به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، حسن افتخاری، مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان رضوی با بیان این مطلب، اظهار داشت: این در حالی است که در زمینه اشتراک‌پذیری نیز، این استان با دو میلیون و 400 هزار مشترک پس از استان تهران، در رتبه دوم ایستاده است.

وی ادامه داد: خراسان رضوی از منظر خانوار روستایی بهره‌مند از نعمت گاز طبیعی پس از استان مازنداران رتبه بعدی را دارد. همچنین از منظر تعداد انشعاب نیز با دارا بودن بالغ بر یک میلیون انشعاب، پس از استان های تهران و اصفهان، مقام سوم را به خود اختصاص داده است.

افتخاری افزود: همچنین در سال گذشته رقمی بالغ بر 12 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در این استان مصرف شده است.

مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان رضوی با اشاره به آغاز پویش استان سبز از خراسان رضوی، گفت: ضریب بهره‌مندی روستایی استان در حال حاضر به 92 درصد رسیده و از منظر شهری هم 100 درصد یعنی تمام شهرها از نعمت گاز طبیعی بهره مند هستند و در مجموع، حدود ۹۸ درصد جمعیت استان تحت پوشش گاز طبیعی قرار دارد.

افتخاری افزود: در بخش صنایع هم تاکنون، از مجموع 2900 واحد مشمول گازرسانی در حوزه مصوبه شورای اقتصاد، بالغ بر 900 واحد گازدار شده و 900 واحد دیگر هم در حال اجرا است و ان‌شاءالله پیمان‌سپاری باقیمانده صنایع را هم در سال جاری انجام خواهیم داد.

وی اظهار امیدواری کرد: با حمایت‌های وزیر نفت و معاون ایشان در امور گاز، بتوانیم گازرسانی به تمام روستاهای واجد شرایط و صنایع مشمول مصوبه شورای اقتصاد استان را تا پایان سال آینده به اتمام برسانیم.

مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان رضوی ادامه داد: برنامه‌های این شرکت، همسو با برنامه‌های تبیین شده وزارت نفت تعیین شده و امیدواریم در دو بخش برنامه گازرسانی به یک میلیون خانوار شهری و روستایی کشور و گازرسانی به 7122 واحد صنعتی و تولیدی، بتوانیم هدفی را که برای خود تعیین کرده‌ایم، محقق سازیم.

وی افزود: دیگر برنامه‌های راهبردی شرکت ملی گاز ایران که توسط وزیر نفت ابلاغ شده، شامل تکمیل گازرسانی در استان سیستان و بلوچستان است که با توجه به توانمندی و تجربه‌ای که در خراسان رضوی وجود داشت، اجرای ۴۲۰ کیلومتر شبکه و احداث ۱۲ ایستگاه CGS و TBS شهر زاهدان بر عهده ما گذاشته شد. امیدواریم این مهم را به صورت کامل در نیمه اول سال جاری به اتمام رسانده و در تحقق این مهم نیز، نقش خود را به خوبی ایفا کنیم.

مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان رضوی درباره آغاز عملیات اجرایی پروژه خط انتقال ملک‌آباد- مشهد هم گفت: با توجه به عبور حدود 40 کیلومتر از خط انتقال عبوری  سرخس- نکا از داخل شهر مقدس مشهد و دستور وزیر نفت برای مدیریت این خط به صورتی که حریم آن تقلیل پیدا کند، اجرای خط انتقال 36 اینچ به طول 40 کیلومتر به همراه نصب تجهیزات بین راهی آغاز شد.

وی تصریح کرد: با اجرای این خط انتقال، شهر مقدس مشهد از نظر پدافند غیرعامل و تأمین گاز، شرایط بهتری را پیدا خواهد کرد.