پس از شروع جنگ روسیه و اوکراین نگرانی هایی مبنی بر عدم انتقال انرژی به اروپا به جان  غربی‌ها افتاد. این نگرانی تا جایی ادامه پیدا کرد که تحلیل گران آمریکایی بر این عقیده بودند که روسیه می‌تواند قیمت انرژی را به دست بگیرد و آن را دست خوش تغییر قرار دهد. حالا غربی‌ها هم می‌خواهند انرژی دریافتی از روسیه را کاهش دهند با فرض اینکه غربی‌ها به دنبال جایگزینی برای انرژی خود هستند، کدام کشور می‌تواند جایگزین مناسبی برای اروپایی‌ها باشد؟

نرسی قربان کارشناس انرژی در رابطه با این موضوع به گسترش نیوز می‌گوید: امکان کمی برای جایگزینی گاز وجود دارد،زیرا گاز به دو صورت انتقال پیدا می‌کند. یکی  از طریق لوله انتقال گاز  و دیگری مایع کردن گاز طبیعی است.

وی ادامه داد: برای انتقال گاز به این دو صورت ابتدا به زیر ساخت‌های لازم آن وجود داشته باشد که هر دو به زمان و سرمایه  نیاز دارند به آسانی جایگزین نمی‌شود. البته انتقال نفت آسان‌تر انتقال گاز است  و به تکنولوژی  و تاسیسات ال ان جی یا همان  مایع‌سازی گاز نیاز ندارد.

این کارشناس انرژی اضافه کرد: تنها برخی از کشور‌ها از این تکنولوژی برخوردارند که این کشور‌ها هم قرارداد‌های طولانی مدت دارند و می‌توانند مقدار کمی انتقال داشته باشند.  اما جایگزین روسیه شدن آن هم  به صورت کامل امکان‌پذیر نیست. زیراخطوط انتقال گاز هم کشور هایی که نیاز به گاز رسانی دارند باید از این ترمینال‌ها برخوردار باشند . انرژی شامل، نفت، زغا‌ل‌سنگ، گاز است که اروپایی‌ها خود از منابع زغال سنگ برخوردارند. تنها در زمینه نفت و گاز مشکل دارند که نفت را می‌توان جایگزین کرد اما تقریبا چنین امکانی برای گاز وجود ندارد.

ترمینال ال ان جی لازمه انتقال گاز

ال ان جی یا همان مایع سازی گاز تکنولوژی است که تمامی کشورها از آن برخوردار نیست. به همین دلیل این روز ها غربی ها از تغییر قیمت انرژی آن هم به واسطه کشوری که گاز و نفت خود تامین می کردند.

نرسی قربان با اشاره به اینکه بسیاری از کشور‌ها از تکنولوژی ال ان جی برخوردار نیستند، به همین دلیل  این جایگزینی امری دشوار است این کارشناس انرژی در این زمینه توضیح داد: کشورهای مبدا و مقصد هر دو باید از  ترمینال‌های ال ان جی برخودار باشند تا بتوانند  گاز ال ان جی به صورت مایع از آن ترمینال‌ها به کشورهای مقصد گاز رسانی شود. کشور هایی که این ترمینال‌ها را دارند سریعتر می‌توانند جایگزینی برای روسیه پیدا کنند و کشورهایی که چنین امکانی را ندارند باید در انتظار بمانند.

وی اضافه کرد:  اروپاییان از هر کشوری بتوانند نفت و گاز را  وارد می‌کنند تا انرژی لازم را تامین کنند. ضمن آنکه باید در نظر داشت ابتدایی‌ترین مساله تکنولوژی انتقال گاز است که هر کشوری برای صادرات از آن برخوردار نیست. به عنوان مثال ایران تنها می‌تواند نفت صادر کند.

این کارشناس انرژی افزود:  آمریکا نفت و گاز مایع را می‌تواند انتقال دهد، البته باید کشور‌های دریافت‌کننده مانند انگلیس و فرانسه  ترمینال‌های  تبدیل گاز را  در کشور خود داشته باشند. ضمن آنکه این کشور در حال حاضر در حال انتقال انرژی است. اما کافی نیست.

قربان در خاتمه عنوان کرد: جایگزین کردن نفت و گاز روسیه بسیار کار مشکلی است به خصوص اگر اتحادیه اروپا به دنبال جایگزینی کامل باشد . زیرا نفت را تا حدودی می‌توان جایگزین کرد. اما گاز به صورت فوری تقریبا امکان‌پذیر نیست و نیاز به برنامه بلند مدت دارد که تقریبا ۳ سال زمان‌بر است.