در ایمپلنت دندان، پایه‌های فلزی پیچ‌مانند با ریشه دندان جایگزین می‌شوند. ایمپلنت دندانی جدید، مانند دندان‌های واقعی به نظر می‌رسد و جایگزین دندان‌های آسیب‌دیده یا ازدست‌رفته می‌شود. اما ساختار اصلی ایمپلنت دندان چیست؟ یک ایمپلنت دندانی نرمال شامل موارد زیر است:

 • پست (فیکسچر، قطعه پیچ مانند)

 • اباتمنت (پایه متصل کننده پست با تاج)

 • تاج (پروتز ایمپلنت دندان)

عوارض ایمپلنت های دندانی چقدر است؟ با توجه به این که ایمپلنت یکی از روش‌های جراحی به شمار می‌رود می‌تواند با عوارضی همراه باشد. در این مطلب قصد داریم که اطلاعات بیشتری در مورد عوارض ایمپلنت دندان در اختیار خوانندگان بگذاریم.

عوارض ایمپلنت دندان چیست؟ 

عوارض ایمپلنت دندان چیست؟ در ابتدا بهتر است بدانید ایمپلنت برای افرادی انجام می‌شود که به دلایل مختلف همه دندان‌ها یا حتی یک یا چند دندان خود را از دست داده‌اند. در این زمان متخصص پروتزهای دندانی از ایمپلنت برای کاشت دندان استفاده می‌کند‌. البته‌ انجام ایمپلنت می‌تواند عوارضی داشته باشد. اما قبل از آن که توضیح دهیم عوارض ایمپلنت دندان چیست؟

بهتر است بدانید که ایمپلنت دندان فواید و مزایای بسیار بیشتری نسبت به عوارض بعد از ایمپلنت دارد اما به هر حال ممکن است در بعضی از افراد با عوارضی همراه باشد. به طور کلی می‌توان گفت معایب و عوارض ایمپلنت دندان شامل دوران بهبودی طولانی مدت، ایجاد آلرژی، عفونت دندان، کبودی، التهاب لثه و… خواهد بود.‌

در ادامه معایب و عوارض ایمپلنت دندان را به صورت جداگانه توضیح می دهیم:

 • عوارض ایمپلنت در صورت کاشت ایمپلنت توسط افرادی غیر متخصص 

کاشت ایمپلنت دندان باید توسط متخصص ایمپلنت ماهر انجام شود. زیرا ایمپلنت دندان نوعی جراحی محسوب می‌شود و از حساسیت بالایی برخوردار است. در صورت کاشت ایمپلنت توسط افراد غیر متخصص ممکن است عوارض ایمپلنت زیر ظاهر شود:

 1. آسیب به اعصاب فک بیمار

 2. آسیب رسیدن به استخوان

 3. کاشت شل ایمپلنت دندان

 4. ایجاد مشکلات برای سینوس

 • آسیب به بافت لثه

یکی از عوارض ایمپلنت دندان را می‌توان آسیب دیدن بافت لثه دانست. در واقع اگر برای انجام این کار به دندانپزشک ماهر و با تجربه مراجعه نکنید احتمال آسیب دیدن اعصاب و بافت لثه وجود خواهد داشت. به همین دلیل است که پیشنهاد می‌شود برای جلوگیری از عوارض ایمپلنت دندانی باید حتماً به پزشک متخصص و ماهر در این زمینه مراجعه نمایید و از انجام دادن این کار توسط افراد بی تجربه خودداری نمایید.

 • ایجاد عفونت دندان

توجه داشته باشید که ممکن است در هنگام انجام ایمپلنت یا بعد از آن، فرد دچار عوارض ایمپلنت دندان مانند عفونت گردد. در واقع رعایت بهداشت دهان و دندان تاثیر بسیار زیادی در جلوگیری از عفونت و عوارض ایمپلنت دندانی خواهد داشت.

از جمله عوامل موثر در عفونت ایمپلنت دندان به صورت زیر است:

 1. استعمال دخانیات و سیگار و اعتیاد

 2. داشتن بیماری های خاص مثل از دیابت و پوکی استخوان و شیمی درمانی

 3. ابتلا به بیماری های پریو ( لثه )

 4. داشتن عادت‌های رفتاری خاص مثل دندان قروچه

 5. کاشت اشتباه ایمپلنت

 • بروز آلرژی

بروز آلرژی یکی دیگر از عوارض ایمپلنت دندانی  است، همان‌طور که گفته شد ایمپلنت دندان از جنس تیتانیوم است. بنابراین با بدن انسان سازگاری بالایی خواهد داشت. اما در این بین ممکن است بعضی از افراد نسبت به پایه تیتانیومی واکنش آلرژیک نشان دهند. البته بهتر است بدانید که این واکنش‌ها به ندرت رخ می‌دهد. در هنگام بروز واکنش آلرژیک، فرد دچار تورم و التهاب لثه خواهد شد. به همین دلیل است که بروز آلرژی اگر چه نادر است، اما از دیگر عوارض ایمپلنت دندان می‌دانند.

 • بروز آسیب سینوسی

جالب است بدانید که حفره سینوسی و استخوان فک با یکدیگر ارتباط دارند. بنابراین اگر کاشت دندان به شکل صحیح انجام نگردد باعث بروز التهاب و عفونت خواهد شد. توجه داشته باشید که بروز عوارض ایمپلنت دندان مانند آسیب سینوسی تنها زمانی اتفاق می‌افتد که این کار توسط متخصصین ایمپلنت صورت نگیرد.

 • احساس درد

یکی دیگر از عوارض ایمپلنت دندان که بسیار شایع است، وجود احساس ناراحتی و درد، پس از کاشت ایمپلنت‌ها خواهد بود. اگر این سوال برای شما ایجاد شدهه که آیا ایمپلنت دندان درد دارد یا نه، باید بگوییم درد آن به اندازه کشیدن یک دندان است. شما می‌توانید برای کاهش درد از مسکن‌های تجویز شده توسط متخصص ایمپلنت استفاده کنید‌. البته برای جلوگیری از درد بهتر است از مصرف نوشیدنی‌های بسیار داغ یا بسیار سرد نیز خودداری نمایید‌.

 • ایجاد کبودی

معمولاً در روزهای اول ریکاوری ممکن است ناحیه‌ای که تحت جراحی قرار گرفته است دچار سیاهی یا کبودی گردد. اما اصلا جای نگرانی نیست و این مورد از عوارض ایمپلنت دندان، با بهبود بافت لثه از بین خواهد رفت.

 • ایجاد خونریزی

معمولاً افرادی که تحت جراحی قرار می‌گیرند به مدت چند روز دچار خونریزی خفیف خواهند شد.‌ این مورد نیز اصلا نگران کننده نخواهد بود و پس از گذشت چند روز خون‌آبه لثه‌ها کاهش پیدا می‌کند و در نهایت از بین می‌رود. در این زمان برای جلوگیری از عوارض ایمپلنت دندان باید نکاتی که توسط دندانپزشک به شما توصیه شده است را رعایت کنید تا از ایجاد عفونت جلوگیری گردد.

برای کسب اطلاع از روش‌های پیشگیری از عوارض ایمپلنت دندان وارد لینک زیر شوید:

www.mikhakdental.com/blog/عوارض-ایمپلنت-دندان/