به گزارش اکونا پرس،

به نقل از شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی، جانشین رئیس منطقه عملیاتی آغار و دالان از پایان عملیات ایمن سازی لخته گیر دالان خبر داد و گفت؛ با پایش های مکرر و انجام تست های بازرسی فنی در برخی از قسمت های این لخته گیر، خوردگی و کاهش ضخامت لوله‌ها محرز گردید که با توجه به اهمیت و نقش این تجهیز در تکمیل فرایند تولید گاز در تاسیسات نم زدایی گاز فراشبند، انجام تعمیرات اساسی آن با هدف ایمن سازی و افزایش ضریب اطمینان تولید گاز در دستور کار قرار گرفت.

مهندس عبدالمحمد کوه پیما با اشاره به ضرورت انجام تعمیرات این واحد جهت پیشگیری از وقوع هرگونه حادثه، افزود: عملیات تعویض چهار مقطع از لوله‌های این تجهیز در برنامه تعمیرات اساسی سال جاری قرار گرفت که در این عملیات مجموعاً ۴۸ متر لوله ۲۴ اینچ، برشکاری و تعویض شد.

کوه پیما در تشریح عوامل آسیب‌زا به این واحد افزود: رسوبات و مواد خورنده همراه با گاز به مرور زمان باعث خوردگی تحت رسوبی و کاهش ضخامت لوله ها می شود که به منظور ایمن سازی مقاطع آسیب دیده، تعمیرات اساسی این تجهیز با انجام عملیات برشکاری و تعویض لوله های آسیب دیده انجام می شود.

وی با اشاره به انجام بیش از ۱۸۰۰ نفر ساعت کار بدون حادثه در انجام این عملیات افزود: تعمیرات این تجهیز با تکیه بر توان، دانش فنی و مدیریت خوب کارکنان اداره تعمیرات منطقه و با پشتیبانی سایر ادارات با رعایت کامل شیوه نامه های بهداشتی مقابله با ویروس کرونا و در شرایط کاملاً ایمن و بدون هرگونه حادثه انجام شد.

وی در پایان افزود؛ واحد لخته گیر دالان با چهار خط لوله موازی به قطر ۲۴ اینچ و طول ۱۶۰ متر با چیدمان انگشتی در پایانه ورودی تاسیسات نم زدایی تعبیه شده است که به عنوان یک واحد بسیار مهم، وظیفه تفکیک اولیه آب و میعانات گازی از گاز را بر اساس وزن حجمی سیالات بر عهده دارد.

منطقه عملیاتی آغار و دالان یکی از مهمترین مناطق عملیاتی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی است که در جنوب و جنوب غرب استان فارس در حوزه جغرافیایی شهرستان های فراشبند، فیروزآباد و قیر و کارزین قرار دارد .