به گزارش اکونا پرس،

به‌نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان"  با اشاره به تعیین کننده بودن فصل تابستان در تامین برق کشور گفت: در تابستان ۹۸ با وجود اینکه سال ماقبل آن سال خشکی بود و حدود  ۵ هزار مگاوات تولید برق در سدهای برق‌آبی کاهش یافته بود، از تابستان ۹۷ برای به صفر رساندن خاموشی‌ها در تابستان ۹۸ برنامه‌ریزی شد که تحقق این هدف مستلزم وارد مدار شدن چند هزار مگاوات نیروگاه جدید، کاهش اوج بار و عملی کردن تعهدات صادرات انرژی به کشورهای همسایه بر اساس قراردادهای موجود بود که خوشبختانه هر سه مورد انجام شد.

وی اضافه کرد: حدود ۳ هزار و ۸۰۰ مگاوات ظرفیت نیروگاهی جدید اعم از تجدیدپذیر و حرارتی در تابستان ۹۸ وارد مدار شد و علاوه بر این ۱۱ برنامه مدیریت مصرف انجام و اوج بار مصرف به‌گونه‌ای مدیریت شد که به همین میزان  ۳ هزار و ۸۰۰ مگاوات اوج بار کاهش یافت که همین میزان به معنای ساخت ۵ هزار مگاوات نیروگاه جدید با چندین میلیارد دلار سرمایه‌گذاری جدید بود.

وی در این چارچوب به تحقق سومین رکورد کشور در صادرات برق در تابستان ۹۸ با بیشترین میزان صادرات انرژی بر اساس توافق‌ها با کشورهای همسایه با خاموشی صفر اشاره کرد.

وی همچنین از فراهم کردن ظرفیت بالایی برای تهاتر بدهی‌های وزارت نیرو طبق قانون بودجه ۹۹ به بخش خصوصی برای کاهش فشار بر این بخش در عرصه تولید خبر داد.

وزیر نیرو همچنین با اشاره به تجربه منحصربه‌فرد سال آبی ۹۶ و ۹۷ به عنوان خشک‌ترین و سال آبی  ۹۷ و ۹۸ به عنوان یکی از پرآب‌ترین سال‌ها در طول ۵ دهه گذشته بود و سیلاب‌های سنگین ابتدای سال ۹۸ که ۲۵ استان کشور را درگیر کرد، گفت: بر اساس اطلاعات آماری، بارش‌ها با دوره بازگشت بیش از ۲۰۰ سال بود. یک سوم بارش کل کشور در طول سال ۹۸ در خلال ۱۶ روز بارید که ۱۱۹ میلیارد متر مکعب روان‌آب داشتیم.

وی به تهیه گزارش ۷ هزار و ۶۰۰ صفحه‌ای از تجربه سیلاب‌های ابتدای سال ۹۸ به عنوان برنامه مدون اشاره کرد و با بیان این که ۱۵ دستگاه در کشور مرتبط با سیلاب هستند، اظهار داشت: سیلاب‌ها در کنار خسارت برای ما منفعت هم داشته‌اند و لازم است از ۵ میلیارد متر مکعب آب شیرینی که ناشی از سیلاب وارد مخازن سدها شد، استفاده کنیم.