به گزارش اکونا پرس،

 

مهندس حمید ایزدی، مدیر عامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی با اعلام این خبر، گفت: این دستگاه با دانش کاملاً بومی برای نخستین بار در کشور به همت متخصصان اداره خدمات فنی چاه‌های شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی و طی مدت سه سال فعالیت های پژوهشی و اجرایی شده است. این دوربین درون چاهی بر روی یکی از چاه‌های میدان گازی هما با موفقیت آزمایش شد و تصاویر دریافتی از آن جهت تعمیر چاه مورد استفاده قرار گرفت.

وی افزود : این دستگاه جهت مشاهده رفتار چاه و رفع انواع مشکلات در عملیات مانده‌یابی، بررسی وضعیت رشته تکمیلی و امکان تصویر برداری از دیواره داخلی چاههای نفت و گاز کاربرد دارد.

به نقل از روابط عمومی شرکت نفت مناطق مرکزی ایرانمهندس ایزدی در رابطه با دیگر کاربردهای این دستگاه تصریح کرد : با استفاده از فناوری ثبت تصاویر درون چاهی، ضمن دریافت اطلاعات صحیح از وضعیت درون چاه، امکان تصمیم‌گیری مناسب و عملی برای بسیاری از مشکلات درون چاهی با ریسک عملیاتی پایین‌تر فراهم می شود. همچنین تشخیص زود هنگام بعضی از مشکلات درون چاهی، حذف عملیات تعمیر مرتبط با آن را به دنبال دارد که ضمن کاهش زمان بسته شدن چاه و افزایش تولید، صرفه جویی قابل ملاحظه ای را نیز در پی دارد.

بر اساس این گزارش ، دستگاه ثبت تصاویر درون چاهی، حاصل تلاش سه ساله "مهندس حامد یزدان پناه" ، "مهندس امین میرحاصلی ایگدر" و "مهندس علی قاسمیان" سه تن از کارشناسان و پژوهشگران اداره خدمات فنی چاه‌های شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی است که پیش از این نیز اختراعات و فعالیت های تحقیقاتی تخصصی را در حوزه صنعت نفت و گاز کشور داشته اند.