به گزارش اکونا پرس،

اختلاف دو کشور آذربایجان‌و ارمنستان درباره قره باغ داستانی قدیمی است، اولین دوره جنگ قره‌باغ با امضاء قرارداد آتش‌بس بیشکک در سال ۱۹۹۴، به پایان رسید اما پس از چند دوره چند پس از این آتش بس که شدید ترین آن در سال ۲۰۲۰ رخ داد این درگیری های نظامی با امضای بیانیه سه جانبه روسای جمهوری آذربایجان ، روسیه و نخست وزیر ارمنستان در تاریخ ۲۰ آبان ماه سال ۹۹ به پایان رسید و دولت باکو در پی این پیروزی اجرای برنامه گسترده بازسازی را در مناطق آزاد شده آغاز کرد.

در ۱۷ آبان ۱۴۰۰ در محل هتل اسپینانس جشنی به مناسبت نخستین سالگرد پیروزی نبرد قره‌باغ موسوم به «روز ظفر» به دعوت سفارت جمهوری آذربایجان‌سفارت آذربایجان برگزار شد.

  • سفیر آذربایجان در ایران/  همه روزهای جنگ ۴۴ روزه برای تاریخ آذربایجان غرور آفرین است

علی علیزاده سفیر آذربایجان در ایران طی این مراسم ضمن خوش آمدگویی به حاضرین جلسه، روز پیروزی جمهوری آذربایجان را تبریک گفت و اظهار کرد: همه روزهای این جنگ ۴۴ روزه برای کشور آذربایجان افتخار و تاریخ غرور آفرین می باشد.

وی در ادامه تصریح کرد: جمهوری‌آذربایجان، ارمنستان را شکست داد و به اشغالگری ارمنستان پایان داد و آنها در ۳۰ سال اشغال غیر‌قانونی، بسیاری از شهرها و روستاهای ما را تخریب کردند که در اصل سعی در تخریب فرهنگ ما داشتند همچنین جرم و جنایت های بسیاری را مرتکب و حتی به زنان و کودکان نیز رحم نکردند.

علیزاده بیان کرد: اما سربازان جمهوری‌آذربایجان، همانند قهرمانانی بزرگ به این ظلم پایان دادند و یک تاریخ سازی و افتخاری غرور آفرین برای کشورمان کسب کردند و به سی سال انتظار مردم آذربایجان پایان دادند و دشمن را از خاکمان بیرون راندند، پس از پیروزی، تمام خرابی های ایجاد شده را بازسازی و آرامش و امنیت را برای مردم عزیزمان باز میگردانیم.

سفیرآذربایجان در ایران در پایان تاکید کرد: در پایان از کشور دوست و همسایه جمهوری اسلامی ایران بابت حمایت از جمهوری‌آذربایجان تشکر و حمایت‌های آن ها را بسیار ارزشمند می دانیم و بسیار خرسندیم که جشن اولین سالگرد پیروزی‌آذربایجان را اینجا در ایران با شما عزیزان شریک هستیم.

  • حاضرین مراسم

لازم به ذکر است، در این مراسم نزدیک به ۴۰ سفیر از کشورهای دوست و همسایه و فرستادگان ویژه به همراه سفرا به همراه هیئت های دیپلماتیک مختلف به همراه نمایندگان کشور خود و نمایندگان نیروهای مسلح ایران حضور داشتند.