به گزارش اکونا پرس،

محمد صادق مفتح در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان عنوان کرد: با وجود تجربیات قبلی در بازارهای جهانی و داخلی، اما مسیرهایی به منظور مهار تورم و افزایش قیمت ها اتخاذ شد که مورد تایید کارشناسان نبود و امروز در مسیر اصلاح سریع قرار گرفته است. به هر حال باید با فرمول های اقتصادی و با استفاده از تجربیات فعالان صنایع نسبت به بهبود اوضاع حرکت کرد که به نظر می رسد پس از پیچ التهابی که در این هفته ها با آن مواجه هستیم، یکی از بهترین نسخه ها، عرضه کل زنجیره کالاها در بورس به منظور شفافیت کل تولیدات از بالادستی تا پایین دستی است.

قائم مقام وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: بدون شک اگر بخشی از محصولات در طول زنجیره تولید در بورس کالا و بخش دیگر در خارج از بورس باشد، نمی توان شفافیت حداکثری را مهیا کرد و نسبت به حرکت در مسیری درست و حمایتی مطمئن بود. 

وی گفت: اگر مواد اولیه ای در بورس کالا و در تلاقی عرضه و تقاضا با قیمت n معامله می شود و واحدهای تولیدی پایین دست نیز پس از خرید این مواد، محصول تولیدیشان را با قیمت b روی تابلوی بورس کالا ببرند، هم حجم خرید و مصرف مواد مشخص می شود، هم قیمت ها در اتاقی شیشه ای کشف می شود و شک نکنید اخباری که امروز از احتکار می شنویم به حداقل می رسد.

مفتح با تاکید چندباره بر ایجاد شفافیت در اقتصاد تصریح کرد: بورس کالا برای ایجاد رقابت و شفافیت در فضایی عادلانه در اقتصاد متولد شد و امروز درمان اقتصاد غیرشفاف ما در بخش کالا، استفاده از این بازار است. 

قائم مقام وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه باید از تزریق روحیه ناامیدی در میان مردم که امروز به هجوم برای خرید مایحتاج آنها منجر شده است، خودداری کنیم، گفت: وقتی کل معاملات کالاها در بورس انجام شود، به دلیل وجود شفافیت و امکان مشاهده روندها و قیمت ها، یک اطمینان خاطر در میان مردم نیز ایجاد می شود که قیمت مواد اولیه ای که به طور مستقیم بر سبد خانوار ارتباط دارد بدون دلیل و به واسطه احتکار و به صورت پنهانی جهش نمی کند. بلکه در این بازار با امکان ایجاد تعادل در طرف عرضه و تقاضا با مکانیسم های بازار، شاهد متعادل شدن قیمت ها خواهیم بود.