به گزارش اکونا پرس،

باسمه تعالی

صنعت نفت یکی از پرخطرترین و در عین حال ایمن ترین صنایع جهان است و در کشور ما به عنوان پیشگام و بنیان‌گذار مبحث ایمنی و آتش نشانی شناخته می شود.

بی تردید توجه و التزام فوق‌العاده این صنعت به موضوع ایمنی، به طبیعت کارِ نفت، شرایط حاکم بر تولید و خاصیت محصولات و تولیدات آن باز می گردد.

وجود پتانسیل خطر در تمام مراحل حفاری، استخراج، تفکیک، پالایش و انتقال نفت خام، گاز، گازمایع و مشتقات نفتی سبب شده است تا رعایت الزامات و مقررات ایمنی، شرط اساسی و اولیه شروع هر کاری در این صنعت بزرگ باشد.

تعدد چاه ها، تاسیسات فرآورشی، پراکندگی و درهم تنیدگی خطوط لوله و تجمیع تمام عوامل بالقوه خطرساز نظیر فشار، دما و مواد قابل اشتعال در جای‌جای صنعت نفت بویژه بخش بالادستی، ایجاب می کند که ایمنی از آغاز تا پایان یک فرایند، به عنوان اولویت نخست در دستور کار سطوح مختلف نیروی انسانی باشد.

در سال‌های اخیر با‌توجه به قدمت و فرسودگی بخشی از تاسیسات فرآورشی و خطوط‌لوله، شاهد حوادثی ناخوشایند و بعضاً همراه با تلفات جانی بوده‌ایم که البته در کنار خسارات و آسیب‌های وارده، درس ها و عبرت‌هایی نیز به همراه داشته‌اند و کمترین اثر آن‌ها، اهتمام و اقدام بهنگام ستاد و شرکت‌های بهره برداری تابع شرکت ملی مناطق نفتخیزجنوب به رفع حداکثری عوامل حادثه‌ساز، تداوم بازرسی‌های اثربخش و پیشگیری از تکرار حوادث مشابه بوده است.

به جرات می‌توان گفت: عملکرد درخشان این شرکت در جریان سیلاب سال جاری، بویژه توفیقات حاصله در زمینه مقابله با پیامدهای سیل، کنترل محیط و پیشگیری از انتشار هرگونه آلایندگی نفتی، نتیجه درس‌آموزی از حوادث گذشته، دقت عمل و نظارت هوشمندانه بر اجرای آیین‌نامه‌های ایمنی بود که با تلاش شبانه روزی نیروهای سختکوش صف و ستاد محقق گردید.

ارزش این موفقیت زمانی دوچندان می شود که ضرورت تولید و توقف ناپذیری عملیات این شرکت را با شرایط اقلیمی و جغرافیای میادین و تاسیسات، یکجا در نظر آورده و تلاقی خطوط لوله با رودهای خروشان و مسیل‌ها و احاطه چاه‌ها و تاسیسات توسط شهرها و مناطق مسکونی را بدرستی ترسیم و تصور نماییم.

این شرایط خطیر که طی دهه‌های اخیر شدت یافته و با توسعه روزافزون شهرها، وضعیت پیچیده‌تری پیدا می کند، ما را بر آن می دارد تا ضمن رعایت کامل مقررات و نظارت دقیق جهت اطمینان از اجرای درست دستورالعمل ها در درون شرکت که با هدف صیانت از سرمایه‌های انسانی و ملی صورت می گیرد، به حفظ حریم چاه ها، تاسیسات و خطوط لوله نیز با هدف تضمین سلامت و امنیت شهروندان توجه ویژه داشته باشیم و از طریق تعامل با دستگاه‌های حاکمیتی، هماهنگی با سازمان‌های خدمت‌رسان شهری و بهره گیری از ظرفیت رسانه‌ها، مسیر طرح‌های توسعه ای را هموار و زمینه کاهش ریسک و تداوم تولیدِ و انتقال ایمن نفت را فراهم نماییم.

با آرزوی سلامت کامل تمامی همکاران بویژه نیروهای شاغل در بخش H.S.E، و امید به بهبود مستمر وضعیت ایمنی، محیط‌زیست و پدافندغیرعامل، بار دیگر بر اهمیت، ضرورت و تقدم ایمنی به عنوان نگین تارکِ فرهنگِ سازمانی نفت، تاکید می‌کنم.

در پایان همزمان با آخرین روز هفته دفاع مقدس، روز ملی ایمنی و آتش نشانی را ارج نهاده، یاد و نام شهدای گرانقدر بویژه آتش‌نشانان و افسران شهید ایمنی را گرامی می‌دارم.

 

احمد محمدی

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیزجنوب

۷ مهرماه 1398