به گزارش اکونا پرس،

نیره پیروزبخت در مراسم تحویل دو هزار و دویست و بیست و دومین خودروی کشنده سنگین در قرارداد بین شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت و شرکت ماموت اظهار داشت: سازمان استاندارد از سال‌های قبل از زمان تاسیس شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت همکاری ویژه‌ای با این شرکت داشته و طرح‌های مشترکی اجرا کرده است در سال 78 و 79 چهار آزمایشگاه ویژه مصرف سوخت فسیلی در چهار منطقه مستقر کردیم که اکنون نیز در کشور کم‌نظیر هستند و در زمینه بهینه‌سازی مصرف سوخت فعالیت می‌کنند اما هنوز به نقطه مطلوب نرسیده‌ایم.

وی با بیان اینکه سازمان ملی استاندارد از آن زمان تاکنون در زمینه استاندارد تجهیزات و فرآیندهای انرژی‌بر فعالیت‌ می‌کند، خاطرنشان کرد: انرژی به عنوان مولفه موثر در جهان هستی است. اینکه بی‌محابا از این هدیه خدادادی استفاده کنیم و حساب کشورهای دیگر و نسل‌های بعدی را نکنیم از اخلاق به دور است.

رئیس سازمان استاندارد خاطرنشان کرد: در هر جایی که هستیم اگر مشکلی پیش بیاید برای خود ما متصور است، نباید این گونه فکر کنیم که فقط برای همسایه و نسل‌های بعدی مشکل‌ به وجود می‌آید.

وی با تاکید بر اینکه باید با نگاه دقیق نسبت به جلوگیری از  هدر رفت انرژی اقدام کنیم، تصریح کرد: بعضی اوقات خودروها بیش از حد استاندارد مصرف سوخت دارند که این موضوع را فقط نباید تحمیل مخارج برای راننده این خودرو در نظر گرفت بلکه باید بیشتر روی آلودگی که برای هوا ایجاد می‌کند متمرکز شویم. بخش اعظم این موضوع به کل زمین مرتبط است.

وی یادآور شد: در برخی از کنوانسیون‌هایی که ایران هم در آن فعال است کشورها نه فقط به منطقه خود بلکه دغدغه کل کره زمین را دارند. بنابراین ما به عنوان کشوری که درگیر این قضیه هستیم باید ثابت کنیم که متوجه این منبع خدادادی هستیم منبعی که روز به روز کمتر می‌شود.

پیروزبخت با تاکید بر اینکه در مورد معیار انرژی قانون باید فشار بیاورد، گفت: برخی نمایندگان مجلس به جای اینکه بگویند چرا معیار مصرف انرژی در کارخانه‌های حوزه انتخابیه آنها مورد نظارت قرار می‌گیرد، باید سوال کنندکه چرا مواظب میزان مصرف انرژی نیستیم.