به گزارش اکونا پرس،

به نقل از مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، ستاری با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 50 پارک علمی و بیش از 150 شتاب‌دهنده بخش خصوصی، کسب‌وکار و استارتاپ‌ها منبع تامین مالی نیروی انسانی دانش‌بنیان هستند که به سرعت در حال افزایش هستند، اظهار کرد: تامین مالی این اکوسیستم با نظام سنتی قبلی قابل انجام نیست چون عمده تامین مالی‌های سنتی از نظام بانکی بوده است اما در این سیستم تامین مالی گروهی، وام و تسهیلات بانکی تعریف نشده و تامین مالی‌ها باید به سمت سرمایه‌گذاری‌های جسورانه حرکت کند که یکی از محل‌هایی که در تامین مالی ریسک‌ها را بسیار کاهش می‌دهد، بازار سرمایه است.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه طی همه این سال‌ها مکانیزم‌های متعدی را مورد آزمایش قرار دادیم، گفت: کند بودن فرآیند تامین مالی به دلیل تزریق نوآوری به یک سیستم بود، اما این روزها نوآوری‌ها با سرعت غیرقابل باوری در حال توسعه است و عدد این بخش از اقتصاد به فراتر از 150 الی 160 میلیارد تومان رسیده و به طور جدی در حال توسعه است.

وی ادامه داد: بسیاری از استارتاپ‌های کشور ما نمونه مشابه در منطقه ندارند و در بخش بیوتکنولوژی یکی از قدرت‌های بزرگ آسیا هستیم که این موضوع فرق بین کارخانه و صنعت را پررنگ‌تر می‌کند و نشان می‌دهد در جریان این تحولات یک فرهنگ جدید در حوزه صنعت در حال پیاده شدن است.

ستاری با تاکید بر لزوم راه‌اندازی نهادهایی برای ارزش‌گذاری شرکت‌های استارتاپی گفت: بازار سرمایه احتیاج به نهادهای جدیدی دارد تا شرکت‌های استارتاپی را قیمت‌گذاری کند، چراکه ارزش‌گذاری این شرکت‌ها از طریق معیارهای فیزیکی انجام نمی‌شود.

وی با بیان اینکه قیمت‌گذاری شرکت‌های این حوزه در بورس موضوع بسیار مهمی است که هنوز در خصوص آن در حال بررسی و بحث با سازمان بورس هستیم، گفت: این موضوع نیاز به فرهنگ جدیدی در ارزش‌گذاری دارد، البته به تازگی چند شرکت، مجوزهای لازم را در این حوزه دریافت کرده‌اند و حدود 4 یا 5 شرکت وارد حوزه قیمت‌گذاری و ارزش‌گذاری استارتاپ‌ها شده‌اند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص راه‌اندازی بازار تامین مالی جمعی گفت: در بحث تامین مالی جمعی، 7 موافقت اصولی و 4 مجوز صادر شده است. همچنین در حوزه شرکت‌های استارتاپی در حال حاضر 41 شرکت در بازار سرمایه فعال هستند و 4 شرکت دیگر نیز به آن‌ها افزوده خواهند شد.

به گفته وی تا کنون 12 صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه راه‌اندازی شده و بزرگ‌ترین VC با ارزش حدودی 240 میلیارد تومان به زودی پذیره‌نویسی می‌شود.