به گزارش اکونا پرس،

به نقل از مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، حمیدرضا مؤمنی تأمین مالی را از چالش‌های جدی مناطق آزاد دانست و گفت: منابع ناپایداری در مناطق آزاد وجود دارد و به دلیل وجود برخی محدودیت‌ها نمی‌توان از سرمایه‌گذاران خصوصی انتظار داشت در حوزه تامین زیرساخت‌ها، ماموریتی را در این مناطق برعهده بگیرند؛ چراکه باید برای سرمایه‌گذاران بسترهایی فراهم شود.

مومنی مسئله مهم دیگر را تامین مالی مناطق آزاد جدید دانست و عنوان کرد: مناطق آزاد فعلی دارای یک سری زیرساخت‌ها هستند اما مناطق آزاد جدید اگر با پشتوانه مالی درست، شروع به کار نکنند نمی‌توان توفیقی برای آنان متصور شد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور با اشاره به اینکه از سوی دیگر 32 منطقه ویژه فعال داریم که ظرفیت‌های خوبی نیز در این مناطق ویژه وجود دارد، افزود: در مجموع باید به سمتی حرکت کرد که مناطق آزاد در تامین مالی برای اجرای ماموریت‌های خود با مشکل مواجه نشوند.

جزئیات اوراق خرید دین شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش

در بخش دیگری از این نشست خبری، ناصر آخوندی عضو هیات‌مدیره منطقه آزاد کیش به معرفی اوراق خرید دین شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش پرداخت و گفت: این اوراق با ارزش ۱۰۰ میلیارد تومانی، دارای مدت ۳۲ ماهه بوده و نرخ آن نیز ۱۸ درصد سالانه تا سررسید است که مواعد پرداخت، هر سه ماه یکبار از تاریخ انتشار شامل ده دوره سه‌ماه و یک دوره دوماهه خواهد بود.

آخوندی با اشاره به اینکه فرابورس نه تنها برای پروژه‌های مناطق آزاد بلکه برای شرکت‌های بخش خصوصی که در این مناطق سرمایه‌گذاری کرده‌اند نیز ظرفیت تامین مالی دارد، گفت: با اتصال بین سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و بازار سرمایه، امکان تامین مالی ساده‌تر با نرخ کمتر و سرعت بیشتر فراهم می‌شود.

عضو هیات‌مدیره منطقه آزاد کیش در ادامه با بیان اینکه مناطق آزاد از نظر رتبه اعتباری، خوش‌حساب بودن و برخورداری از دارایی‌های مطمئن، وضعیت بسیار خوبی دارند، اظهار کرد: امیدواریم بتوانیم تامین مالی سایر پروژه‌های مناطق آزاد و بخش خصوصی را نیز از طریق فرابورس انجام دهیم.

ندا بشیری سرپرست معاونت توسعه کسب‌وکار فرابورس ایران نیز در این نشست با اشاره به اینکه اوراق خرید دین مبتنی بر خرید دیون منتشر می‌شود، گفت: بـا انتشـار این اوراق، شرکت‌ها می‌تواننــد مطالبــات و اســناد مـدت‌دار خـود را بـه کسـر فروختـه و مشـکل نقدینگـی خـود را مرتفـع کنند.

به گفته بشیری این اوراق که پذیره‌نویسی آن از امروز 10 خردادماه 1400 در فرابورس آغاز می‌شود، نرخ سود معادل 18 درصد سالانه و طول عمر 32 ماهه دارد؛ ضمن آنکه تمامی کارهای مربوط به انتشار را تامین سرمایه ملت برعهده گرفته است.

در ادامه، مدیرعامل تامین سرمایه بانک ملت به عنوان تامین سرمایه‌‌ای که پذیره‌نویسی و بازارگردانی اوراق خرید دین شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش را برعهده دارد، گفت: این دومین تجربه منطقه آزاد کیش در انتشار اوراق برای تامین مالی است و در کل تامین مالی از طریق سایر ابزارهای بازار سرمایه برای شرکت‌هایی که امکان پذیرش در بورس و فرابورس را ندارند، زمینه توسعه اقتصادی برای آنان را فراهم می‌کند.

سید روح‌اله حسینی مقدم با اشاره به اینکه بهتر است با استفاده از مواردی همچون رتبه‌بندی اعتباری، اتکای ابزارهای تامین مالی بازار سرمایه به بانک‌ها از بین ‌رود، افزود: اگر در تامین مالی از طریق اوراق، نیازی به ضمانت بانکی نباشد، فرایندهای انتشار اوراق نیز با هزینه کمتر و در زمان سریع‌تر انجام می‌شود.

به گفته او منطقه آزاد کیش تصمیم گرفته با استفاده از روش‌های تامین مالی نوین، الگویی برای تامین مالی سایر بنگاه‌های اقتصادی فعال در این منطقه و دیگر مناطق باشد تا از ظرفیت‌های تامین مالی موجود در بازار سرمایه مانند انتشار اوراق استفاده کنند.