به گزارش اکونا پرس،

به نقل از مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، مقایسه عملکرد فرابورس در 10 ماهه سال جاری، نسبت به مدت مشابه سال گذشته حاکی از رشد حدود 60 درصدی در حجم، ارزش و تعداد دادوستدهاست.

از ابتدای سال تا کنون که معادل 196 روز کاری است، بازدهی شاخص کل 7.7 درصد بوده و ارزش بازار فرابورس نیز 10.8 درصد رشد کرده است.

جزئیات عملکرد هفتگی فرابورس

سومین هفته کاری دی‌ماه در فرابورس ایران با ثبت معامله افزون بر 32 میلیارد انواع اوراق مالی به ارزش بیش از 343 هزار میلیارد تومان همراه بود.

مقایسه عملکرد شاخص‌های اصلی فرابورس در هفته سوم دی‌ماه نسبت به هفته ماقبل نشان می‌دهد این متغیرها تا حدودی ثابت بوده است به‌طوری‌که آیفکس با رشد کمتر از نیم درصدی در ارتفاع 26 هزار و 275 واحدی قرار داشت.

ارزش بازار فرابورس نیز با رشد نیم درصدی، روی عدد 2.5 میلیون میلیارد تومان ثابت مانده است. حجم و ارزش هفتگی مبادلات نیز به ترتیب 5 و 1 درصد افزایش یافت در حالی که تعداد معاملات با افت 32 درصدی مواجه شد.

رصد دادوستدهای بازار سهام بیانگر آن است در 5 روزی کاری هفته‌ای که گذشت، بازار اول با رشد 12 و 9 درصدی حجم و ارزش معاملاتی همراه بوده است. در این بازار 5 میلیارد و 600 میلیون سهم به ارزش حدودی 4 هزار و 300 میلیارد تومان دست‌به‌دست شد.

بازار دوم نیز با رشد 2 درصدی، میزبان معاملاتی به ارزش 2 هزار و 900 میلیارد تومان بود.

در بازار جدید نوآفرین که به تازگی آغاز به کار کرده است 23 میلیارد تومان معامله صورت گرفت که نسبت به هفته پیشین، 67 درصد رشد را به دنبال داشت.

در تابلوهای زرد، نارنجی و قرمز بازار پایه نیز شاهد نقل‌وانتقال 7 میلیارد و 470 میلیون سهم به ارزش 3 هزار و 300 میلیارد تومان بودیم.

همچنین بازار ابزارهای مشتقه میزبان مبادلاتی به ارزش 38 میلیارد تومان بود که نسبت به هفته دوم دی‌ماه، رشد 72 درصدی داشت.

سرمایه‌گذاری‌ها صدرنشین صنایع خرد

ارزش معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام در هفته منتهی به 22 دی‌ماه بر 8 هزار و 700 میلیارد تومان بالغ شد که سه صنعت سرمایه‌گذاری‌ها، انبوه‌سازی و فلزات اساسی جمعا حدود 30 درصد از ارزش معاملات خرد را به خود اختصاص دادند.

این سه گروه به ترتیب با سهم 11، 10 و 8 درصدی در جایگاه‌های اول تا سوم صنایع خرد ایستادند.

گروه‌های منسوجات و خودرویی نیز با سهم 7 و 6 درصدی، رتبه‌های چهارم و پنجم را به لحاظ بیشترین ارزش معاملات خود در اختیار گرفتند.

رشد 10 درصدی معاملات ETFها

بازار ابزارهای نوین مالی در هفته سوم دی‌ماه میزبان معامله 15 میلیارد و 985 میلیون ورقه به ارزش 332 هزار و 840 میلیارد تومان بود.

در حالی که در این بازار، معاملات اوراق مالی اسلامی بدون تغییر بوده و مبالات اوراق تسهیلات مسکن با افت مواجه بود، دادوستد صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله رشد 10 درصدی را تجربه کرد.

بدین ترتیب سرمایه‌گذاران اقدام به خریدوفروش 14 هزار و 750 میلیارد تومان واحد ETF در فرابورس ایران کردند.

دادوستدهای اوراق مالی اسلامی نیز بر 317 هزار و 800 میلیارد تومان بالغ شد که نسبت به هفته ماقبل رشد یک درصدی داشت.

از سوی دیگر در حالی که حجم و ارزش معاملات اوراق تسهیلات مسکن با افت 15 و 5 درصدی مواجه شد، این اوراق جهش قیمتی چشم‌گیری داشتند؛ به طوری که برخی از نمادهای «تسه»، قیمت‌های حدود 150 هزار تومانی را در سومین هفته دی‌ماه به خود دیدند.