بازار سرمایه طی هفته جاری در پی انتشار خبر عرضه اولیه سهام شرکت پتروشیمی پارس که خرید سهام آن نیازمند نقدینگی قابل توجهی بود با فشار فروش سهام در اغلب گروه ها مواجه شد. به گونه ای که می توان گفت بورس در این هفته در محاصره فروشندگان سهام بود.

به گزارش اکوناپرس، در این هفته از بسته حمایتی اتحادیه اروپا از برجام صحبت های زیادی به میان آمد و حکایت از نارضایتی دولتمردان در این خصوص داشت؛ عاملی که سبب تشدید ابهامات و دودلی اهالی بازار سرمایه شد و بر شدت فشار فروش سهام از سوی آن ها افزود.

علاوه بر این، در آخرین روز معاملاتی هفته پنج درصد از سهام پتروشیمی پارس با اندکی تاخیر در بازار بورس عرضه شد و هر سهم آن دو هزار و 400 تومان قیمت خورد. بدین ترتیب چهارشنبه هفته جاری دومین عرضه اولیه پرحجم سهام در تاریخ بورس انجام شد.

بر اساس اطلاعات موجود، در حالی که در هفته جاری شاخص کل بورس از نیمه مدار 106 هزار واحدی به کانال 112 هزار واحدی صعودی کرد اما اغلب گروه ها و سهام شرکت ها روند نزولی قیمت را پشت سرگذاشتند و بورس در این هفته بیش از دو درصد بازدهی منفی محقق ساخت.

از میان صنایع مختلف تنها چهار گروه بازدهی مثبت بدست آوردند که البته درصد بازدهی آن ها چندان قابل توجه نیست. چراکه گروه های کاشی و سرامیک و مخابرات هر یک بازدهی مثبت یک درصدی کسب کردند و گروه های محصولات کاغذی و بانک ها نیز بازدهی مثبت کمتر از یک درصدی ثبت کردند.

حال آنکه مابقی صنایع بازدهی منفی بدست آوردند و از میان آن ها گروه استخراج نفت، گاز بجز اکتشاف بازدهی منفی حدود 9 درصدی و استخراج ذغالسنگ بازدهی منفی هفت درصدی را محقق ساختند. در کنار آن ها، صنایع محصولات چوبی و پیمانکاری صنعتی هر یک بازدهی منفی شش درصدی کسب کردند و ماشین آلات و تجهیزات نیز بیش از پنج درصد زیان را به سهامداران خود تحمیل کردند.

بر اساس این گزارش، شرکت های گروه صنعتی سدید، کارگزاران بورس، ایتالران، ویتانا و سرمایه گذاری توسعه و عمران صدرنشین جدول پربازده ترین های بورس در این هفته شدند. علاوه بر این، شرکت پتروشیمی غدیر نیز که در جریان انجام دومین عرضه اولیه فرابورس در سال جاری وارد این بازار شده، بازدهی مثبت 18.67 درصدی را در این هفته به سهامداران خود اعطا کرد و در ردیف های نخست جدول پربازده ترین ها جای گرفته است.

11111111111111111111

 

این در حالی است که مجموعه هایی همچون بیمه آرمان، صنعتی و معدنی شمالشرق شاهرود، سرمایه گذاری وثوق امین، آزمایش، سولیران بیشترین افت ارزش سهام را در این هفته تجربه کردند.

22222222222222222222

در پایان این گزارش می افزاید، معاملات هفته جاری بورس در حالی پایان یافت که بیش از پنج میلیارد سهم طی 705 هزار دفعه معامله در بورس معامله شد و این حجم معاملات ارزشی به مبلغ بیش از 15 هزار و 347 میلیارد ریال را در بازار سرمایه ثبت کرد.