به گزارش اکونا پرس،

به نقل از پایگاه خبری برق حرارتی، سیستم تراکم مرطوب مبتنی بر یکی از روش‌های کاهش دمای هوای ورودی به توربین‌های گازی بوده و با تزریق آب در دهانه ورودی کمپرسور، سبب کاهش دمای هوای ورودی و در نتیجه افزایش توان خروجی می‌شود. از مزایای روش تراکم مرطوب می‌توان به کارایی آن در مناطق با رطوبت بالا اشاره کرد که سایر روش‌های خنک‌کاری تبخیری هوای ورودی در آن مناطق کارآیی ندارند.
نیروگاه گازی افق ماهشهر دارای ۴ واحد توربین گازی ۱۶۲ مگاواتی (مجموعاً ۶۴۸ مگاوات) است که هم‌اکنون این سیستم با موفقیت بر روی واحد یک و دو نیروگاه افق ماهشهر راه‌اندازی و آزمایش شده و منجر به افزایش توان ۱۵ مگاواتی در هر واحد شده است. همچنین اقدامات مشابه برای راه‌اندازی این سیستم بر روی واحدهای سوم و چهارم آن نیروگاه نیز به زودی و با اخذ مجوز خاموشی واحدها از دیسپاچینگ طی هفته آتی انجام خواهد شد.
با پیاده‌سازی و اجرای سیستم تراکم مرطوب در سال جاری در نیروگاه‌های پره‌سر و افق ماهشهر، مجموعاً حدود ۹۰ مگاوات افزایش ظرفیت تولید به شبکه سراسری برق کشور اضافه می‌شود و افزایش تقاضا برای این طرح در آینده قابل پیش‌بینی است.
این پروژه با کارفرمایی شرکت تولید نیروی برق رامین و با محوریت و مدیریت بخش سرویس گروه مپنا و با همکاری شرکت‌های مهندسی و ساخت توربین مپنا، برق و کنترل مپنا، تعمیرات و بهره‌برداری مپنا، موننکو و شرکت مهندسی و ساخت بویلر و تجهیزات مپنا اجرایی شده است.