به گزارش اکونا پرس،

به نقل از خبرنگار مهر، محمد فطانت پس از 31 ماه ماموریت سخت و دشوار در بانک آینده، دقایقی قبل سکان مدیریت آنرا به سرپرست جدید سپرد تا بانک مرکزی دوباره برای تعیین نماینده جدید خود عزم خود را جزم کند.

بر اساس این گزارش ، پس از اجماع و تلاش شورای پول و اعتبار برای رسیدگی به وضعیت بحرانی بانک آینده و تنظیم و ابلاغ برنامه نجات آن به بانک مرکزی ، نهاد ناظر پولی و بانکی کشور اقدام های نظارتی خود را در چارچوب قوانین و مقررات ، سفت و سخت تر از همیشه دنبال کرد و در نخستین گام ضمن تغییر حسابرس معتمد، اعضای مورد تایید بانک مرکزی ایران برای حضور در هیات مدیره بانک آینده معرفی شدند.

این تصمیم پس از آن صورت گفت که هیات انتظامی بانک ها بر انفصال از خدمت دائم مدیرعامل اسبق و سایر اعضای هیات مدیره بانک آینده که تحت نفوذ سهامدار اصلی آن برای اجرای فرامین و تخلفات وی بودند، رای داده بود.

بر این اساس در دی ماه 1398 ،مجمع عمومی عادی به‌طور فوق‌العاده بانک آینده با دستور جلسه انتخاب اعضای هیات مدیره برگزار ومحمد فطانت فرد را با تایید بانک مرکزی به‌عنوان مدیرعامل جدید بانک آینده انتخاب کرد. علاوه براین علی سعیدی، علی ‌اکبرعابدینی، حسین مجاهدی و شعبان مرادی یگان‌ محله، به‌عنوان اعضای اصلی و سعید قهرمان‌پور به‌ عنوان عضو علی‌البدل انتخاب شدند. 

محمد فطانت که در کارنامه شغلی خود ریاست سازمان بورس را نیز تجربه کرده، به عنوان امین نهادهای نظارتی و قضائی کشور برای حل و فصل مشکلات سهامداران پدیده شاندیز نیز ماموریت یافت که در نهایت با تشکیل کنسرسیومی از بانک های کشور توانست ضمن تامین مالی پروژه های متوقف شده آن که تبدیل به معضل اجتماعی و اعتراضات خیابانی شده بود، نسبت به شفاف سازی عملکرد مالک اصلی و تخلفات رخ داده در این مجموعه پر حاشیه نقش موثری ایفا کند.

فطانت در کنار حسابرس معتمد بانک مرکزی نیز در دوره ماموریت خود در بانک آینده، اقدام های شجاعانه و قابل تاملی برای شفاف سازی و شناسایی دارایی های پیدا و پنهان و تملک آنها به نفع سهامداران و سپرده گذاران بانک و همچنین حاکم شدن فوری الزامات بانک مرکزی در این بانک بحرانی با هدف اجرا شدن برنامه نجات شورای پول و اعتبار انجام داد که در کمک به نهادهای نظارتی و دستگاه های اجرایی کشور و راس آنها بانک مرکزی برای خلع ید بیش از 60 درصدی مالک واحد سهام این مجموعه بسیار موثر بود.

هر چند که ادامه مسیر متوقف شده برنامه نجات شورای پول و اعتبار به قوه قضائیه و دادگاه دیوان عالی کشور رسیده اما دستاوردهای شفاف سازی در بانک آینده و ارزشگذاری دارایی هایی که اکنون با اطمینان بیشتری می توان بر مالکیت آنها به نفع بانک تکیه داشت ، در شبکه بانکی کشور قابل تامل و کم نظیر است.

فطانت از دانش آموختگان دانشگاه امام صادق(ع) و دارای دکترای مدیریت مالی از دانشگاه تربیت مدرس است و علاوه بر تجربه ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار ایران، عضویت در هیات‌مدیره بانک ملی ایران، مدیرعامل شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان، عضو هیات مدیره و قائم مقام مدیرعامل بانک پارسیان، قائم مقام مالی و اقتصادی ایران خودرو و مدیرعاملی ساپکو را در کارنامه خود دارد.

منبع : خبرگزاری مهر