به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی بورس انرژی؛ 500 میلیارد تومان اوراق سلف موازی استاندارد میعانات گازی در معاملات امروز بورس انرژی ایران عرضه اولیه می شود.

 این اوراق امروز (27 شهریور) و تحت عنوان اوراق سلف موازی استاندارد میعانات گازی توسط شرکت توسعه نفت و گاز صبای کنگان که از مجموعه شرکت های فرعی صندوق بازنشستگی کارکنان نفت محسوب می شود، به ارزش پنج هزار میلیارد ریال در بازار مشتقه بورس انرژی ایران در نمادهای "سمیعا 991" عرضه خواهند شد.

در مجموع 760 هزار و 132 قرارداد سلف موازی استاندارد میعانات گازی شرکت توسعه نفت و گاز صبای کنگان با هدف تامین مالی طرح توسعه جامع و تکمیل فازهای 11 تا 24 پارس جنوبی و به قیمت عرضه شش میلیون و 577 هزار و 800 ریال برای هر قرارداد، امروز چهار شنبه و در یک روز کاری عرضه اولیه می‌شوند.

این عرضه اولیه بخشی از تامین مالی یک هزار و 500 میلیارد ریالی شرکت توسعه نفت و گاز صبای کنگان است که در یکسال و در سه مرحله انجام خواهد شد.

مدت و سررسید قراردادهای مربوط به اوراق سلف موازی استاندارد میعانات گازی یکساله یا به عبارتی یکسال پس از شروع دوره عرضه اولیه با نرخ سود روز شمار 17.5 درصد بوده و اوراق مذکور از طریق شرکت‌های کارگزاری دارای مجوز معاملات سلف موازی استاندارد عرضه می شود.

دامنه نوسان قیمت روزانه این اوراق نامحدود بوده و مهلت تسویه در دوره عرضه اولیه و معاملات ثانویه یک روز کاری پس از انجام معامله و تسویه نقدی در سررسید حداکثر سه روز کاری پس از آخرین روز معاملاتی خواهد بود.

تامین مالی موفق 2 هزار و 500 میلیارد ریالی اخیر دولت از طریق انتشار اوراق سلف نفت خام در بورس انرژی انجام شد.

بورس انرژی ایران تلاش کرده با تقویت بازار مالی کشور از طریق بستر سازی و تعریف ابزار های مالی مختلف ضمن فراهم کردن امکان تامین مالی موثر بنگاه‌ها و واحد های اقتصادی از بازار سرمایه به افزایش سهم تامین مالی بلند مدت در اقتصاد کمک کند.

شفافیت در بازار سرمایه نه تنها به همه ذینفعان بلکه به قانون‌گذار، سیاست‌گذار و دولت نیز در برنامه‌ریزی، بودجه‌بندی و ایجاد شفافیت مالی کمک می‌کند و این در حالی است که تامین مالی کم‌هزینه و بلندمدت توسط تولیدکنندگان بخش انرژی در بازار سرمایه می‌تواند طیف وسیعی از کالاها در بورس انرژی را قابل تصور و منطقی سازد.