به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، سیدمجید منبتی در حاشیه جلسه نشست مجمع عمومی و عادی سالیانه این شرکت که در سالن کنفرانش شهید باهنر ساختمان ستاد شرکت ملی گاز ایران برگزار شد، با بیان این مطلب، اظهار داشت: همچنین، استفاده حداکثری از تجهیزات تولید کود بنتونیتی در واحد دانه‌بندی یکی از رویکردهای واحد عملیات پالایشگاه شهید هاشمی نژاد در سال رونق تولید بود که باعث شد در سال 98، در تولید این نوع کود، به رکورد تولید 24 هزار تن در سال برسیم که علاوه بر درآمدزایی بسیار بالا برای پالایشگاه، باعث افزایش تولید محصولات کشاورزی نیز شد.

وی ادامه داد: مرغوبیت و کیفیت کود بنتونیتی تولید پالایشگاه به عنوان تنها برند تولیدکننده کود بنتونیتی دارای مجوز از مرکز تحقیقات آب و خاک به حدی است که عموما کشاورزان و مراکز کشت و صنعت اقدام به پیش خرید این کود می کنند.

این مقام مسئول تصریح کرد: همچنین، از جمله مهم‌ترین برنامه‌های پالایشگاه خانگیران در حوزه عملیات، انجام به موقع تعمیرات اساسی و ذخیره سازی مناسب گاز برای آمادگی لازم واحدهای تولیدی برای زمستان 99 است که تمام آن‌ها به موقع انجام شد.

به گفته منبتی، اجرای تعمیرات اساسی سال 1398 پالایشگاه در واحدهای یک و چهار تصفیه گاز، واحد یک بازیافت گوگرد و تعمیرات میان دوره ای سایر واحدها نیز انجام شده است.

وی در ادامه، افزود: در همین بازه زمانی، برنامه توقف کلی گاز ترش که شامل چاه های گاز و مراکز جمع آوری شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق، پالایشگاه و خطوط لوله بوده، انجام شده به طوری که در سال 98، هیچ گونه مشکلی در زنجیره تولید، پالایش و انتقال گاز در شمال و شمال شرق کشور نداشتیم.

وی پشتیبانی تولید، تامین به موقع مواد شیمیایی مورد نیاز عملیات و قطعات یدکی ماشین های حساس از منابع داخلی و تولیدکنندگان داخلی را از دیگر اقدامات موثر پالایشگاه شهید هاشمی نژاد در سال گذشته برشمرد و گفت: این اقدامات باعث شد که علیرغم تشدید تحریم های ظالمانه، پالایشگاه در زمستان سال 98 از لحاظ پشتیبانی و تولید با مشکلی مواجه نشود.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد ادامه داد: از دیگر موفقیت های عملیات پالایشگاه در سال 98 استفاده بهره ور از گاز سوخت و مدیریت انرژی در سطح واحدهای عملیاتی بوده است.

وی اظهار کرد: استفاده حداکثری از آب به عنوان یک ماده ارزشمند و حیاتی در منطقه سرخس با انجام پروژه های بازچرخانی و تصفیه پساب ها از دیگر اقدامات مهم شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد در سال گذشته بود، ضمن این که توجه به بهره‌وری در عملیات، رشد دانش، توانمندسازی کارکنان، توانمندسازی شرکت های محلی و جامعه اطراف نیز مدنظر قرار گرفته است.

منبتی در ادامه سخنان خود، در خصوص همکاری شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد با شرکت های دانش بنیان، گفت: یکی از افتخارات مدیریت عملیات، مشارکت در راه اندازی مرکز رشد و نوآوری شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد است؛ این مرکز با هدف تقویت و راه اندازی استارتاپ های محلی و احصای نیازهای فناورانه عملیات، می تواند پشتوانه بسیار خوبی برای تولید قطعات و مواد شیمیایی مورد نیاز واحدهای تولیدی و کمک بسیار بزرگی به ایجاد اشتغال در سطح شهرستان شود.

وی اذعان کرد: مدیریت عملیات، اعتقاد راسخ دارد که افزایش بهره وری و ایجاد تحول در سازمان بدون استفاده از علم و دانش روز که ماحصل تلاش های دانشگاهیان عزیز و شرکت های دانش بنیان است، محقق نخواهد شد.

به گفته این مقام مسئول، با همین باور، پروژه های پژوهشی با استفاده از پتانسیل های دانشگاهی و شرکت های دانش بنیان در سه محور مدیریت منابع انسانی، تامین قطعات و تجهیزات مورد نیاز و در نهایت، سیستم های هوشمند در دستور کار قرار گرفت.

وی ادامه داد: ازجمله این اقدامات، می توان به راه‌اندازی سیستم هوشمند مدیریت انرژی که منشعب از همکاری پالایشگاه با دانشگاه و سیستم هوشمند مدیریت داده های عملیاتی که منشعب از همکاری پالایشگاه با شرکت های دانش بنیان است، اشاره کرد.

منبتی در پایان، عنوان کرد: توجه به استراتژی های وظیفه ای آموزش های تخصصی، جانشین پروری و خصوصا انتقال دانش از همکاران با تجربه به سایر کارکنان و شرکت های پیمانکاری نوپا نیز، از جمله رویکردهای این مدیریت بوده است.