به گزارش اکونا پرس،

به نقل از پایگاه خبری برق حرارتی، ناصر اسکندری در گفت‌وگو با برنامه صبح بخیر ایران شبکه اول با تاکید بر اینکه برای پیک تابستان امسال سه هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی وارد مدار خواهد شد، افزود: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته مقرر شده است تا در دولت سیزدهم بیش از ۱۵ هزار مگاوات نیروگاه جدید حرارتی به بهره‌برداری برسد.
اسکندری با اشاره به اینکه بیش از ۹۵ درصد برق مورد نیاز کشور توسط نیروگاه‌های حرارتی تامین می‌شود، گفت: این نیروگاه‌ها شامل واحدهای گازی، بخاری و سیکل‌ترکیبی هستند که هر ساله در بازه‌های زمانی مشخصی مورد تعمیرات و آماده‌سازی قرار می‌گیرند.
وی فصول گرم سال را به عنوان روزهای اوج مصرف برق کشور معرفی کرد و افزود: آمادگی کامل نیروگاه‌ها برای تولید برق پایدار هدف اصلی این مجموعه است؛ از این رو همه ساله پس از عبور از فصل گرم سال و شروع مهرماه فصل تعمیراتی نیروگاه‌های حرارتی آغاز شده و بایستی تا خردادماه سال بعد به پایان برسد. چرا که از خردادماه با افزایش مصرف برق کشور بایستی نیروگاه‌ها آمادگی کاملی برای پاسخگویی به بار مصرف این بازه زمانی داشته باشند.
معاون راهبری تولید برق شرکت برق حرارتی با تاکید بر اینکه برای فصل تعمیرات امسال نیروگاه‌های حرارتی ۹۵ هزار مگاوات برنامه تعمیراتی پیش‌بینی شده است، ادامه داد: این اقدامات شامل ۶۶۱ پروژه تعمیراتی است که خوشبختانه با برنامه‌ریزی مسنجم و تلاش بی‌وقفه همکاران صنعت برق حرارتی روند تعمیرات بسیار به شکل مناسبی در حال پیشروی است و تاکنون ۹۹ درصد فعالیت‌های مربوط به این بخش خاتمه یافته است.
اسکندری اضافه کرد: ۶۶۱ پروژه تعمیراتی یاد شده شامل ۳۰ مورد تعمیرات اساسی در نیروگاه‌های بخار، ۷۹ مورد تعمیرات اساسی واحدهای گازی، ۲۶ مورد بازدید مسیر داغ، ۳۶۱ مورد بازدید اتاق احتراق و ۱۶۵ مورد نیز تعمیرات دوره‌ای در واحدهای بخاری است که تمامی این اقدامات طبق برنامه در حال انجام بوده و امیدواریم تا پایان اردیبهشت تمامی واحدهای در حال تعمیر به چرخه تولید بازگردند و نیروگاه‌های حرارتی با آمادگی کامل در مدار باشند.
وی با تاکید بر اینکه نیروگاه‌های حرارتی کشور پیک تابستان امسال با آمادگی کامل در مدار تولید برق خواهند بود، گفت: براساس آمارهای جهانی بین دو تا پنج درصد نیروگاه‌ها ممکن است در زمان اوج مصرف برق به دلیل حوادث پیش‌بینی نشده دچار خروج اضطراری شوند که با فعالیت‌های انجام شده در فصل تعمیراتی امسال امیدواریم تابستان امسال حداکثر سه درصد خروج اضطراری داشته باشیم.