به گزارش اکونا پرس،

به نقل از مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، طبقه‌بندی شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار اول و دوم فرابورس در راستای اجرای مفاد مواد 7 مکرر و 7 مکرر 1 دستورالعمل پذیرش، عرضه و انتقال اوراق بهادار در فرابورس ایران و اصلاحیه‌های بعدی آن، منتشر شده و بر اساس این رتبه‌بندی که به صورت سالانه انجام و اعلام می‌شود، تعداد 11 شرکت حاضر در بازار دوم حائز تمامی شرایط موردبررسی بوده و به بازار اول منتقل شدند.

به این ترتیب شرکت‌های توسعه خدمات دریایی و بندری سینا، تولید و صادرات ریشمک، دامداری تلیسه نمونه ، ذوب روی اصفهان، سرمایه‌گذاری آوانوین، سرمایه‌گذاری تدبیرگران فارس و خوزستان، سیمان لار سبزوار، شیر پاستوریزه پگاه گلپایگان، صنعتی و معدنی شمالشرق شاهرود، کشت و دام قیام اصفهان و کلر پارس 11 شرکتی به شمار می‌روند که با کسب شرایط لازم به بازار اول فرابورس ارتقا یافتند.

همچنین به 16 شرکت پذیرفته‌شده در بازار اول که فاقد یک یا تعدادی از شروط هستند حداکثر تا تاریخ طبقه‌بندی بعدی که سال آینده است، مهلت داده می‌شود تا شرایط ابقا در بازار اول فرابورس را به دست آورند. این شرکت‌ها در صورت عدم احراز این شرایط در تاریخ مقررشده، به بازار دوم فرابورس ایران منتقل خواهند شد.

تجارت الکترونیک پارسیان کیش، تولیدات پتروشیمی قائد بصیر، تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا، تولید ژلاتین کپسول ایران، سرمایه‌گذاری اعتلا البرز، سرمایه‌گذاری صبا تامین، سرمایه‌گذاری مسکن پردیس، شرکت صنایع غذایی مینو شرق، صنایع بهداشتی ساینا، صنعتی بهپاک، صنعتی و معدنی کیمیای زنجان گستران، فرابورس ایران، کشت و صنعت فکا، کشت و صنعت شریف‌آباد، مجتمع تولید گوشت‌ مرغ ماهان و هتل بین‌المللی پارسیان کوثر اصفهان، 16 شرکتی هستند که برای ماندن در بازار اول باید شرایط لازم را در یک سال پیش رو احراز کنند.

در انتهای این گزارش آمده با توجه به اتمام مهلت اعطاشده به شرکت‌هایی که در بررسی سال 1399 فاقد یک یا تعدادی از شرط‌های ذکرشده در بازار اول بوده و در بررسی‌های سال جاری نیز نتوانسته‌اند این شرایط را کسب کنند، نماد آن‌ها به بازار دوم فرابورس منتقل می‌شود. به این‌ترتیب 8 شرکت افرانت، بیمه اتکایی ایرانیان، بیمه پاسارگاد، بیمه سامان، داروسازی کاسپین تامین، سرمایه‌گذاری توسعه گوهران امید، مدیریت انرژی امید تابان هور و مهندسی ساختمان تاسیسات راه‌آهن به دلیل عدم احراز شرایط از بازار اول به بازار دوم انتقال پیدا کرده‌اند.

از آنجا که هر ساله این طبقه‌بندی در بازارهای اول و دوم فرابورس انجام می‌شود، بدیهی است تمامی شرکت‌ها اعم از شرکت‌های بازار دوم و نیز شرکت‌هایی که برای ابقا در بازار اول مهلت زمانی دریافت کرده‌اند، با احراز شرایط لازم برای بازار اول امکان ارتقا یا ماندن در این بازار را در سال آینده خواهند داشت.

لازم به ذکر است درباره انتقال این نمادها از دو بازار مذکور، زمان توقف نمادها و بازگشایی آن‌ها در تابلوهای جدید توسط مدیریت عملیات بازار فرابورس ایران در روزهای آینده اطلاع‌رسانی خواهد شد.