به گزارش اکونا پرس،

بر کسی پوشیده نیست  فناوری نحوه زندگی ما را تغییر می دهد و  خدمات مشتریان بانکی نیز از این قاعده مستثنی نیست. نوآوری‌ها در فناوری ؛ مانند جستجوی آنلاین، چت زنده و تماس‌های ویدیوی ، بانک‌ها و شرکت‌های بیمه را برای ارائه خدمات شخصی‌تر، جذاب‌تر و بصری‌تر به مشتریان توانمند می‌کنند. اما آیا به اندازه کافی کار می کنیم؟ خواسته های هزاره ها با خواسته های نسل های قبل متفاوت است.

بنابراین گزارش؛ بانک ایران‌زمین یکی از بانک‌هایی است که اقدامات گسترده و ارزنده‌ای در زمینه بانکداری الکترونیک انجام داده و این امکان را برای مشتریان خود فراهم کرده است که با آماده‌کردن زیرساخت‌های لازم و ارائه خدمات الکترونیکی سریع و آسان مشتریان را از مراجعه حضوری به شعب بی‌نیاز کند.

بر همین اساس با استفاده از اینترنت بانک ایران‌زمین خدماتی از جمله خدمات سپرده، انتقال وجه داخلی، انتقال وجه بین‌بانکی، خدمات کارت و مدیریت چک و بسیاری از خدمات شعبه به‌صورت غیرحضوری و بدون محدودیت زمانی در کنار مشتریان خواهد بود. همچنین دستگاه‌های خودگردان، اپلیکیشن همراه‌بانک و دستگاه‌های VTM  از دیگر خدمات بانک ایران‌زمین برای بی‌نیازی مشتریان جهت مراجعه به شعب و دریافت خدمات غیرحضوری بانکداری هستند.

آمار فزاینده  وفاداری مشتریان به بانک ایران زمین

ایجاد جامعه حول برند ایران زمین به تضمین وفاداری بستگی دارد. اما دیگر نمی توان وفاداری مشتری به یک ارائه دهنده مالی را بدیهی دانست چرا که با افزایش محبوبیت کانال های دیجیتال، بانک ها باید سخت کار کنند تا رضایت و وفاداری مشتریان را تضمین کنند. محصولات و خدمات نوآورانه نقش کلیدی در این چالش خواهند داشت از همین رو بانک داری نوین و دیجیتال در الگوهای وفاداری مشتریان ایران زمین مبتنی بر بانکداری دیجیتال در حال تکامل هستند. برای مثال، مشتریان «دیجیتال محور» به میزان قابل توجهی کمتر از مصرف کنندگان «وابسته به شعبه» یعنی چیزی در حدود 55 درصد در مقابل 61 درصد  می گویند که «قطعاً» از بانک اصلی خود برای خرید محصول خدمات مالی بعدی خود استفاده نخواهند کرد.در واقع رضایت و وفاداری مشتریان در بانکداری دیجیتال ایران زمین 6 درصد بیشتر از بابکداری فیزیکی است.

گفتنی است بانک ها می توانند جنبه های خاصی از تجربه مشتری را برای افزایش رضایت و در نتیجه وفاداری بهبود بخشند. طبق یک مطالعه، مشتریانی که در داخل هواپیما از خدمات بانکی استفاده می کنند، امتیاز رضایت مشتری به طور قابل‌توجهی بالاتر از آن‌هایی هستند که این از این خدمات بی بهره هستند.

*نقش نوآوری بانکی دیجیتال در جذب مشریان ایران زمین *

نوآوری همچنین برای بهبود رضایت و وفاداری نقش اساسی دارد. برای مثال مشتریان به طور فزاینده ای پذیرای بانکداری باز هستند. 61 درصد از مشتریان بانکی تمایل دارند بانک ها اطلاعات خود را با سایر پلتفرم ها به اشتراک بگذارند  به خصوص اگر این امکان را به آنها می داد تا یک تجربه بانکداری کامل تر داشته باشند بسیار جذاب تر بود. در واقع، 53 درصد مایلند محصولات مالی همراه، مانند خدمات املاک و مستغلات همراه با وام مسکن به آنها ارائه شود که این امکانات از مهم ترین ویژگی های بانکداری دیجیال در بانک ایران زمین است.

سرعت و کارایی کم نظیر پلتفرم های  ایران زمین

رابطه مردم با بانکشان در حال تغییر است. نسل های جوان فقط با هر شعبه ای که راحت تر است حساب باز نمی کنند. به علاوه، آنها با خوشحالی بانک را مطابق با توصیه های شخصی یا برای خدمات دیجیتال بهتر تغییر خواهند داد. آنها همچنان برای تبادل انسان به انسان ارزش قائل هستند، اما امروزه مصرف کنندگان سرعت و کارایی پلتفرم های دیجیتال را نیز می خواهند. یکی از مهم ترین ویژگی های خدمات بانکداری دیجیتال در بانک ایران زمین توجه به سرعت انتقال داده و کارایی در پلتفرم ها است.

گفتنی است مشتریان زیر 35 سال به دلیل توصیه دوستان یا خانواده 50٪ بیشتر احتمال دارد یک حساب اصلی در بانک باز کنند به علاوه، 50 درصد از مشتریان به همان اندازه احتمال دارد که حساب بعدی خود را در یک بانک جدید باز کنند.این آمار نگران کننده نشان از رقابت نزدیک برندهای بانکی در کشور دارد از طرفی همواره مشتریان بانکی  به دنبال یک تجربه جدید و آسان در خدمات بانکی هستند. تا جایی که بیش از نیمی از  مشتریان بانکی در شرایط سخت کرونایی، ابراز تمایل کردند تا بین کانال های انسانی و دیجیتال بانکی سوئیچ کنند.

گفتنی است بانک ایران زمین ضمن درک شرایط سخت رقابتی و لزوم توجه به اعتماد مشتریان زیرساخت های لازم برای توسعه بانکداری دیجیتال را فراهم کرده و گوی سبقت را از سایر رقبای بانکی خود ربوده است.

شایان ذکر است؛ طبق آمار جهانی مشتریان بانک ها برای بررسی حساب های خود ۱۸ درصد از طریق موبایل، ۵۴ درصد از طریق سامانه های آنلاین، ۵ درصد از طریق ATM و ۱۰ درصد از طریق تلفن گویا استفاده می کنند همچنین این آمار در انتقال وجه بدین صورت است: ۱۱ درصد از طریق موبایل، ۵۵ درصد از طریق سامانه های آنلاین، ۴ درصد از طریق ATM و ۷ درصد از طریق تلفن گویا و برای پرداخت قبوض آب ،برق و گاز ۱۰ درصد از طریق موبایل، ۴۹ درصد از طریق سامانه های آنلاین و دو درصد از طریق ATM   و 37  درصد از طریق تلفن گویا استفاده می کنند.