به گزارش اکونا پرس،

به نقل ازروابط عمومی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، مهندس رامین حاتمی با اعلام این خبر افزود: در قالب مطالعات جامع، مطالعه میدان‌های سرخون، سراجه و تنگ بیجار به اتمام رسیده و میدان‌های دهلران و هما نیز امسال نهایی خواهد شد.

وی افزود: بر اساس ابلاغیه راهبرد توسعه و بهره‌برداری صیانتی از مخازن نفت و گاز توسط وزارت نفت، مطالعه چهار میدان کنگان، خانگیران، سروستان و سعادت‌آباد تاکنون واگذارشده است که مطالعه میدان کنگان در حال اتمام بوده و نتایج آن طی ماه آتی به برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران ارائه خواهد شد. همچنین مطالعات ۶ میدان شامل شانول، وراوی، نفت شهر، تابناک، آغار و دالان در مرحله انجام مناقصات مربوطه و تعیین مشاور مطالعاتی است.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، در خصوص واگذاری پروژه‌های مطالعات میدان محور با مشارکت دانشگاه‌های معتبر کشور تصریح کرد: پروژه‌های در دست اجرای میدان محور با مشارکت دانشگاه‌ها شامل تمامی فعالیت‌های مطالعاتی، آزمایشگاهی و ازدیاد برداشت است. در این بخش تعداد ۶ میدان در قالب سه پروژه در نظر گرفته‌شده که در این رابطه مطالعات میدان محور میدان‌های تنگ بیجار، بابا قیر، بانکول و سمند به دانشگاه شهید چمران و میدان خشت به دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران واگذار و این پروژه‌ها شروع‌شده است. همچنین مطالعات میدان دانان نیز به دانشگاه ایلام واگذار و در مرحله نهایی شرح کار فنی است.

این گزارش می‌افزاید، فرایند مدیریت مخازن که در چارچوب آن، مخازن نفت و گاز کشور اداره و برای آن‌ها تصمیم‌گیری می‌شود، شامل تدوین استراتژی و سیاست‌ها، مطالعات جامع مخازن و برنامه توسعه، اجرای طرح توسعه و نظارت بر تولید است.

بر اساس این گزارش، شرکت نفت مناطق مرکزی ایران مسئولیت تولید و توسعه ۸۴ میدان نفتی و گازی را در ۱۱ استان ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، خوزستان، فارس، قم، کرمانشاه، کهکیلویه و بویراحمد، لرستان و هرمزگان بر عهده دارد که تاکنون ۱۳ میدان گازی و ۱۳ میدان نفتی توسعه‌یافته و در مدار تولید بوده و توسعه دیگر میادین نیز در برنامه‌های آتی شرکت قرار دارد. این شرکت در سال ۱۳۹۹ موفق شده درمجموع ۶۳ میلیون بشکه نفت و میعانات گازی و ۷۰ میلیارد مترمکعب گاز از میدان‌های تحت پوشش خود تولید نماید.