آذربایجان، ارمنستان را به هدف قرار دادن شهرهای این کشور فراتر از منطقه درگیری متهم کرد.

حکمت حاجی‌اف، دستیار رئیس جمهور آذربایجان گفت که ارمنستان با حملات موشکی شهرهای گنجه و مینگه‌چویر را هدف گرفته است. دو شهر گنجه و مینگه‌چویر حدود 100 کیلومتر با استپاناکرت (خاکندی)، مرکز ناگورنو قره‌باغ فاصله دارند.

وی افزود: نیروهای ارمنستان همچنین با موشک مینگه‌چویر، شهری که سدی آبی و نیروگاه‌ برق در آن واقع است را هدف گرفته‌اند. به گفته حاجی‌اف، هیچ خسارت جدی به زیر ساخت‌های مینگه‌چویر وارد نشده است.

آرائیک هارطونیان رئیس منطقه ناگورنو قره‌باغ در پاسخ به ادعای باکو در فیس‌بوک نوشت که ابتدا دستور حمله راکتی به اهداف نظامی در شهر گنجه جمهوری آذربایجان را صادر کرده است اما متعاقبا و برای جلوگیری از وارد نشدن تلفات به غیرنظامیان دستور توقف حملات را صادر کرده است.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان می‌گوید حمله ارمنستان به زیر ساخت‌های شهری گنجه آسیب رسانده است.

ناگورنو قره‌باغ، منطقه‌ای خودمختار و اغلب ارمنی‌نشین در خاک آذربایجان بود. فروپاشی شوروی و اعلام استقلال این منطقه از سوی جدایی‌طلبان ارمنی زمینه وقوع جنگ و مناقشه‌ای دیرین میان دو کشور همسایه آذربایجان و ارمنستان را فراهم کرد. درگیری‌های نظامی میان دو کشور اواخر دهه هشتاد و اوایل دهه نود میلادی حدود 30 هزار کشته برجای گذاشت.

دور جدید درگیری‌ها در قره‌باغ که از روز 27 سپتامبر (ششم مهر) آغاز شده است یکی از جدی‌ترین بحران‌ها در این منطقه از زمان برقراری آتش بس در سال 1994 میلادی را رقم زده است.

در درگیری‌های یک هفته اخیر بین نیروهای جمهوری آذربایجان و جدایی‌طلبان ارمنی صدها نفر از جمله 40 غیرنظامی کشته شده‌اند.