به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی شرکت تولید نیروی برق حرارتی، محسن طرزطلب با تاکید بر اینکه سرمایه‌گذاری این تعداد توسط بخش خصوصی انجام شده است، ادامه داد: روش بازپرداخت تمامی واحدهای یاد شده وفق قوانین و مقررات از محل سوخت صرفه‌جوئی شده خواهد بود.

وی یادآور شد: وفق قانون بودجه سال 92 پیش‌بینی شده که از محل سوخت صرفه‌جوئی شده، سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته ظرف مدت دو سال از طریق تحویل نفت خام یا نفت کوره به سرمایه‌گذار پرداخت گردد.

وی تاکید کرد: بر همین اساس با درخواست دولت و تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی تدابیر لازم وفق قانون بودجه سال 1399(تبصره 1 بند و) برای تحقق این مهم و پرداخت تعهدات انجام شده از طریق نفت خام فراهم شده است.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی خاطرنشان کرد: چنانچه دستورالعمل اجرائی این بند زودتر توسط دولت مصوب شود، طبیعتا امکان سرمایه‌گذاری جدید در احداث بخش بخار نیروگاه گازی، تبدیل آن‌ها به سیکل ترکیبی و همچنین تکمیل واحدهای موجود تسریع خواهد یافت.

یک‌چهارم برق کشور بدون استفاده از سوخت‌های فسیلی تولید شد

وی با تاکید بر اینکه سال گذشته یک‌چهارم برق کشور بدون استفاده از سوخت‌های فسیلی تولید شده بود، گفت: برای نخستین بار در صنعت برق ایران بیش از 25 درصد برق تولیدی نیروگاه‌های کشور در سال 98 توسط بخش بخار واحدهای سیکل ترکیبی، نیروگاه‌های برق آبی، اتمی و انرژی‌های نو بدون استفاده از سوخت یا سوخت اضافی فسیلی انجام گرفته است.

طرزطلب گفت: در سال گذشته از 312.658 میلیارد کیلووات ساعت برق تولیدی در کشور حدود 79.459 میلیارد کیلووات ساعت آن بدون استفاده از سوخت و یا سوخت اضافی فسیلی بوده است.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی اضافه کرد: مقادیر سال 98 نشان می‌دهد که از 79.459 میلیارد کیلووات ساعت انرژی، 41.94 میلیارد کیلووات ساعت آن با تبدیل واحدهای گازی به سیکل ترکیبی و بدون استفاده از سوخت اضافی تولید شده است و این به آن معناست که نزدیک به 11 میلیارد مترمکعب گاز در سال گذشته صرفه‌جویی شده است.

وی ظرفیت فعلی قابل تبدیل به سیکل ترکیبی را هفت هزار و 500 مگاوات برشمرد و افزود: این مهم در قالب قراردادهای بیع‌متقابل در دستور کار وزارت نیرو قرار دارد که با انجام این امر باز هم سالانه ۱۲ میلیارد مترمکعب در مصرف گاز صرفه‌جویی خواهد شد و راندمان ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی کشور به بیش از ۴۲ درصد خواهد رسید و همچنین از انتشار حدود ۴۳ میلیون تن گازهای گلخانه‌ای در سال جلوگیری به عمل خواهد آمد.

طرزطلب تصریح کرد: برای تسریع در این امر مهم، ضرورت دارد مطابق قانون مربوطه سوخت صرفه‌جویی شده حاصل از احداث بخش بخار نیروگاه‌های سیکل ترکیبی به سرمایه‌گذاران تحویل شود که در این مورد نیاز به همکاری سازمان برنامه و بودجه و  وزارت نفت وجود دارد.