به گزارش اکونا پرس،

به نقل از  روابط عمومی بورس تهران ، مصطفی امیدقائمی، نخستین مدیرعامل فرابورس ایران در گفت و گویی با پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، در خصوص سرمایه گذاران پرریسک اعلام داشت: سهامداران جوان که مایل به سرمایه گذاری های پرریسک هستند طیفی هستند که به سهم های بازار پایه روی می آورند و با مانورهای قیمتی بر روی سهم های بازار پایه، عده ای از آنها سود می کنند و عده بعدی متضرر می شوند.

وی ادامه داد: این عده از سهامداران جوان و پرهیجان باید وارد سهام شرکت های بزرگ و ریشه دار و بنیادی شوند و از ابزارهای فیوچر و آپشن این سهم ها استفاده کنند تا هم به هیجان مورد علاقه خود دست یابند و هم سهم شرکت های بنیادی را خرید و فروش کنند.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری اهداف در این خصوص گفت: این که این گروه از مخاطبان بازارهای پرریسک بر سهام شرکت های بازار پایه سرمایه گذاری می کنند که اساس و بنیان اقتصادی مناسبی ندارد و پی به ای بسیار ضعیفی دارند مساله ساز است و مقام ناظر را هم به دردسر می اندازد.

امیدقائمی در خصوص موج سواری برخی از سهامداران به دنبال یکدیگر اعلام داشت: این که یک سری از سهامداران وارد سهام بازار پایه می شوند و سود مورد نظر را کسب می کنند یک طرف ماجرا است. اما طرف بعدی ماجرا این است که سهامداران دیگری که فقط دنباله رو بقیه هستند، به دنبال این سهامداران وارد بازار می شوند و سهم مزبور را خریداری می کنند. اما سهم مزبور که دیگر سودی برای ارائه ندارد موجب متضرر شدن سهامداران گروه دوم می شود و به این ترتیب این سهامداران به جرگه معترضین می پیوندند و از بازار سرمایه ناامید می شوند و با از دست دادن سرمایه خود از بازار خارج می شوند.

وی با توصیه ای به سهامداران بازار پایه گفت: اگر با تحلیل و مطالعه دقیق اطلاعات، سهم شرکت مورد نظر خود وارد بازار پایه شده اید و سرمایه گذاری کرده اید که تغییر قوانین برای شما جای نگرانی ندارد به این دلیل که این قوانین سود شما را کاهش نداده اند بلکه فقط زمان رسیدن به سود شما را طولانی کرده است.

امیدقائمی افزود: اما آن دسته از سهامدارانی که اسیر جو و هیجانات ناشی از سیگنال فروشان و کانال های تلگرامی شده اند و بر اساس توصیه ادمین های تلگرامی به بازار پایه وارد شده اند و بدون تحلیل خرید کرده اند هم اکنون نگران سود سرمایه خود هستند. به این دسته از سهامداران هم توصیه می کنم صبوری به خرج دهند و در انتظار بازگشت سرمایه خود باشند به این دلیل که این تغییر قوانین مانعی برای سودرسانی سهم شما نمی شود و تنها زمان سودرسانی را طولانی می کند.