به گزارش اکونا پرس،

فرابورس ایران در آخرین روز کاری نیمه اول شهریورماه، هفتمین عرضه اولیه خود را در سال 98 انجام داد. در این عرضه که چهارشنبه 13 شهریورماه صورت گرفت، 10 درصد از سهام شرکت جنرال مکانیک معادل 100 میلیون سهم، با نماد «رنیک» و با مدیریت عرضه کارگزاری بورس بهگزین برای نخستین بار در معرض فروش گذاشته شد.

 مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، در این عرضه ۶۴۸ هزار و ۵۷۳ کد حقیقی و حقوقی برای خریداری «رنیک» اقدام کردند و در حالی که دامنه قیمت در بازه 7850 ریال تا 7900 ریال تعیین شده بود، ۶۴۵ هزار و ۱۴۸ نفر مشارکت‌کننده در سقف دامنه قیمت اقدام به ثبت سفارش کردند. بدین ترتیب با کشف قیمت 7900 ریالی برای هر سهم «رنیک»، به هر کد بورسی تعداد 156 سهم تخصیص یافت.

فواد خیر مدیرعامل جنرال مکانیک در شصت‌و‌یکمین نشست «یک دیدار، یک عرضه» که هفته جاری برگزار شد، با اشاره به اینکه این شرکت در سال 1333 تاسیس شده و اکنون در شصت و ششمین سال فعالیت خود به سر می‌برد، سرمایه این شرکت 100 میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: جنرال مکانیک طی سال‌های فعالیت خود توانسته 3 گرید یک از سازمان برنامه و بودجه در زمینه‌های ساختمان، راه و تاسیسات و تجهیزات دریافت کند.

به گفته او در حال حاضر 48.9 درصد سهام شرکت جنرال مکانیک با 1200 نیروی انسانی به بنیاد مستضعفان و حدود 51 درصد از آن به شرکت پایا سامان پارس تعلق دارد.

فواد خیر با اشاره به اینکه این شرکت در پروژه‌های عمرانی و ساختمانی متعددی حضور داشته است، اظهار کرد: از جمله شاخص‌ترین پروژه‌های شرکت در پیش از انقلاب می‌توان به ساختمان روزنامه اطلاعات در میدان امام خمینی (ره)، ساختمان اجلاس صداوسیما، ساختمان تهران کلینیک، ترمینال 2 فرودگاه مهرآباد و... اشاره کرد.

لازم به ذکر است از بتدای سال جاری تاکنون نیز سهام شرکت‌های کشت و صنعت شریف‌آیاد، ژلاتین کپسول ایران، دارویی ره‌آورد تامین، ویتانا، پخش دارویی هجرت و فرابورس ایران در بازارهای اول و دوم فرابورس به روش‌های ثبت سفارش و حراج عرضه اولیه شده‌اند.