به گزارش اکونا پرس،

به نقل از مدیریت ارتباطات فرابورس ایران،مدیرعامل مجتمع صنایع لاستیک یزد در هفتاد و پنجمین نشست خبری «یک دیدار، یک عرضه» با بیان اینکه این مجتمع در سال 1364 در پاسخ به نیاز تامین تایرهای خودروهای سواری و موتور سیکلت در شهر یزد در زیرمجموعه شرکت سرمایه‌گذاری گروه صنعتی رازی تاسیس شد، افزود: خط تولید تایر و تیوب دوچرخه و موتور سیکلت با بهره‌گیری از تکنولوژی آی‌آرسی ژاپن و همچنین تولید تایر و تیوب تایرهای بایاس سواری و وانتی به کمک تکنولوژی داخلی در سال 1376 افتتاح شد تا بتواند دریچه تازه‌ای را در این صنعت بگشاید.

 اسکندر ستوده گام بعدی این شرکت پس از افتتاح خط تولیدی را اصلاح و بهینه‌سازی محصولات با استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌های روز دنیا عنوان کرد که در نتیجه آن ظرفیت تولید این شرکت به 38 هزار تن محصول در سال رسید.

ستوده همچنین از شروع طرح توسعه این شرکت برای افزایش تولید خبر داد و گفت: این طرح تا پایان سال تکمیل و به مرحله بهره‌برداری می‌رسد که آثار مالی خود را بر صورت‌های مالی شرکت در سال 1400 نشان می‌دهد.

او، ترکیب سهامداران عمده پیزد را مجتمع صنعتی آرتاویل تایر با بیش از 61 درصد، شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) با 36 درصد و آستان قدس رضوی با بیش از 2 درصد از سهام این شرکت معرفی کرد.

ستوده در ادامه افزود: در حال حاضر بالای 9200 حلقه تایر رادیال وانت و سواری به جز تایرهای دوچرخه و... به بازار کشور عرضه می‌کنیم و همچنین تولید رادیال‌های سیمی تحت لیسانس و امتیاز وردشتاین هلند از جمله دستاوردهای این شرکت است.

مدیرعامل مجتمع صنایع لاستیک یزد در بخش دیگری از این نشست در مورد وضعیت عملیاتی این شرکت، گفت: درآمدهای عملیاتی شرکت در سال 97 بیش از 4 هزار میلیارد ریال بوده که این رقم در صورت‌های مالی حسابرسی‌نشده سال 98 به بیش از 7 هزار میلیارد ریال رسیده است.

 

یزد تایر صادرکننده ممتاز کشور

ستوده در مورد محصولات جدید یزد تایر با اشاره به اینکه تایرهای ون رادیال جدیدترین محصول این شرکت است، توضیح داد: در سال 1392 تایرهای رادیال سیمی جدیدی به بازار عرضه شدند که قابلیت تحمل سرعت 240 کیلومتر در ساعت را دارند؛ این تایرها که پیش از این در کشور تولید نمی‌شدند و از کشورهای دیگر وارد می‌شدند، در خودروهای ساخت داخل مانند مگان و مزدا استفاده می‌شوند.

مدیرعامل مجتمع صنایع لاستیک یزد در ادامه اعلام کرد که حدود 40 درصد از تولیدات تایر یزد به خودروسازان تعلق می‌گیرد و مابقی آن نیز در اختیار 200 نماینده آن در سراسر کشور قرار می‌گیرد که به بازار مصرفی هدایت می‌شود.

به گفته او پیش از ممنوعیت صادرات کالا، تولیدات این شرکت به کشورهای دیگر نیز صادر می‌شد و کارنامه درخشان صادرات تایر یزد باعث شده بود در سال 1396 به عنوان صادرکننده نمونه کشور انتخاب شود.

 

ترکیب سهامداری پیزد، راز موفقیت آن است

در ادامه این نشست خبری، جلال امانی مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری گروه صنعتی رازی، با بیان اینکه ترکیب سهامداری شرکت پیزد یکی از عوامل موفقیت آن است، گفت: مجتمع آرتاویل تایر به عنوان سهامدار عمده تایر یزد، قطب بزرگ تولید تایر در کشور است که حضورش در ترکیب سهامداری این شرکت وزنه سنگینی برای آن محسوب می‌شود و شرکت تاپیکو نیز برای اهالی بازار شناخته شده است؛ این دو به عنوان سهامداران عمده کمک کردند تا شرکت صنایع لاستیک یزد از یک شرکت کوچک با تولید 16 هزار تن به ظرفیت بالغ بر 38 هزار تن برسد.

امانی با تشریح قابلیت‌ها و توانمندی‌های مجتمع صنایع لاستیک یزد، گفت: این مجموعه با بیش از 260 نمایندگی فروش در سراسر کشور و توزیع مویرگی محصولات تولیدی، در اختیار داشتن بازار مناسب داخلی و خارجی و اخذ تکنولوژی از شرکت آی‌آر‌سی ژاپن برای محصولات دوچرخه‌ای و موتوری، نام خود را به عنوان دومین شرکت تولیدکننده تایر در سراسر کشور به ثبت رسانده است.

گفتنی است شرکت مجتمع صنایع لاستیک یزد با نماد پیزد پس از احراز کلیه شرایط در فهرست نمادهای فرابورس ایران درج و آماده عرضه اولیه شد.

زمان عرضه آن چهارشنبه 31 اردیبهشت‌ماه و دامنه قیمت نیز 40 هزار و 100 تا 40 هزار و 350 ریال در نظر گرفته شده، حداکثر تعداد برای هر کد معاملاتی 50 سهم و حداکثر نقدینگی مورد نیاز نیز دو میلیون و 20 هزار ریال است.

نشست خبری ویژه این شرکت امروز در آستانه عرضه 10 درصد از سهام شرکت مجتمع صنایع تایر یزد به دلیل شیوع ویروس کرونا به صورت آنلاین از طریق درگاه‌های فرابورس ایران برگزار شد تا ضمن بررسی وضعیت این شرکت، خبرنگاران بتوانند پرسش‌های خود را از طریق شبکه‌های اجتماعی مطرح کنند.