به گزارش اکونا پرس،

در نخستین هفته آخرین ماه تابستانی که منتهی به هشتم شهریور 98 بود، بازده شاخص کل فرابورس ایران از ابتدای سال جاری به 64 درصد و ارزش بازار این رکن بازار سرمایه ضمن ثبت رشد هفتگی 1.8درصد به بیش از رقم 3 میلیون و 763 هزار میلیارد ریال رسید.

به گزارش مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، شاخص کل فرابورس ایران که از سوم شهریور ماه شاهد روندی مثبت بود در روز پایانی این هفته در ارتفاع 3 هزار و 710 واحدی ایستاد و بازدهی 4 درصدی را طی این هفته کاری به ثبت رساند.

در هفته منتهی به هشتم شهریور، حجم کل معاملات در تمامی بازارهای فرابورس به 11 هزار و 422 میلیون ورقه رسید که ارزش این حجم از معاملات که طی 1500 نوبت معاملاتی حاصل شد رقم 67 هزار و 110 میلیارد ریال بود؛ طی این دوره زمانی متغیر حجم معاملاتی با رشد 40 درصدی و ارزش معاملات نیز با رشد 56 درصدی همراه شد.

در این میان، بازار اول فرابورس شاهد دادوستد 935 میلیون سهم به ارزش 5 هزار و 350 میلیارد ریال بود و بازار دوم از معامله 4 هزار و 473 میلیون سهم به ارزش 22 هزار و 449 میلیارد ریال میزبانی کرد که متغیرهای حجم و ارزش معاملات در بازار دوم نسبت به هفته پیش از آن به‌ترتیب 78 و 75 درصد افزایش یافت.

همچنین، در بازار پایه در طول این یک هفته کاری، 5 هزار و 801 میلیون سهم به ارزش 24 هزار و 484 میلیارد ریال میان معامله‌گران دست‌به‌دست شد تا رشد 19 درصدی حجم و افزایش 61 درصدی ارزش معاملات در مجموع سه تابلو معاملاتی این بازار شامل الف، ب و ج را نسبت به هفته گذشته رقم بزند.

از طرف دیگر، در بازار ابزار‌های نوین مالی نیز در هفته‌ای که سپری شد 202 میلیون ورقه بهادار به ارزش 14 هزار و 711 میلیارد ریال خرید و فروش شد که نشان از رشد 28 درصدی ارزش و 12 درصدی حجم معاملات این بازار نسبت به هفته گذشته دارد.

با نگاهی به دادوستدهای انجام‌شده در صنایع فرابورسی می‌توان نتیجه گرفت که بانک‌ها و موسسات اعتباری، محصولات شیمیایی و گروه فلزات اساسی هرکدام با در اختیار گرفتن 8.2، 8 و 7.9 درصد از ارزش کل معاملات خُرد بازار سهام در رقم 46 هزار و 386 میلیارد ریال (یعنی مجموع معاملات در بازارهای اول، دوم، پایه و SME) در جایگاه اول، دوم و سوم این صنایع با بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند و گروه‌های انبوه‌سازی، املاک و مستغلات با تصاحب 7 درصد، سرمایه‌گذاری‌ها 6 درصد، مواد و محصولات دارویی‌ و هتل و رستوران نیز هر کدام 5 درصد در رتبه‌های بعدی ایستادند.

در این میان از جمله مهم‌ترین اتفاقات هفته اخیر می‌توان به اعلام قوانین اصلاحی بازار پایه نیز اشاره کرد که پیش از این در بهمن ماه سال گذشته به تصویب رسیده بود و پس از رایزنی با برخی فعالان بازار سرمایه و تائید وجوهات شرعی آن توسط کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار، اصلاحاتی در آن ایجاد و برای اجرا سرانجام در هفته اخیر ابلاغ شد.

از سوی دیگر، فرابورس ایران، در هفته جاری میزبان هفتمین دوره آموزشی ویژه اعضای فدراسیون بورس‌های اروپایی- آسیایی (FEAS) تحت عنوان آنسایت ترینینگ است که این مهم با هدف انتقال دانش میان بورس‌ها و نهادهای مالی منطقه و آشنایی کارکنان بورس‌ها با دستاوردهای نهادهای متناظر خود برپا شد.