به گزارش اکونا پرس،

به نقل ازروابط عمومی بیمه "ما" ،همایش ملی بیمه و توسعه در مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه الزهرا (س) و با حضور "عادل منیر" دبیرکل فدراسیون بیمه گران و بیمه گران اتکایی آسیایی-آفریقایی (فیر)، رییس کل و اعضای هیات عامل و مدیران بیمه مرکزی، دبیرکل و هیات رییسه سندیکای بیمه‌گران ایران، رییس پژوهشکده بیمه، مدیران عامل و اعضای هیات مدیره شرکت‌های بیمه، روسای انجمن‌های صنعت بیمه، محققین و دانشگاهیان اقتصاد برگزار شد.

دکتر غلامرضا سلیمانی در آیین افتتاحیه نشست علمی بیست و ششمین همایش ملی بیمه و توسعه گفت: ارزیابی مدیریت ریسک باید به دو صورت تخصصی موردی و ترکیبی دنبال شود و صنعت بیمه پرچمدار ریسک در کشور خواهند بود.

در ادامه رئیس کل بیمه مرکزی از افزایش ضریب نفوذ بیمه به عنوان یکی از شاخص‌های مهم اقتصادی یاد کرد و اظهار داشت: بالا رفتن سطح نفوذ بیمه در گروه تغییر رویکرد هایی  است که متاسفانه در حال حاضر با چالش های بسیاری دست و پنجه نرم می کند.

وی افزود: صنعت بیمه به تمهیداتی نیاز دارد تا با رقابتی تر شدن بازار بیمه خدمات ارزان و با کیفیتی را به دست مصرف کنندگان برساند.

دکتر سلیمانی با تشریح آخرین دستاوردهای صنعت بیمه و نقش آفرینی آن در اقتصاد کلان کشور به لزوم استفاده از ابزارهای فرهنگی اشاره کرد و افزود: رویکرد فرهنگی در ارائه محصولات بیمه‌ای یک ابزار تعیین‌کننده و جدیدی است که شرکت‌های بیمه باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند.

وی تفکیک ذخیره‌ ریاضی بیمه های زندگی و غیر زندگی را یک اصل مالی در مقوله حسابرسی صنعت بیمه دانست و گفت: بانک ها، نهادهای پولی و مالی، بنگاه های اقتصادی و بازار سرمایه از رقبای جدی صنعت بیمه در ارائه بیمه‌ نامه های زندگی به شمار می روند و در این مسیر  ،  اعطای حق انتخاب محل سرمایه‌گذاری به بیمه گذاران نیز در  افزایش ضریب نفوذ این رشته اثرگذار، کمک خواهد کرد.

حمید کردبچه رییس پژوهشکده بیمه در همایش بیمه و توسعه گفت: در طول یک دهه گذشته ضریب نفوذ بیمه از حدود 102 به 2038 در سال 1397 رسیده است و از رشد سالانه حدود 8 درصد برخوردار بوده است.

وی خاطرنشان کرد: با فرض تداوم نرخ رشد سالانه یک دهه گذشته ضریب نفوذ بیمه، تحقق هدف برنامه ششم که رسیدن به ضریب نفوذ 7 درصد در سال 1400 است محقق نخواهد شد. ضریب نفوذ بیمه در سال 1400 حداکثر 2.7 درصد خواهد بود و به عبارت دیگر صنعت بیمه اگر بخواهد بر اسس الگوی رشد یک دهه قبل خود حرکت کند برای رسیدن به میانگین عملکرد جهانی و هدف 7 درصدی ضریب نفوذ بیمه، نیاز به گذشت حداقل 15 سال است.