به گزارش اکونا پرس،

به نقل از مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، طی 5 روزی کاری منتهی به بیستم بهمن‌ماه، در بازارهای دوم و پایه شاهد معاملاتی به ارزش 3 هزار میلیارد تومان و 2 هزار و 650 میلیارد تومان بودیم.

معاملات بازار نوآفرین نیز با افزایش هفتگی 100 درصدی همراه بود و در بازار ابزارهای مشتقه شاهد رشد 13 درصدی ارزش دادوستدها بودیم.

نگاهی به ارزش معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام نیز از صدرنشینی گروه انبوه‌سازی، املاک و مستغلات با سهم 15 درصدی از ارزش کل حکایت دارد. گروه‌های سرمایه‌گذاری‌ها، محصولات دارویی، استخراج کانه‌های فلزی و خودرویی نیز در جایگاه‌های دوم تا چهارم قرار گرفتند.

معاملات 400 هزار میلیارد تومانی ابزارهای نوین مالی

در بازار ابزارهای نوین مالی شامل اوراق مالی اسلامی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق تسهیلات مسکن جمعا 20 میلیارد و 260 میلیون ورقه دست‌به‌دست شد که ارزش این معاملات با رشد 9 درصدی بر 402 هزار میلیارد تومان بالغ شد.

شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز بدون نوسان مثبت یا منفی نسبت به هفته قبل در ارتفاع 25 هزار و 416 واحدی تثبیت شد و به موازات آن ارزش بازار فرابورس هم با رقم 2.4 میلیون میلیارد تومان نسبت به هفته پیشین، تغییری نداشت.

مهم ترین رویدادهای هفته سوم بهمن ماه در فرابورس

پذیره‌نویسی اولین صندوق بخشی صنعت بیمه، برگزاری جلسات معارفه شرکت در آستانه عرضه «آردینه»، عضویت یکصد و شانزدهمین کارگزاری در فرابورس و عرضه اولیه سهام شرکت آنتی بیوتیک سازی ایران، مهم‌ترین رویدادهای 5 روز کاری گذشته در فرابورس ایران است.

مروری بر سومین هفته کاری بهمن‌ماه در فرابورس ایران حاکی از آن است که پانزدهم بهمن‌ماه پذیره‌نویسی صندوق سرمایه‌گذاری «بخشی بازده صنعت بیمه» در نماد «بازبیمه» که اولین صندوق بخشی در این صنعت است به مدت سه روز کاری در فرابورس انجام شد.

کارگزاری پاداش نیز پس از اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار ایران به جمع کارگزاران فرابورسی پیوست و بدین ترتیب از 16 بهمن‌ماه به‌عنوان یک‌صد و شانزدهمین کارگزاری به‌طور رسمی به عضویت فرابورس ایران درآمد.

طی این هفته همچنین عرضه اولیه ۱۲ درصد از سهام آنتی ‌بیوتیک سازی ایران ۱۸ بهمن‌ماه در بازار دوم فرابورس انجام شد و بدین ترتیب ۹۶ میلیون و ۳۴۸ هزار سهم این شرکت به سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی تعلق گرفت.

در عرضه اولیه سهام شرکت آنتی بیوتیک سازی ایران، 76 صندوق سرمایه‌گذاری در سهام و مختلط، یک میلیون و 124 هزار و 61 سهامدار حقیقی و 1880 سهامدار حقوقی مشارکت کردند.

از سوی دیگر در دو روز آغازین هفته جلسات معارفه شرکت در آستانه عرضه اولیه نشاسته و گلوکز آردینه با حضور اهالی رسانه در فرابورس برگزار شد و تاریخچه، نمودارهای مالی و مقایسه‌ای و ارزش‌گذاری سهام این شرکت تشریح شد تا این شرکت در یک قدمی عرضه اولیه قرار گیرد.