به گزارش اکونا پرس،

 به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان روز سه‌شنبه در آئین افتتاح طرح‌های ملی صنعت برق کشور که همزمان با هفته ششم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در مرکز پایش شبکه برق ایران اظهار داشت: یکی از بزرگترین طرح‌هایی که امروز در هفته ششم پویش افتتاح شد، پروژه مرکز ملی راهبری شبکه برق ایران (دیسپاچینگ ملی) است که بعد از 30 سال دوره فعالیت موثر مرکز قبلی، این مرکز متکی به دانش روز و آخرین فناوری‌ها پس از 11 سال تلاش و فعالیت در امر ساخت و تجهیز، امروز در مدار بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

وی افزود:‌ افتتاح این مرکز، نوید مدیریت دقیق، بهنگام و تاثیرگذار در شبکه برق است؛ سیستمی کاملاً ایمن که در شرایط این روزها، موضوع ایمنی شبکه یکی از دغدغه‌های مشترک در سطح جهان است.

وزیر نیرو ادامه داد: با سرمایه‌گذاری‌های وسیعی که در امکان تبادل انرژی در ایران با تمام کشورهای همسایه صورت گرفته، دیسپاچینگ جدید ملی ایران نقش ارزنده‌ای خواهد داشت و می‌توانیم در توسعه روابط مربوط به انرژی به عنوان چهارراه انرژی منطقه به هدف‌های از پیش تعیین شده با سرعت مناسبی نزدیک شویم و البته با اتکای منابع انسانی ارزنده در کشور که به عنوان منبع تجدیدپذیر و ثروت خداداد در اختیار است، این مرکز، ‌تجهیزات، مدیران و کارشناسان آن می‌توانند علاوه بر انجام وظایف خود در پهنه ایران، نقش و سهم خود را در انتقال دانش و تجربه در منطقه ایفا کنند، علاوه بر آن می‌توانیم از تجهیزات و امکانات قبلی هم به عنوان یک مرکز آموزشی در منطقه بهره ببریم.

وی همچنین با اشاره به اقدام‌های سازمان عشایری گفت: برای دولت دوازدهم افتخار است که در این دولت خدمات ارزنده‌ای به هموطنان عشایری ارائه شده و ان‌شاءالله توسعه هم خواهد یافت. امیدواریم باز شدن پای برق و روشنایی به سیاه‌چادرهای عشایر طلیعه‌ای باشد بر این که نسل رو به رشد عشایر در ایران با استفاده صحیح از این نعمت در امر تحصیل و استفاده از فناوری‌های روز در کنار نقش ارزنده‌ای که در تولید کشور دارند، سرآمد باشند.

اردکانیان خاطرنشان کرد: در پویش امسال تاکنون با افتتاح طرح‌های امروز در مجموع 30 طرح با سرمایه‌گذاری 7615 میلیارد تومان بهره‌برداری شده و تا پایان اسفند امسال تمامی 290 طرح وعده داده شده در مدار بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

وزیر نیرو ادامه داد: طرح مهم بهسازی شبکه برق روستایی که با هدف بهسازی شبکه برق 10 هزار روستا در سال 1400 آغاز شد و امروز طرح‌های 560 روستا در کشور افتتاح شد، طرحی ارزنده و یکی از محصولات کار و حمایت مشترک دولت و مجلس شورای اسلامی از بخش برق بویژه در بودجه 1400 است.