه به طرح‌های توسعه کسب و کارها به دست آورده، در کنار بازار بورس، طلا و ارز، روش تامین مالی جمعی یا کرادفاندینگ (Crowdfunding) یکی از کم ریسک ترین مدل های سرمایه گذاری در شرایط فعلی کشور است که در این مقاله می‌توانید با جزییات آن آشنا شوید.